Yabancı Dil ağırlıklı 5. Sınıf nedir?

Ana Sayfa » Bilgi Notu » Yabancı Dil ağırlıklı 5. Sınıf nedir?
Paylaş
Tarih : 14 Temmuz 2014 - 16:47

ingilizce-ogretmeni

TTK yayınladığı seçmeli dersler çizelgesinde 5.sınıflarda yabancı dil ağırlıklı sınıflar açılabileceğinden babsetmektedir. Peki bu yabancı dil ağırlıklı 5. Sınıf nedir? Yararları nelerdir?

Tatilim Terbiye Kurulu’nun  haftalık ders çizelgesinin 6. Maddesinde:

“6. Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (20 ders saati) ile en az dört (4) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak onsekiz (18) ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenler kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.   “ denilmektedir.

Bu maddeden yola çıkılarak

Türkçe: 6 Saat

Matematik: 5 Saat

Sosyla Bilgiler: 3 Saat

Din Kült: 2 saat

Fen Bilimleri: 4 Saat

—————————————————————————————————————-

Görsel Sanatlar: 1 Saat

Müzik :1 Saat

Beden Eğitimi:2 Saat

Yabancı Dil:3 Saat

Bilişim Teknolojileri : 2 Saat

Yukarıdaki toplam 20 saatlik dersin üzerine 3 saatte zorunlu İngilizce derslerini ekledikten sonra geriye 12 saatlik ders kalıyor. Gördüğünüz gibi bu sınıflarda aşağıdaki dersler okutulmuyor. En az 4 saat seçmeli dersi diğer derslerden tamamlamak zorunluluğundan dolayı bu sınıflarda Spor ve Fiziki etkinliklerle ile diğer derslerden birisi 2 şer saat seçmeli ders olarak seçilerek öğrencilerin yoğun ders işleyinden kurtulması sağlanabilir.

4 saatlik seçmeli dersi de seçtikten sonra geriye 8 saat seçmeli yabancı dil dersi seçebilirsiniz. Yani bu sınılar 8 seçmeli +3 saatte zorunlu yabancı dil olmak üzere toplam 11 saat ingilizce okutulabilir.

Bazı okullarda yabancı dil ağırlık 5. Sınıflar talebi karşıladığı için direk bu sınıflara seçilirken bazı okullarda talep çok fazla olduğu için diğer öğrenciler arasından seçimle yapılıyor. Seçimle yapılan okullarda öğrenciler  mini bir dil sınavına tabi tutularak ingilizcesi iyi olan öğrenciler seçilerek sil sınıfı oluşturulabiliyor.

Bu sistemin yararları nelerdir?

Öğrenciler  erken yaşlarda yoğun İngilizce gördükleri için akranlarına göre dil öğrenmede de bir adım  önde başlıyorlar.

Talebin çok olduğu okullarda dil sınavı yapılarak öğrencilerin seçildiği okullarda bu sınıfın başarı grafiği oldukça yüksek oluyor. Çünkü genelde yabancı dili iyi olan öğrencilerin diğer dersleri de iyidir.

Bu sistemin olumsuz yönleri nelerdir?

İngilizceyi sevmeyen öğrencilere aile baskısıyla bu sınıflar seçildiyse öğrencilerde başarısızlık kaygısı yüksek oluyor.

6.Sınıfa geçildiğinde haftalık dersleri diğer 6.sınıflarla aynı olduğu için öğrenilen İngilizcenin sürdürülebilirliği az oluyor.

.Öğrenciler gelişimleri için önemli eden eğitimi , müzik , resim , bilişim tek. Gibi derslerden mahrum kalmak durumunda kalıyorlar. (Eğer seçmeli dersler ile bu durum en aza indirilmediyse)

Okullarda kaynak problemi yaşanılabiliyor.

Yukarıdaki yazıda İngilizce üzerinden örnekler verildi fakat okul türüne göre diğer diller de seçilebilir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Irkçılık içselleştiriliyor mu?
Irkçılık içselleştiriliyor mu?

Yukarıdaki videoda izlediğiniz deney insanlarda ırkçılık duygusunun nasıl içselleştirildiğini göstermek üzere bir grup çocuk üzerinde yapılmıştır.Deneyde

Nostaljik Çocuk Oyunları
Nostaljik Çocuk Oyunları

  90 yıllar çocuk oyunları : Bilye-Misket-Gülle: Bölgeden bölgeye çok değişik oynama şekilleri vardır. En bilinenleri : Duvar , üçgen

Bebeğiniz için zeka geliştirici oyunlar
Bebeğiniz için zeka geliştirici oyunlar

6-9 Aylık bebekler için zeka geliştirici oyunlar   Değerli anne babalar bebeğinizin zeka gelişimi için 0-6 yaşlar hayati önem taşımaktadır.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam