Sınıflar nasıl aydınlatılmalı?

Ana Sayfa » Güncel » Sınıflar nasıl aydınlatılmalı?
Paylaş
Tarih : 04 Aralık 2013 - 3:00

ışık

Sınıfların fiziki durumlarının eğitim üzerindeki etkileri tartışılmaz ve bunu bilmeyen öğretmen de yoktur. Özellikle sınıf ışığı öğrencilerin hem fizyolojik hem de psikolojik durumlarını oldukça etkiler. İşte sınıf ışıklandırmasının etkileri üzerine yapılmış 3 adet bilimsel araştırma sonucu.

Araştırma 1:

Zamkova ve Krivitskaya ilköğretim okullarını içeren kontrollü bir deneyde çocukları iki gruba ayırarak bir grubu normal floresan ışıklı bir odada, diğer grubu ise mor ötesi ışıklı bir odada bırakmışlardır. Floresan ışıklı yerde bırakılan grupla karşılaştırıldığında mor ötesi ışığa maruz bırakılan öğrencilerde çalışma yeteneği düzeyinde artış, yorgunluğa karşı direnmede artış, akademik performansta ve net görme dengesinde gelişme, boy ve kiloda gelişmeler olduğu tespit edilmiştir.

Araştırma 2:

Cornell Üniversitesi öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırmada tam-spekturum (güneş ışığını taklit eden floresan ışığı) ile soğuk-beyaz olan ışığın öğrenciler üzerindeki etkisini karşılaştırmışlardır. Sonuçlara göre; tam-spektrum ışığında çalışan öğrencilerde, özellikle görmede net algılamanın büyüdüğü tespit edilmiştir; soğuk-beyaz ışıkta çalışanlarda ise tam-spektrum ışığında çalışanlara göre daha büyük uyuşukluk belirtileri ortaya çıkmıştır.

Araştırma 3:

Ott, Nations ve Mayron yapmış oldukları ortak çalışmalarında iki farklı ışık kaynağının öğrenciler üzerindeki etkisini kıyaslamışlardır. Sınıflardan biri geleneksel soğuk-beyaz ışık ile aydınlatılırken, diğer sınıf ise tam-spektrum ışıkla aydınlatılmıştır. Ortaya çıkan sonuç; tam spektrumlu floresan ışıkta bırakılan öğrencilerin davranışlarında olumlu gelişmelerin olduğunu göstermiştir.

Öğrenciler her gün yeteri miktarda gün ışığına maruz kalıyorlarsa yapay ışık kaynaklarında çok seçici olmak zorunda kalınmayabileceğini, eğer yeterli gün ışığından yoksun bırakılıyorlarsa yapay ışık kaynaklarının (tam-spektrum) arttırılması gerektiğini ve yapay D vitamini alınması sağlanmalıdır.

Okullarımızda öğrencilerin mümkün olduğunca gün ışığından yararlanması sağlanmalı, bunun mümkün olmadığı zamanlarda ise sağlıklı aydınlatma sağlayan tam-spektrumlu floresan lambalar kullanılmalıdır.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları
Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları

24 Parayı zamanı ya da insanları saymak bu gün elektronik makinelere bırakılmış durumda. Elektronik hesap makineleri artık her yerde ve çoğumuz

Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı
Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı

Shanghai, Çin’in en modern ve kozmopolit şehri. Ama bunun gerisinde çok daha dikkat çeken bir özelliğe daha sahip. Dünyanın en umut vadeden

Öğretmenim hatırlatmak istedim!
Öğretmenim hatırlatmak istedim!

Okulların açılmasına az kalmışken biraz bilgilerimizi güncelleyelim. Neler yapmak faydalıydı, neler yanlıştı bir düşünelim baştan… Öncelikle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam