Suudi Arabistan’ın Eğitim Projesi (STEM)

Ana Sayfa » Genel » Suudi Arabistan’ın Eğitim Projesi (STEM)
Paylaş
Tarih : 17 Kasım 2013 - 21:46

stem

Dünya Eğitim İnavosyonu Zirvesi geçtiğimiz günlerde Katarın başkenti Doha’da yapıldı. Eğitim alanında yeniliklere imza atan 6 proje başarılarından dolayı ödüllendirildi. Seçilen  projelerden Suudi Arabistan , Avustralya ve Yeni Zelanda da uygulanan eğitim projeleri geniş kitlelerde sağladığı başarılarla tam not aldılar. Bu projeleri kısaca sizlere tanıtmak istiyoruz ve Suudi Arabistan’da uygulanan ve başarıya ulaşan STEM projesiyle başlıyoruz.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını konu alan STEM projesinin amacı bir yandan bu konulara öğrencilerin ilgisini artırmak diğer yandan ise cinsiyetler arası eşitliği sağlamak.

Suudi Arabistan’ın doğusundaki Khobar’da sadece petrol çıkarılmıyor. Aynı zamanda çocukların bazı yetkileri kazanmaları için mücadele ediliyor. Bölgedeki en büyük petrol gruplarından olan Aramco, Eğitim Bakanlığıyla el ele vererek 50 öğrenciyi kapsayan bir projeye imza attı. Bu proje  öğrencilerin oyun yoluyla bilimsel deneylere katılmalarını sağlıyor.

Eğitim Yöneticisi Abdullah Al Dar ,hedeflerinin  çocukların bilgi hazinelerini zenginleştirmek olduğunu söylüyor. Çünkü geleneksel eğitim yöntemleri düşünce tarzını sınırlıyor. Bu proje  onların yaratıcı bir şekilde düşünmelerini ve engelleri hızlı bir şekilde aşmalarını hedefliyor.

Her hafta bir grup öğretmen kız ve erkek okullarına gidiyor. Okullarda kurdukları deneylere ve her öğrencinin ilgi alanına odaklanan atölyeler sayesinde bilimin öğrencileri heyecanlandırması ve üzerindeki belirsizliğin kaldırılması hedefleniyor. Bu atölyelerde öğrenciler sadece teorik bilgileri almakla kalmıyor bu bilgileri uygulama ve üzerlerinde inceleme yapma fırsatı buluyorlar.

Proje yöneticilerinde Najlaa Sulaiman Al Numair tüm öğrencilerin  deneyimden faydalanmalarını umduklarını ve projenin gayet başarılı bir şekilde yola devam ettiğini belirtiyor.50 kişilik bir öğrenci grubuyla başlayan bu program başladığı tarihten bir yıl sonra 15000 öğrenciye ulaştı.

Muhanad Talal Azhari isimli öğrenci projeden memnuniyetini “Spiral biçimli DNA yapısını sadece okul kitaplarında öğrendik. Ama bu atölyeler sayesinde konuyu daha iyi anlıyoruz. “ sözleriyle dile getiriyor.

Projenin diğer bir ayağını ise yapay zekaya sahip ve enerji tasarrufu sağlayan robotları programlama girişimi oluşturuyor. Girişim sayesinde farklı bilim dalları uygulamaya konulurken  edebiyatta unutulmuyor.

Kennah Alshamsi isimli öğretmen ,bu projenin diğer kanadının da “iread” yani okuyorum olduğunu söylüyor. Projenin bu kolu öğrencilere bir topluluk önünde hayatlarını değiştiren kendileri için çok önemli olan bir kitaptan bahsetme fırsatı veriyor.

Eğitimin tüm alanlarını destekleyen proje 2020 yılına kadar 2 milyon gence ulaşmayı hedefliyor.

Kaynak:Euronews

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İyi bir idareci-müdür nasıl olmalı?
İyi bir idareci-müdür nasıl olmalı?

Araştırmacı yazar Selçuk Tütak, üç ay süren bir anket çalışması yaptı. Bu süre zarfında binlerce öğrenci, veli ve öğretmenin görüşünü

Benliğimizde oluşan hasarların ekspertiz raporu
Benliğimizde oluşan hasarların ekspertiz raporu

                                                    Konuya küçük bir uygulamayla giriş yapmak isterim.

Öğretmen Platformu Eğitsel Yazı Yarışması
Öğretmen Platformu Eğitsel Yazı Yarışması

Değerli üyelerimiz. Öğretmen Platformu.Com olarak fikirlerinize değer veriyor ve bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Protected by WP Anti Spam