Veli toplantısında dikkat edilmesi gerekenler

Ana Sayfa » Genel » Veli toplantısında dikkat edilmesi gerekenler
Paylaş
Tarih : 10 Temmuz 2014 - 21:36

veli-toplantisi

İyi ve etkili veli toplantısı için gündem maddeleri belirlenirken aşağıdaki husunlara dikkat edilmeli. Veli toplatısı gündem maddeleri veli toplantılarının kaliteli olması açısından oldukça önemlidir.

Eğer velileriniz de birbirlerini yeni tanıyorlarsa onlarında kendilerini tanıtmaları için fırsat verilmelidir. Beş-on dakikalık kısa bir etkinlik ile tek tek uzun zaman alacak tanışma kolayca tamamlanabilir.

Öğrencilerin hep kötü yanlarından değilde, nasıl daha iyi olabileceklerinden bahsedilmelidir. Çünkü velilerin çocukları hakkında kötü şeyler duymaları hoşlarına gitmeyecek ve bir sonraki veli toplantısına gelmede  tereddüt yaşayacaklardır.

Toplantıda genellikle sorunlar arka arkaya sıralanır. Ancak çözüm önerisi pek söylenmez. Sorunları dile getirenlerin o sorun için önerileri de alınmalı, bu öneriler de demokratik olarak tartışılıp değerlendirilmelidir.

Veli eğitimine yönelik sıkıcı olmayan bol görselli slaytlar hazırlanmalı

Çocuklara iyi rol model olmaları ve çocukların ailelerin birer yansıması olarak yetiştiği üzerinde durulmalı.

Veli toplantılarında maddi konular üzerinde gereğinden fazla durulmamalı .Bu davranış sonraki toplantılara  katılımı azaltabilir.

Veli toplantı davetiyesiyle birlikte mutlaka gündem maddeleri de gönderilmeli ve gündem maddelerine eklemek istedikleri konular sorulmalı öneriler dikkate alınarak gündem belirlenmeli. Kendi düşüncelerine değer verildiğini göre veli toplantıya katılamda istekli olur.

Öğrencileri evlerinde ziyaret etmek çocuklar için çok büyük bir onur. Bu nedenle veli toplantısında ziyaretlerde bulunacağınızı belirtebilirsiniz.

Toplantıya katılan velilere katıldıkları için teşekkür edip , toplantıya katılmayanlar için yeni bir toplantı düzenleneceği belitrilmeli ve bir yazıyla katılmayanlar tekrar çağırılmalı. Bu şekildeki uygulama sonraki toplantılara katılımı artıracaktır.

Veli gündem maddelerini yazı ile duyururken velinin katılıp katılamayacağı, katılamayacaksa mazaretini yazılı olarak iletmesini istenebilir.

Veli toplantısında giyilecek kıyafetlere dikkat edilmeli , şık ve resmi giyinerek yapılan toplantılar öğretmenler açısından daha olumlu bir intiba bırakır.

Velilere ismiyle hitap edilmeli, isimleri bilinmiyorsa mutlaka öğrenilmeli.

Velinin istediği akademik ve sosyal gelişim beklentilerini bilerek toplantıya katılınılmalı

Zamanlamaya dikkat edilmeli. Mümkünse tüm velilere söz hakkı verilmeli.

Toplantı  pozitif bir cümleler ile bitirilmeli.

Toplantıya öğrencinin problemleri ile başlanmamalı. Önce olumlu yönlerden bahsedilmeli.

Öğrenciler arasında karşılaştırma yapılmamalı. Birini diğerinden üstün tutacak ifadeler kullanılmamalı.

Veli ile grup içerisinde tartışılmamalı ve suçlanılmamalı.

İdareciler ve diğer öğretmenler hakkında olumsuz ifadeler kullanılmamalı.

Öğrenci-veli ve okulun bir aile olduğu konusu işlenmelidir. Herkesin üzerine düşen görevleri yerine getirirse başarının geleceği üzerinde durulmalıdır.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Okullarda Kaynak Kitap Kullanımı

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli   Lider Eğitimci Yazarlar Derneği İzmir İl Başkanı Alpay

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam