Yılkı atları modeli

Ana Sayfa » Genel » Yılkı atları modeli
Paylaş
Tarih : 22 Eylül 2018 - 15:14

yazar

            

Sonda söyleyeceğimi baştan yazayım ama siz yinede bu yazıyı sonuna kadar okuyun.

“Bizim nesil her şeye itaat eden bir kişilikte yetişti, yeni nesil sorgulayan bir kişilikte yetişiyor.” Babaya, hocaya, kocaya itaat edilir diye öğretildi. Şimdikiler hiç birine şartsız, sorgulamadan evet demiyor. Bizim nesil cebirle(zorla) hizaya geldi, şimdikilerin kişiliğine saldırmadan, sözle ikna edilerek,aklına yatarsa ancak yapar.

Sevgili dostlar son zamanlarda (ergenlik çağındaki gençlerle daha yoğun yaşanmakla birlikte) çocuklarımızla anne-babalar arasında müthiş iletişim sorunları yaşanıyor, yaşıyoruz. Bunun sonucunda kısa vadede çocukla  ebeveyn arasında zıtlaşmalar, duygusal kopmalar, sağlıksız iletişim, sorunlu kişilikler ortaya çıkıyor. Uzun süre devamında psikolojik travmaya kadar gidiyor.

Maalesef çevremizde gördüğümüz kadarıyla, gençlerle yetişkinler(gencin zıt anlamı olan yaşlı demiyorum yetişkini tercih ediyorum) arasında mutlaka nizalaşma(zıtlaşma) yaşanıyor. Bu çatışmalar ve anlaşmazlıklar genç insanlar ve muhatapları için adeta bir kâbus olabiliyor. Kimisi az kimisi çok yaşıyor. Kuşak çatışması olur böyle şeyler deyip teselli olanlar, problemi karartma yapıyor yada erteliyor.

Çok karamsar veya çok iyimser olmak değil, doğru yöntemi uygulamaktır önemli olan.

Hayatı yorumlarken mutlaka farklılık olur. Önemli olan farklılığı zıtlığa dönüştürmemektir.

 

Bir gün baktınız ki oğlunuz saçlarını kırmızıya boyatmış, burnuna pissing takmış, kulağında küpesiyle, yırtık pırtık elbiseleriyle eve geldi. Ne yaparsınız ?

Yada onunla hep zıtlaşıyorsunuz, ne deseniz sürekli tersini yapıyor. Nasıl davranırsınız?

Yahut Evlilik çağına gelmiş oğlunuz yada kızınız, sizin hiç istemediğiniz tasvip etmediğiniz kişiyle evlenmek istiyor. Tepkiniz ne olur ?

Büyüklerine karşı istediğiniz ve öğrettiğiniz gibi saygılı bir genç değil. Her yaptığı yanlış için ya sabır mı çekersiniz?

Velhasıl adam gibi adam olmanın yol ve yöntemlerini anlatmanıza göstermenize rağmen kılavuza uymuyor. Kızınıza oğlunuza ne öğütlersiniz?

Bu soru kütlesini çoğaltmak mümkün. Siz kendinize uyarlayın.

Şunu göz ardı etmeyin. Acaba siz o yaşlarda nasıl davranışlar sergiliyordunuz?                 “Ağaca tırmanan keçinin dama çıkan oğlağı olmaz mı?”

             Şunu hemen söyleyelim;Alaaddin’in sihirli lambasından bir cin çıkıp gelmezse, bu tip sorunları şıp diye ortadan kaldıracak bir formül yok.Olduğunu söyleyenlerede çok bel bağlamayın,temkinli olun.

Bizim insanımız her konuda uzman gibi davranıyor maalesef.

Bütün komşular, tanıdıklar,eş dost akraba, bakıyorum her şeyi biliyor.

İşin uzmanı profesör  susuyor, bütün halk konuşuyor.

“El cerrahı bir profesör doktor var tanıdığım. Adam, tıbbi olarak benim uzmanlık alanım sadece el, omuz hakkında veya dirsekle ilgili konuşmam uygun olmaz, yanıltmak istemem diyor.”

Her konuda olduğu gibi bu tür kişisel ve ailevi sorunlarda konunun uzmanı olmayanlardan alacağınız yardım işinize yaramaz. Daha çok işin içinden çıkılmaz hal alır.

Çözüm; bu işin çözümü problemi yaşayanlarda. Çözüm; mahallinde.

        

Anne babalar  çocuğuyla basit bir sorun yaşadığında hemen zihnindekini diline döküveriyor. Sorunu doğru okuyamıyoruz. Genelleme yapıyoruz.

Örneğin, çocuğumuz eve geç geldi veya ödevini yapmıyor. Hemen bayramlık ağzımızı açıp, ve dahi eski çarşafları ortaya seriveriyoruz.

 

-Kendinizce onun için her şeyi yaptınız.Saçınızı süpürge,hayatı için kanatlarınızı şemsiye ettiniz.

-Yemediniz yedirdiniz,adeta üzerine titrediniz. Sizin gibi veya sizden daha donanımlı olsun diye. Kurslara,okullara gönderdiniz.

 

Geçen gün bir arkadaşla karşılaştık. Biraz üzgündü. Huzursuz bir hali vardı.

Biraz sonra yüzünün kasılma sebebi anlaşıldı.

Küçük oğlundan çok dert yandı.

-Hocam küçük oğlan beni çok üzüyor. Ağabeyi gibi değil, ne yaptımsa adam edemedim.

-Dükkana gel yardım et diyorum gelmiyor, oku diyorum okula yüzyumuyor. Özel ders için hoca tuttum derse gitmiyor.

-Gece yarılarına kadar eve girmiyor.

-Elinden cep telefonu düşmüyor. Ben sinirimden odasına bile girmiyorum.Uyuyunca annesi telefonu elinden  alıp kenara koyuyor.

-Dün eve gittim.Baktım malzeme çantası dükkanda kalmış. Dedim ki; oğlum ben yorgunum, biraz dinlenip işe gitcem, git dükkandan malzeme çantasını getiriver.

-Oğlan demez mi, ben gidemem işim var. Ulan ne işin var,derse gitmezsin,işe gitmezsin, yan gelip yatmak mı işin ?dedim.

– Kız arkadaşımla buluşcam deyince tansiyonum zıpladı.

Elimi kaldırdım annesi tuttu. Ortalık toz duman oldu. Komşulara rezil olduğumuzda işin çabası. Kapıyı çarptım çıktım dedi.

“İtiraf edeyim ki arkadaşı dinlerken çocuklarımız  büyüdükçe dertlerininde büyüyeceğine kani oldum.”

Küçükken beğendiği oyuncağı almayı sorun gibi görürken, gençliğinde eve geç gelmesi,aykırı tiplerle arkadaşlık etmesi daha nicesi.

Dedim ki; Gürültü ve kargaşa anında  nasihat etmek havayi fişek atmak gibidir. Bir anlık ses ve görüntüden ibaret olur.

Dinlenmeyeceğin, kâle alınmayacağın olumsuz tepki göreceğin anda  sözünün ve nasihatinin tesiri olmaz. Sözünü öyle bir zamanda söyleki uzay boşluğunda kaybolmasın.

Gençlikteki dinamiklik ve heyecan taylara benzer. Arkasına baktığında annem babam benimle duygusunu mutlaka yaşaması gerekir.

Yılkı atları özgürlüklerine düşkün olmalarına rağmen sürü halinde birlikte hareket ederler. Bazı yavru atlar taylar,bazen sürüden ayrılır kendi halinde koşarlar. Ters yöne koşmazlar sürüye paralel şekilde koşarlar. Bir taraftan hoplaya zıplaya koşarken dönüp dönüp arkasına bakarlar. Kendilerini güvende hissettikçe bu durum devam eder. Ne zaman güvenlik durumu sıkıntıya girdi o zaman sürüye katılırlar.

atlar

 

Şüphesiz bu duruma bir günde gelmediniz. Doğru Hocam dedi.

Senin evladına karşı evladınında sana karşı kötü niyeti var mı? Yok.

Niyetler iyi ancak akıbet niyet gibi değil.

Oğlunla iletişim kuramayışınızın nedeni alt yapınız olmaması. Anne, babayla oğlu arasında tampon görevinde, aracı, genelliklede arabulucu rolünde.

Anlamaya çalışmadan çatışmayı yöntem olarak benimsemişsiniz.

Böyle durumlarda iletişim esnasında mutlaka beden doğru pozisyonda olmalı.

Göz teması, ten teması, his teması olmadan yaptığınız hiçbir diyalogtan istediğin sonucu alamazsın.İlk düğmeyi yanlış düğmeliyorsun diğerleride yanlış gidiyor.

Sana göre, Oğlunun yaptığı her aykırı davranışı yargılayıp tepki verme. Yaptığı davranışı biraz gözlemle. Neden yapmış olabilir, dedin ya niyeti kötü değil.

Başta söylediğimle bitireyim“Bizim nesil her şeye itaat eden bir kişilikte yetişti, yeni nesil sorgulayan bir kişilikte yetişiyor.”

Ey anneler,babalar,öğretmenler, ustalar, amirler her kimseniz ! çocukların ve gençlerin sorgulamalarına alışın. Sorgulanmak istemiyorsanız sizde sorgulamayın.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Okullarda Kaynak Kitap Kullanımı

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli   Lider Eğitimci Yazarlar Derneği İzmir İl Başkanı Alpay

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam