Yabancı Dil ağırlıklı 5. Sınıf nedir?

Ana Sayfa » Bilgi Notu » Yabancı Dil ağırlıklı 5. Sınıf nedir?
Paylaş
Tarih : 14 Temmuz 2014 - 16:47

ingilizce-ogretmeni

TTK yayınladığı seçmeli dersler çizelgesinde 5.sınıflarda yabancı dil ağırlıklı sınıflar açılabileceğinden babsetmektedir. Peki bu yabancı dil ağırlıklı 5. Sınıf nedir? Yararları nelerdir?

Tatilim Terbiye Kurulu’nun  haftalık ders çizelgesinin 6. Maddesinde:

“6. Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (20 ders saati) ile en az dört (4) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak onsekiz (18) ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenler kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.   “ denilmektedir.

Bu maddeden yola çıkılarak

Türkçe: 6 Saat

Matematik: 5 Saat

Sosyla Bilgiler: 3 Saat

Din Kült: 2 saat

Fen Bilimleri: 4 Saat

—————————————————————————————————————-

Görsel Sanatlar: 1 Saat

Müzik :1 Saat

Beden Eğitimi:2 Saat

Yabancı Dil:3 Saat

Bilişim Teknolojileri : 2 Saat

Yukarıdaki toplam 20 saatlik dersin üzerine 3 saatte zorunlu İngilizce derslerini ekledikten sonra geriye 12 saatlik ders kalıyor. Gördüğünüz gibi bu sınıflarda aşağıdaki dersler okutulmuyor. En az 4 saat seçmeli dersi diğer derslerden tamamlamak zorunluluğundan dolayı bu sınıflarda Spor ve Fiziki etkinliklerle ile diğer derslerden birisi 2 şer saat seçmeli ders olarak seçilerek öğrencilerin yoğun ders işleyinden kurtulması sağlanabilir.

4 saatlik seçmeli dersi de seçtikten sonra geriye 8 saat seçmeli yabancı dil dersi seçebilirsiniz. Yani bu sınılar 8 seçmeli +3 saatte zorunlu yabancı dil olmak üzere toplam 11 saat ingilizce okutulabilir.

Bazı okullarda yabancı dil ağırlık 5. Sınıflar talebi karşıladığı için direk bu sınıflara seçilirken bazı okullarda talep çok fazla olduğu için diğer öğrenciler arasından seçimle yapılıyor. Seçimle yapılan okullarda öğrenciler  mini bir dil sınavına tabi tutularak ingilizcesi iyi olan öğrenciler seçilerek sil sınıfı oluşturulabiliyor.

Bu sistemin yararları nelerdir?

Öğrenciler  erken yaşlarda yoğun İngilizce gördükleri için akranlarına göre dil öğrenmede de bir adım  önde başlıyorlar.

Talebin çok olduğu okullarda dil sınavı yapılarak öğrencilerin seçildiği okullarda bu sınıfın başarı grafiği oldukça yüksek oluyor. Çünkü genelde yabancı dili iyi olan öğrencilerin diğer dersleri de iyidir.

Bu sistemin olumsuz yönleri nelerdir?

İngilizceyi sevmeyen öğrencilere aile baskısıyla bu sınıflar seçildiyse öğrencilerde başarısızlık kaygısı yüksek oluyor.

6.Sınıfa geçildiğinde haftalık dersleri diğer 6.sınıflarla aynı olduğu için öğrenilen İngilizcenin sürdürülebilirliği az oluyor.

.Öğrenciler gelişimleri için önemli eden eğitimi , müzik , resim , bilişim tek. Gibi derslerden mahrum kalmak durumunda kalıyorlar. (Eğer seçmeli dersler ile bu durum en aza indirilmediyse)

Okullarda kaynak problemi yaşanılabiliyor.

Yukarıdaki yazıda İngilizce üzerinden örnekler verildi fakat okul türüne göre diğer diller de seçilebilir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Global Teacher Prize Hakkında
Global Teacher Prize Hakkında

Varkey Gems Vakfı dünya genelinde mesleğine katkıda bulunan ve olağanüstü etkiler yaratan öğretmenleri 1.000.000$ lık büyük ödül ile ödüllendiriyor.

At sırtındaki kitaplar
At sırtındaki kitaplar

Sürekli bir ikametgahınız yoksa, bir evden mahrumsanız, eğitim önemli bir sorun olabilir. Göçebe hayat sürenler buna nasıl bir çözüm bulmuşlar?

Flipped Classroom nedir? (Sınıfı ters yüz etmek)
Flipped Classroom nedir? (Sınıfı ters yüz etmek)

  Flipped Classroom nedir? Gelişmiş ülkelerdeki eğitimciler dur durak bilmeden gelişen teknolojinin sınıflarda kullanımı ile ilgili çeşitli

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam