TÖS, 23 Nisan kutlama mesajı

Ana Sayfa » Gündem Haberleri » TÖS, 23 Nisan kutlama mesajı
Paylaş
Tarih : 22 Nisan 2014 - 23:55

tös

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!

23 Nisan; sevgiye, kardeşliğe, barışa, uygarlığa, aydınlığa açılan bir kapıdır. Aynı zamanda dünyanın ilk ve tek çocuk bayramı olan bu gün, ulusal egemenlik sevincimizi sevgi, kardeşlik ve barış adına tüm dünya çocuklarıyla paylaştığımız bir gündür.

Tarihsel gelişim sürecinde, dünyada demokrasi düşüncesiyle paralel gelişen ulusal egemenlik fikri, bizde de ülkemizin emperyalistler tarafından işgal edilmesiyle ülkemizin kuruluş aşamasında Atatürk’ün önderliğinde asker, sivil, bürokrat aydınların bir araya gelmesiyle bundan 94 yıl önce 23 Nisan 1920’de gerçeklik kazanmıştır. Fakat özellikle o yıllarda daha çok doğu dünyasının bir parçası kabul edilen ülkemizde durum biraz daha farklı bir önem taşımaktadır. Çünkü ülkemizde halkın aydınlanması sağlanamamış (Aydınlanma Çağı yaşanmamış), Osmanlı dönemi tebaa anlayışıyla yetişen bireylerde yurttaşlık bilinci oluşmamıştır. Ancak Atatürk sayesinde tepeden inme de olsa “egemenlik milletin” olmuş, sağlanan gelişmelerle bu durum aşılmaya çalışılmış ve kısmen başarılı da olunmuştur. Bu ne kadar önemli bir başarı ve büyük bir devrim olsa da; bir bakıma oturmuş, içselleştirilmiş bir yurttaşlık ve demokrasi bilincine sahip olmayan, dolayısıyla demokrasiyle gelen hakların değerini bilmeyen bireylerin varlığı sonucunu doğurmuştur. Zaten demokrasiden geriye dönüş çabaları da bunun göstergesidir.

Bir şeye sahip olmaktan çok o şeyin değerini bilmek önemlidir.  Demokrasinin önemini bilen, duyarlı, haklarını koruyan, uygar ve gelişmiş bireylerin var olması, yetişmesi de en başta eğitimle sağlanabilecektir.  Sendikalar da eğitim sisteminin belirleyici bir unsurudur. Sendika olarak eğitim sisteminde yaşanan olumsuzluklar konusunda yaptığımız eleştiriler sadece hükümetin politikalarından kaynaklanmamaktadır. Amacımız ülkemizin geleceğine olumlu katkı sağlamaktır. Çünkü ülkemizin geleceği çocuklarımıza ve onların eğitimine bağlıdır. Tam da bu nedenle yani ulusun egemenliğinin ve geleceğinin teminatı olduğu için çocuklara armağan edilmiş bu günü ve bayramımızı kutluyor;  tüm yurttaşlarımızın bilinçli, uygar bireyler olacağı, mutlu ve özgür bir gelecek diliyoruz.

Dikmen ONAT

Genel Başkan

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Önemli tarihler
Önemli tarihler

Yaz tatilini yarıladık. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına da 1 ay dan daha az bir süre kaldı.  Son günlerde öğrenci,veli ve öğretmenlerin 

Öğretmenlerin Toplu Sözleşme Talepleri
Öğretmenlerin Toplu Sözleşme Talepleri

LİDER EĞİTİMCİ YAZARLAR DERNEĞİ EĞİTİME VE EĞİTİM ÇALIŞANLARINA İLİŞKİN  SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ RAPORU 2017 Lider Eğitimci

Müdür Yardımcılığı Mülakat Sonuçları 2017
Müdür Yardımcılığı Mülakat Sonuçları 2017

Mülakat sonuçları açıklanmaya başlandı. Aşağıda mülakat sonuçlarını açıklayan il milli eğitim müdürlüklerinin linkleri yer almaktadır.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Protected by WP Anti Spam