Tarihin En Garip Yönetici Ataması

Ana Sayfa » Gündem Haberleri » Tarihin En Garip Yönetici Ataması
Paylaş
Tarih : 17 Eylül 2013 - 2:05

yonetici-atama

Şubat ayında başlayan ve trajikomik yönetmelik hikayelerinden sonra tarihin en garip yönetici atama süreci yaşanmakta. Öyle bir yönetmelik hazırlanmış ki her okuyan kendine göre anlamlar çıkarıyor.

Gelinen noktada iller birbirinden farklı uygulamalar yapmaktalar. Ortada 1 yönetmelik var ama en az 10 farklı uygulama var. Ortada koca belirsizlikler hakim ve bakanlık yetkilileri çıkıp bu konularda bir açıklama yapmıyor. E tabi bu yönetmeliği bir sendikanın yöneticileri, kendi üye sayılarını artırmak amacıyla, bin dereden su getirerek hazırlarsa  olacağı budur.

En son yayınlanan yönetici atama yönetmeliğine göre” 4 Ekime kadar (Geçici madde gereği yönetmeliğin yayınlanma tarihinden itibaren 2 ay içerisinde tamamlanması esasına göre) sınava dayalı atamalar , norm fazlası yönetici atamaları ,yönetici rotasyonu ve isteğe bağlı yönetici atamaları tamamlanmalıdır.” denilirken eylül ayı ortasına gelinmesine rağmen hala bir çok il sınava dayalı yönetici atamalarını bile tamamlayamadı. Bu kadar atama bu tarihe kadar nasıl bitirilecek? Yönetmeliğin emirlerini yerine getirmeyen il müdürleri hakkında bakanlık herhangi bir yaptırım uygulayacak mı acaba?

Bazı iller yönetici değerlendirme formu ek1 üzerinden mahalli sertifikalara puan verirken bazı iller sadece bakanlık tarafından verilen sertifikalara puan vermekteler. Bu durumda hangi ilin yaptığı işlem doğru bir açıklama yapılamaz mı?

Bazı iller yönetici atama yönetmeliğinde ki sözlü sınava çağırılacak adayları tespit ederken “kurum türü itibariyle mülakata boş kontenjanların 3 katı kadar aday çağırılır” maddesine göre aday çağırırken bazı iller genel münhal kadronun 3 katı şeklinde mülakata aday çağırmışlardır hangisinin yaptığı doğru ? Bu il milli eğitimler bakanlıktan görüş almadılar mı? Ya da bir yetkili çıkıp bu konuda açıklama yapamaz mı ?

Ek1 yönetici değerlendirme formu üzerinden yapılan değerlendirme de bazı iller 2. Üniversiteye puan verirken bazı iller 2. Üniversiteye puan vermemekteler hangisinin yaptığı doğru?

Bazı iller il-ilçe milli eğitim müdürlüklerinin verdiği başarı belgelerine de puan verirken bazı iller sadece kaymakamlığı ya da valiliğin verdiği belgelere puan vermektedirler hak kayıpları ya da haksızlıklar yaşanmayacak mı?

Bazı iller  il içi alan değişikliği yapıp yönetici atamalarına başvuran adayların başvurularını alan değişikliği iptalinden dolayı eski alanına göre alırken bazı iller kararnameleriniz gelmedi diyerek şimdi ki alanlarından almaktalar. Hangisinin yaptığı doğru?

Yukarıdakilerin her birisi diğer illerdekilere emsal teşkil edecek derecede önemli hususlar ve hiç kimse hangisinin yaptığının doğru olduğu konusunda kesin bir bilgiye sahip değil.

Bakanlığa görüş soruluyor verilen cevaptan kimse bir anlam çıkaramıyor.

Mülakata karışan şaibeler ayyuka çıkmış vaziyette. Sitelerde garip mülakat hikayeleri dolaşıyor.

Yönetici atamaları gelmiş geçiyor ama Mebbis sistemi hatalar veriyor.

Hal böyle olunca Ankara’daki aday İzmir’i örnek gösterip beni mülakata çağırmadılar diye mahkemeye giderim diyor. İzmir’deki aday da Ankara’yı göstererek 3 katı kuralına uyulmadı ve önüne gelen mülakata alındı diye mahkemeye giderim diyor

Ortada herkesin beğendiği , hiçbir şekilde aksaklığa mahal vermeden tıkır tıkır atamaların yapıldığı ve torpili , adam kayırmayı kabul etmeyen uygulama birliği sağlamış ve herkes tarafından beğenilen bir yönetmelik var iken bunu kaldırıp kaos yaratmanın mantığı neydi? Sırf bir sendika istedi diye on binlerce insanı mağdur edip zaten başı mahkemelerle dertte olan Milli Eğitim Bakanlığını daha fazla mahkemeyle uğraştırmanın kime yararı var?

Sırf mülakat (Torpil) gelsin diye emek gerip aylarca ders çalışarak sınav kazanan adayın mülakatla ezilmesi hak mıdır? Yıllarını idareciliğe vermiş emektar idarecilerimize yeniden atama hakkı verilmemesi hak mıdır?

Şu saatten sonra bakanlığın belki de bu konuda yapacağı tek doğru mevcut yönetmeliği çöpe atarak kaldırılan 2009 yönetmeliğini tekrar aynısı gibi noktasına virgülüne dokunmadan yeninden yürürlüğe koymasıdır. Aklın yolu birdir. Adında ADALET kelimesi geçen bir hükümetin bakanı ortadaki adaletsizlikleri görüp gerekli müdahaleyi yapacaktır. Yapmalıdır!

İbrahim Güven

Müdür Yardımcısı

Öğretmen Platformu . Com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Cristiano Ronaldo ve Albert Fantru’nun hikayesi!
Cristiano Ronaldo ve Albert Fantru’nun hikayesi!

  Ronaldo, Real Madrid’de top koşturan Portekiz’li Katolik bir futbolcu. Messi ile birlikte dünyanın en kaliteli iki futbolcusundan

E-okul duyuru modülü geliyor
E-okul duyuru modülü geliyor

E-okul üzerindeki yeni modül ile  artık  öğretmenler, öğrencilere ve velilere yönelik duyuru yapabilecek (adsbygoogle = window.adsbygoogle

Halk eğitim merkezi öğretmenlerinin nöbet sorunu
Halk eğitim merkezi öğretmenlerinin nöbet sorunu

HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜKLERİNDE NÖBET ÜCRETİ SORUNU VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ                                                                                           

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam