Tükenmez kalem öğretim yöntemi

Ana Sayfa » Güncel » Tükenmez kalem öğretim yöntemi
Paylaş
Tarih : 03 Temmuz 2014 - 1:40

kalem

Bir çok öğretmenimizin sınıfta başarıyı ya da motivasyonu artırıcı kendine has yöntemleri ve teknikleri vardır. Bunları diğer meslektaşlarımızla paylaşmamız hem mesleki gelişimimiz hem de öğrencilerimize daha iyi eğitim ortamı sunmamız açısından son derece yararlı olacaktır. Zaten son yıllarda öğretmenlerimizin bu gibi yöntemlerini gün yüzüne çıkarmak ve yaygınlaştırmak adına bir çok kuruluş tarafından çeşitli organizasyonlar, seminerler ve yarışmalar düzenlenmektedir.

Bundan yaklaşık 13-14 yıl önce bir haber kanalında izlediğim ve çok beğendiğim,  idealist 2 öğretmenimizin çalışmasını paylaşmak istiyorum sizinle.Çok yaratıcı ve yararlı bulduğum için aklımdan uzun süre çıkmayan ve bir çok defa da kendi sınıflarımda kullandığım bir yöntem oldu. Buraya eklemek için çok araştırma yapmama rağmen içeriğe bir türlü ulaşamadım. Eğer çalışma sahibi öğretmen arkadaşlarım bu yazıyı okur da bana ulaşırlarsa çok memnun olurum. Aklımda kaldığı kadarıyla çalışmaları şu şekildeydi:

Bu iki öğretmenimizin çalışması derste kurşun kalem yerine tükenmez kalem kullanma üzerine. Biz öğretmenler genelde bunun tam tersini isteriz öğrencilerimizden. Yanlış işlem yaptıklarında ya da yanlış birşeyler yazdıklarında silmekle ya da düzeltmekle uğraşmadan yanlışın üzerine çizgi çekerek doğrusunu yazıp devam etmelerini istiyorlar. Burada öğretmenlerimiz öğrencilerin yaptıkları yanlışların görünür bir şekilde kalmasını ve daha sonra çalışmalarına göz gezdirirken yaptıkları hata üzerinde düşünerek doğru bilgiyi pekiştirmeleri sağlamaya çalışıyorlar.

İlk başlarda defter düzeni ve temizliği açısından can sıkıcı gibi görünse de bir süre sonra (Tabiki derslerini evde tekrar eden ve ders çalışma alışkanlığı olan öğrencilerde ) öğrencilerin daha az yazım hatası ya da işlem hatası yapmalarını sağlıyor. Uzun süre sistematik bir şekilde sınıflarımda kullanma imkanım olmasa da son zamanlarda özellikle serbest etkinlikler dersinde çeşitli ödüllerle destekleyerek yarışma haline getirerek kullanmaya çalışıyorum.  Türkçe , matematik , fen ve neredeyse tüm derslerde kullanılabilir ve uzun vadede yararlı olduğunu kendiniz de görebilirsiniz. Türkçe dersinde yazım ve imla kurallarının , matematik dersinde sadece işlem hataları değil yapılan işlemin aşamalarının sorgulanması adına öğrencilere katkı sunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Uzun süre üzerinde durularak uygulandığın son derece yararlı bir çalışma olacağını düşünüyorum. Sizlerin de bu tür öğrencilerimize ve öğretmenlerimize katkı sağlayabileceğini düşündüğünüz kendinize has uygulamalarınız var ise bizimle paylaşmanız çok sevindirici olacaktır. Birbirimizden öğrenecek çok şeyimizin olduğunu belirterek yazımı sonlandırmak istiyorum.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

PISA şizofrenisi
PISA şizofrenisi

Katıldığım bir eğitimde Prof. Dr. Ziya Selçuk ülkemizin PISA sınavları konusundaki kaygılarını bu sözlerle ifade etmişti. Bu benzetme çok

Zorunlu Hizmet Bölgelerinde Çalışan Sınıf Öğretmenlerinin Sorunları ( Anket )
Zorunlu Hizmet Bölgelerinde Çalışan Sınıf Öğretmenlerinin Sorunları ( Anket )

  Toplumların çağdaşlaşma yolunda ufkunu açacak olan sistemin vazgeçilmez unsuru öğretmenlerdir. Bu büyük sorumluluğu taşıyan öğretmenlerin

Geleceğin öğretmenlerine öneriler
Geleceğin öğretmenlerine öneriler

New Jersey’deki Montclair eyalet üniversitesindeki bu öğrenciler sınıfa giriş çalışması yapıyorlar. Bu, okulun bir öğretmenin portresinde

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam