Waldorf Eğitim Sistemi ve Waldorf Okulları

Ana Sayfa » Bilgi Notu » Waldorf Eğitim Sistemi ve Waldorf Okulları
Paylaş
Tarih : 18 Ekim 2018 - 2:43

waldorf_school

Waldorf Eğitim sistemi nedir?

Son yıllarda Türkiye’de ve dünyada  devlet politikaları güdümündeki eğitim sistemlerine ve müfredatlarına alternatif olarak farklı eğitim metodları uygulanmaya başlandı. Mevcut eğitim sistemlerinin çocukların ilgilerine , ihtiyaçlarına , kişisel özelliklerine  ve yeteneklerine hitap etme konusunda yetersiz olmalarından dolayı insanlar bu metodlara ilgi göstermeye başladılar.

Bu alternatif eğitim sistemlerinden birisi de son dönemde ” Silikon Vadisi” yöneticilerinin çocuklarını gönderdikleri ve teknolojiden uzak okullar” olarak ünlemem Waldorf Okulları. Waldorf Okulları, Waldorf Eğitim Sistemi olarak bilinen eğitim sistemlerini uygulamaktadırlar. Waldorf Eğitim Sistemi özetle sanata dayalı hayalgücü , yaratıcılığı , sağduyuyu geliştirmeye yönelik eğitim olarak tanımlanabilir.

İlk Waldorf Okulu Rudolf Steiner tarafından  Birinci Dünya Savaşı sonrası Almanya’da 1919 yılında Stuttgart kentindeki Waldorf-Astoria sigara fabrikasının işçileri için verdiği bir dizi eğitim konferansı sonucu kurulmuştur. Bu dönemde Steiner okullarda 12 yıllık bir eğitim programı uygulamıştır. Halen Almanya’da 600 e yakın Waldorf Okulu bulunmaktadır.

Bu okullar teknolojiden arındırılmış ve doğallık üzerine kurulu bir sınıf ortamı esastır. Çünkü teknolojinin yaratıcılığı ve hayal gücünü zayıflattığı düşünülür. Sınıflarda bildiğimiz kara tahta ve tebeşir  ile ders işlenir, mobilyaların seçiminde ahşah malzemeler tercih edilir.  Waldorf Okulları genellikle kendi öğretmenlerini kendileri yetiştirirler ve Waldorf Eğitim Sistemi konusunda donanımlı öğretmenler ile eğitim verirler.

Türkiye’de de bu sistemi kullanan okullar açılmaya başladı. Esasen sistem 12 yıllık eğitime uygun olsa da ülkemizde şimdilik okul öncesi veya ilkokul düzeyinde eğitim veren okullar mevcut. Bu sistemle ezberciliği geri plana atan , başarı ,sınav ve test odaklı olmayan bir eğitim alan çocukların mevcut eğitim sisteminde başarılı olmalarının zor olacağından dolayı halen daha ileriki kademelerde yaygınlaştırılması konusunda tereddütler bulunmaktadır.

Wadorf Eğitim Sistemi,Waldorf Okulları ve Steiner’in Eğitim Felsefesi’ni anlamanıza yardımcı olacak bir çok kaynak mevcut. Biz bu yazımızda genel hatlarıyla sistemi tanımanıza yardımcı olacak bilgiler vermeye çalıştık. Ülkemizde Waldorf Eğitim Sistemini uygulamaya başlayan bir özel okulun bu konuda hazırladığı aşağıda video size Waldorf ile ilgili bir çok bilgiyi verecektir.

 

Yine Waldorf Okulları ve Waldorf Eğitim Sistemi hakkında aşağıdaki kaynaklar size detaylı bilgi verecektir. Bu konudaki bilgi ve tecrübelerinizi bizimle yorum bölümünden yorum ekleyerek paylayaşabilirsiniz.

http://www.alternatifegitimdernegi.org.tr/content/view/181/112/

http://www.acevokuloncesi.org/program/farkli-program-ve-yaklasimlar/waldorf-yaklasimi?start=1

 

Öğretmen Platformu tarafından derlenmiştir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitim Çalıştayı Duyurusu
Eğitim Çalıştayı Duyurusu

İstanbul genelinde düzenlenen,öğretmenlere yönelik seminer ve atölye çalışmaları 05 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecektir. Başvuru için www.bilimkoleji.k12.tr (adsbygoogle

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam