TÖS Basın açıklaması

Ana Sayfa » Gündem Haberleri » TÖS Basın açıklaması
Paylaş
Tarih : 08 Ocak 2014 - 17:22

tösBilindiği üzere hükümetle yetkili sendikanın anlaşması sonucunda 2014 yılı için sadece taban aylığa zam yapılması kararı alınmıştır. Taban aylıkta zam kararı alındığı için, aylık katsayıya bağlı hiçbir ödeme artmayacaktır. Hal böyle olunca bir çok öğretmenin ek ders ücretinde artış olmamıştır. Çünkü ek ders birim saati aylık katsayısının 140 gösterge ile çarpımından bulunmaktadır.

            Bir de enflasyon farkının öğretmene verilmesi vardır. Peki enflasyon farkı oranı ne kadardır?  %0,27dir. Bu oran dâhilinde zam yapılmıştır. Yani aylık kat sayı oranı 2013 yılında 0,076791 iken 2014 yılında aylık katsayı 0,076998 olmuştur.

2013 yılında 1 ders saati için net ödeme 9,06 TL iken  %0,27 enflasyon farkının bir ders saatine yansımasıyla net ödeme 9,08 TL olmuştur.

Yani 0,02 liralık artış olmuştur. Şimdi bu parayı bozdur bozdur harca. Eskiden bir simit parası zam yapıldı diyenler şimdi ek derslerine yapılan zamla simit dahi alamıyorlar.

Ek ders ödemesini otomatiğe bağladım diyenler ek dersi kuşa çevirmişlerdir.

 

TÖS’ÜN KONUYA İLİŞKİN ÖNERİSİ

 

  1. Bir an önce 1 ders saatinin net ödemesi 15 TL olacak şekilde kanun tasarısı hazırlanmalıdır. Bu tasarı en kısa zamanda mecliste görüşülüp yasa haline getirilmelidir.
  2. Ek dersten %15 gelir vergisi alınmasına son verilmelidir.
  3. Ayrıca % 0,08 damga vergisi de alınmamalıdır.

 

Dikmen ONAT

Genel Başkan

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Önemli tarihler
Önemli tarihler

Yaz tatilini yarıladık. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına da 1 ay dan daha az bir süre kaldı.  Son günlerde öğrenci,veli ve öğretmenlerin 

Öğretmenlerin Toplu Sözleşme Talepleri
Öğretmenlerin Toplu Sözleşme Talepleri

LİDER EĞİTİMCİ YAZARLAR DERNEĞİ EĞİTİME VE EĞİTİM ÇALIŞANLARINA İLİŞKİN  SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ RAPORU 2017 Lider Eğitimci

Müdür Yardımcılığı Mülakat Sonuçları 2017
Müdür Yardımcılığı Mülakat Sonuçları 2017

Mülakat sonuçları açıklanmaya başlandı. Aşağıda mülakat sonuçlarını açıklayan il milli eğitim müdürlüklerinin linkleri yer almaktadır.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Protected by WP Anti Spam