Yeni Zelanda’nın Eğitim Projesi

Ana Sayfa » Forumdan Seçmeler » Yeni Zelanda’nın Eğitim Projesi
Paylaş
Tarih : 23 Kasım 2013 - 20:55

maori_kiss_gif

Yeni Zelanda’nın eğitim projesi ise Maori yerlileri ile ilgili. Ülkedeki Maori yerlilerinin sosyal, siyasi ve ekonomik statülerini iyileştirmek amacıyla başlatılmış bu proje de başarı sağlamış ve Avusturalyada da uygulanmaya başlanmış.

Yeni Zelandadaki Maori yerlileri yaklaşık 150 yıldır eğitim sorunları yaşıyor. Eğitimdeki başarısızlık okuldan genç yaşta ayrılmalarına bu yüzden de düşük gelirli işlerde çalışmalarına yol açıyor. Fakat ülkenin kuzeyindeki 50 okulu kapsayan proje bu gidişata bir son vermeyi hedefliyor. Öğretmen tarafından uygulanan bu eğitim şekline öğrenciler olumlu yanıt veriyor.

15 yaşındaki Daryl  Wiperi Rotorua Kız Lisesinde okuyan Maori  kökenli bir öğrenci. Bu öğrenci okuldan ayrılan Maorili çocuklar gibi bilinmek istemediğini belirtiyor. Çünkü bunun çok ağır bir şey olduğunu  ve bunu hayatının dışında tutmak istediğini söylüyor. Bu Genç liseli başarıya ulaşmış bu  sistemde eğitim görüyor. Bu sistem öğretmeni eğitimin temeline yerleştiriyor.

Yeni eğitim sisteminin uygulayıcısı olan öğretmenlerden Michelle James,yaptıkları işin temelinde öğrencinin başarılı olduğu noktaları öne çıkarılması ve beklentilerin yüksek tutulması olduğunu belirtiyor..

Rotorua termal havuzları ve sülfürlü gölleriyle turistlerin uğrak noktası. Fakat bu tablonun arkasında 20000 Maorili fakirlik , işsizlik ve yüksek suç oranıyla mücadele ediyor. Ama Rotorua Erkek Lisesinde de yine bu sistem uygulanıyor . Maori kökenli öğrenciler diğerleriyle olan farkı hızla kapatıyor.

Bu okulda eğitim gören öğrencilerden birisi olan16 yaşındaki Jack’in büyük hedefleri var.

Jack , dışişlerine girip diplomat olmak istediğini ve bu hedefine  liseden sonra üniversiteye giderek ulaşacağını söylüyor. Bu yeni sistem öğrencilere iyi bir eğitimin yanında içinde bulundukları olumsuz psikolojiden uzaklaşarak kendilerine güvenmelerini de sağlamış görünüyor.

Rushell Bishop Teknotihanga adı verdiği bu yeni eğitim sistemini 12 yıl önce yani Maorilerin eğitim sorunlarının ortaya çıkmasından çok daha sonra yarattı.

Russell Bishop keşfettiği bu sistemi şöyle tanıtıyor: “Sanırım Yeni Zelanda eğitiminde çok büyük bir etkimiz oldu. Yani çocukların okuldaki başarısızlıklarının Maori olmalarından kaynaklandığını artık kimse söyleyemeyecek. Maorili çocukların başarısızlığı fikri tüm sektörde silinmeye başladı. Artık Maori kökenli öğrencilerin büyük potansiyele sahip olduklarını ve parlak noktalara ulaşabileceklerini artık daha fazla duyabileceksiniz.”

Yeni Zelanda Eğitim Bakanlığı projenin yüz okula daha yayılması için gereken finansmanın temin edileceğini açıkladı. Ayrıca proje Avustralya ve Kanada’ya da uygun hale getirildi.

Kaynak:Euronews

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Giordano Bruno Hikayesi
Giordano Bruno Hikayesi

Giordano Bruno (1548- 1600 İtalya). İtalyan filozof, rahip, gök bilimci ve edebiyata en yakın duranıdır. Aristotelesçi kapalı evren görüşünden

Otizm ile ilgili filmler.
Otizm ile ilgili filmler.

Daha önce forum bölümümüzde Otizm ile ilgili yazılar paylamıştık. Otizm nedir? Çeşitleri Nelerdir?  Otizmin Erken tanı göstergeleri(Belirtileri) Otizmin

Öğretmenim hatırlatmak istedim!
Öğretmenim hatırlatmak istedim!

Okulların açılmasına az kalmışken biraz bilgilerimizi güncelleyelim. Neler yapmak faydalıydı, neler yanlıştı bir düşünelim baştan… Öncelikle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam