Teog tercihleri nasıl yapılmalı?

Ana Sayfa » Güncel » Teog tercihleri nasıl yapılmalı?
Paylaş
Tarih : 15 Temmuz 2014 - 3:03

teog

31 Temmuzdan itibaren Teog tercih dönemi başlayacak. Ancak bir öğretmen olarak gördüğüm kadarıyla tercih süreci hem öğrenciler hem de veliler açısından oldukça sıkıntılı geçiyor. Bir çok öğrencinin tercihlerinde ailelerin bilgi ve istekleri ön planda tutuluyor. Sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılması ve teog tercikleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bir kaç öneride bulunmak istiyorum.

Yaz tatili sebebiyle okullar tarafından ailelere sağlıklı bilgi verilememiş olabilir buradan bu vesileyle ailelere duyuralım ki Teog tercihi tarihleri olan 31 Temmuz  7 Ağustos arasında rehber öğretmenler okullarda olacaklar ve öğrencilere yardımcı olacaklardır. Aileler okullardaki rehber öğretmenler ile görüşmeden kesinlikle tercih yapmamalı ve tercih yapacağı bölümler hakkında bilgi ve araştırma yaparak rehber öğretmenlerle görüşmeleri sağlık bir tercih yapmalarına yol açacaktır.

Tercihlerde bir çok aile puanı ön planda tutmakta ve sürekli puan konuşmaktadırlar. Puanlardan çok yüzdelik dilimlere göre tercih yapılması sağlıklı olacaktır.

Bir çok ilde bir çok kontenjanın arttığı görülmektedir. Bu göz önünde bulundurulmalıdır.

Kontenjanların artmasından dolayı puanların düşebileceği ihtimalini de göz önünde bulundudrarak yüzdelik diliminden bir kaç puan daha yüksek olan okullarda mutlaka tercihler arasına eklenmelidir.

Tercih edilen bölümlerin geleceği hakkında fikir sahibi olunmalı ve eğitimin üniversite boyutuda düşünülmelidir.

Eğer öğrenci okuduğu lise ile yetinmeyecekse veya üniversitede bölüm değiştirir düşüncesi hakimse temel derslerden mahrum kalmayacağı okulların tercih edilmesi de düşünülebilir.

Tercih edilen okullar çocukların hayatlarını etkileyeceği için öğrencilerin istekleri beklentileri ve kişisel özellikleri mutlaka göz önünde bulundurulmalı ve öncelik verilmelidir.

Tercih edilecek okulların programları hakkında bizzat okullara gidilerek sağlıklı bilgi alınabilir.

Karar aşamasında sorumluluk tek başına öğrenciye, öğretmene ya da veliye bırakılmamalı ortak karar alınması en sağlıklı olanıdır.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

PISA şizofrenisi
PISA şizofrenisi

Katıldığım bir eğitimde Prof. Dr. Ziya Selçuk ülkemizin PISA sınavları konusundaki kaygılarını bu sözlerle ifade etmişti. Bu benzetme çok

Zorunlu Hizmet Bölgelerinde Çalışan Sınıf Öğretmenlerinin Sorunları ( Anket )
Zorunlu Hizmet Bölgelerinde Çalışan Sınıf Öğretmenlerinin Sorunları ( Anket )

  Toplumların çağdaşlaşma yolunda ufkunu açacak olan sistemin vazgeçilmez unsuru öğretmenlerdir. Bu büyük sorumluluğu taşıyan öğretmenlerin

Geleceğin öğretmenlerine öneriler
Geleceğin öğretmenlerine öneriler

New Jersey’deki Montclair eyalet üniversitesindeki bu öğrenciler sınıfa giriş çalışması yapıyorlar. Bu, okulun bir öğretmenin portresinde

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam