Sınıf Tekrarı Kolaylaştırılmalı

Ana Sayfa » Gündem Haberleri » Sınıf Tekrarı Kolaylaştırılmalı
Paylaş
Tarih : 13 Ocak 2014 - 16:06

sinif-tekrariYıllardır öğretmenlerimizin ısrarla dile getirdiği ancak yöneticilerimizin dikkate almadığı bir konudur sınıf tekrarı. Öğretmenlerimiz her defasında öğrencilerin sınıf tekrarı yapmaları kolaylaştırılmalı derken yöneticiler tam tersine sınıf tekrarını daha da zorlaştıran adımlar atmaktalar. Burada öğretmenler öğrencilerin eğitim hayatını düşünürken yöneticilerimiz maddi külfeti düşündüğü için yine her zaman ki gibi eğitim kalitesi göz ardı edilmek zorunda kalınıyor.

Mevcut sistemde öğrencilerin sınıf geçmeleri için neredeyse öğretmenler daha fazla çaba sarf ediyor. Öğrencilere bu kadar çok rahatlığın verildiği bir sistemde maalesef bir çok bilgisiz öğrenci yetişiyor. Bir çok öğrenci bir çok konudan yetersiz olarak bir üst sınıfa itelenip duruluyor. Bir çok meslektaşımız ortaokulda okuma yazma bilmeyen ya da lisede temel işlemleri dahi yapmakta zorlanan bir çok öğrenci ile karşılaşmıştır. Sınıf tekrarı bu aşamada öğrenciler için eksiklerini giderme amaçlı bir telafi eğitimi olarak algılanmalı ve asla başarısızlığın bedeli ya da cezalandırma olarak algılanmamalıdır.

 

Milli Eğitim Bakanlığının sürekli gündeminde olan PISA sınavlarında da bu durum kendisini gösteriyor. Bu sınavlarda öğrenci seçimleri rasgele yapıldığı için öğrencinin yeterli olup olmadığına bakılmaksızın seçilen örneklemlerin durumuna göre ülke puanları belirleniyor. Hal böyle olunca da yetersiz olarak bir üst sınıfa itelenip durulan öğrenciler ülke sıralamasını ve ülke puanını bir hayli düşürüyor. Yine sınıf tekrarının bu kadar zor olduğu bir eğitim sisteminde öğrencilerin çaba harcayarak bir şeyler öğrenme isteğinden söz etmek zor  oluyor. Hele ki teknolojinin öğrencilere daha cazip geldiği ve okuldan daha çok ilgilerini çektiği bu dönemde.

Sınıf tekrarı konusunda daha uzunca bir makale yazılabilir. Her ne kadar sınıf tekrarının öğrenciye bir şey katmayacağını düşünen meslektaşlarımız olsa da çoğunluğun yukarıda yazılanlara paralel düşündüğü kanısındayız.

Macaristan Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde bir karar alarak sınıf tekrarı uygulamasını tekrar gündeme getirdi. Ülkede 2003 ile 2013 yılları arasında öğretmenlerin öğrencilerini sınıfta bırakma yetkisi bulunmuyordu. Fakat bu sene Macar Parlamentosu yasayı değiştirerek sınıf tekrarı uygulamasını yeniden yürürlüğe koydu. Yeni düzenleme ile başarısız olan öğrenci, ailesine danışılmadan sınıf tekrarı yapacak.

Macar Eğitim Enstitüsü Başkanı bu konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:  “Sene tekrarı hiçbir şekilde cezalandırma yöntemi değildir. Bu şekilde düşünmek anlamsız. Ne onları incitme ya da gururlarını kırarak ‘sizden hayatta bir şey olmaz’ demek de değildir. Tam tersine onlara bir şans daha vermektir. ‘Biz size güveniyoruz, bu sefer başarabilirsiniz’ demektir.

Sınıf tekrarı uygulamasının en önemli nedeni hiç kuşkusuz değerlendirme sistemimizin başarısız olması. Başarısız öğrencinin sınıfı geçmesine izin vererek, onun başarısız olma nedenlerini göz ardı ettik. Öğrencinin ne eksikleri olduğunu sorgulamadık. Böyle bir durumda okuma-yazma bilmeyen onlarca öğrenci bir üst sınıfa geçti. Daha sonra açığı kapatmak için ek ders de verilmedi. Öğrenciyi sürekli bir üst sınıfa iteleyerek bir sonuç alamayız. 3. hatta 6. sınıfa gelen bazı öğrencilerin en basit işlemi yapamadıklarına şahit oluyoruz. Bir yerden sonra artık çok geç oluyor. Sınıf tekrarı öğrencinin karnesinde bir damgadır. Bununla birlikte her öğrenci kendi kapasitesinin farkında. Yani iki seçenekten birini seçmeliyiz. Ya başarısız öğrencinin bir sonraki seneye geçmesine izin vereceğiz ya da yeterli kapasiteye ulaşması için bir sene daha bekleyeceğiz. Bizim amacımız eğitimini niteliğini artırmak. Nicelik bizim için önemli değildir. “

Bu konudaki fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Öğretmen Platformu.Com

Alıntı: Euronews

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Cristiano Ronaldo ve Albert Fantru’nun hikayesi!
Cristiano Ronaldo ve Albert Fantru’nun hikayesi!

  Ronaldo, Real Madrid’de top koşturan Portekiz’li Katolik bir futbolcu. Messi ile birlikte dünyanın en kaliteli iki futbolcusundan

E-okul duyuru modülü geliyor
E-okul duyuru modülü geliyor

E-okul üzerindeki yeni modül ile  artık  öğretmenler, öğrencilere ve velilere yönelik duyuru yapabilecek (adsbygoogle = window.adsbygoogle

Halk eğitim merkezi öğretmenlerinin nöbet sorunu
Halk eğitim merkezi öğretmenlerinin nöbet sorunu

HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜKLERİNDE NÖBET ÜCRETİ SORUNU VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ                                                                                           

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam

Yapılan Yorumlar

Mustafa Yazkan
15 Ocak 2014 - 20:14

Güzel bir tartışma konusu. Bu konudaki görüşlerimi fırsat bulduğumda bu sayfadan ileteceğim. Kesinlikle gündeme alınması gereken bir konu.