Sınıf öğretmenlerinin mutlaka bilmesi gereken bir test!

Ana Sayfa » Genel » Sınıf öğretmenlerinin mutlaka bilmesi gereken bir test!
Paylaş
Tarih : 09 Temmuz 2013 - 1:44

1173

Çoğu sınıf öğretmenimizin çekindiği bir dönemdir 1. sınıfların okutulmaya başlandığı yıllar. Özellikle 4+4+4 eğitim sistemiyle öğrencilerin yaşlarının iyice küçülmesi bu çekinceleri iyice arttırmaya başladı. Bu yıl bir sendikanın yaptığı bir ankette 1.sınıf okutan öğretmenlerin %70 oranında bir kesimi bir daha 1. sınıfları okutmak istemediği sonucuna ulaşılmıştır(AES). Eskiden okul öncesi çağı olarak kabul ettiğimiz yaş grubundaki öğrencilerin artık 1. sınıfa başlaması ve sınıfta yaş grupları arasında 60 aylıklar ve 72 aylıklar gibi farklılıkların olması öğretmenlerimiz açısından işleri iyice zorlaştırdı.

Bazı veliler çocukları küçük olduğu için hastanelerden “Okula başlamak için hazır değildir” raporu alırken bir çok veli de çocuklarının okula hazır olmadığını bile bile bazı sebeplerden dolayı okula başlaması için ısrarcı oldular. Peki öğretmenlerimiz bu karmaşa içerisinde bir rehber olarak velilere ne tavsiyelerde bulunmalı ve onları nasıl yönlendirmeliler?

Öğretmenlerimiz çocuğu 1. Sınıfa başlamak üzere olan  tüm anne ve babalar  okula başlayamaz raporu yerine hastanelerde Gelişim Ünitelerinde görev yapan veya sertifika yeterliliği olan Çocuk Gelişimciler tarafından uygulanan  ”Denver II Gelişim Tarama Testi” ile 0-6 yaş aralığındaki çocukların ”Gelişimsel Seviyesini” öğrenmelerini tavsiye edebilirler. Bu raporun çocuklarını damgalamayacağını ve sadece okul için kayıt öncesinde bir bilgilendirme niteliği taşıyacağını açıklayarak onları yönlendirebilirler. Böylece  çocuklarının onarılamayacak bir hatayla karşı  karşıya kalmalarının önüne geçileceği vurgulanabilir.

Peki Denver II Gelişim Tarama Testi nedir ?

Testin Tanıtımı: Küçük çocuklarda var olan gelişimsel sorunları tespit etmek amacıyla geliştirilmiş bir ölçme aracıdır. Çocuğun yaşına uygun birtakım becerilerini değerlendirmek, gelişimsel olarak şüpheli durumları objektif olarak ölçmek ve risk altındaki çocukları izleyebilmek için 116 maddde ve 4 alt bölümden oluşan bir ölçektir.

Testin Türü: Gelişim testidir.

Uygulanacak Yaş Grubu: 0-6 yaş arasındaki çocuklara uygulanan bir testtir.

Uygulanacak Kişi Sayısı: Anne, baba  ve çocukla birlikte uygulama yapılmaktadır.

Uygulama Şekli: Anne ve babadan çocukla ilgili bazı bilgiler alınır ve uygulamaya geçilir. Test formunda yer alan maddelerden anneye yöneltilmesi gereken sorular anneye yöneltilir ve çocuğun yapması beklenen maddeler ise çocuğa yöneltilir. Testin verilişinde standart yönergeye uyulması gerekmektedir.

Uygulayıcının Niteliği ve Eğitimi: Üniversitelerin psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, çocuk gelişimi  gibi çeşitli bölümlerinden mezun olmuş meslek elemanları tarafından uygulanabilmektedir. Test uygulayacak birey dikkatle eğitilmeli ve klinikte testi uygulamadan önce yeterlilik sınavını geçmelidir.

 

Psikoloji ve psikiyatrideki  rahatsızlıkların  büyük bir kısmının çocukluk döneminde ki sorunlardan kaynaklandığı bilinen bir gerçektir. Özellikle 0-6 yaş dilimi kritik yaş olarak nitelendirilmiştir. Bu dönemde en yaygın olarak kullanılan test Denver II Gelişimsel Tarama Testi dir. Uzmanlar bir çok araştırmada bu testi kullanmaktalar. Nörolojide, psikiyatride ve psikolojide bu test çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Denver II Gelişimsel Tarama Testi 4 ana gelişim alanı hakkında bize ayrıntılı bilgi vermektedir.

Dil gelişimi: Dil gelişimi ile zeka rasında çok sıkı bir ilişki olduğu uzmanlar tarafında sıklıkla söylenmektedir. Çocukluk , dil gelişimin temellerinin atıldığı ve konuşmanın en hızlı geliştiği dönemdir.

Kişisel Sosyal gelişim: Kişisel sosyal gelişim özellikle  çocuğun kendini ifade etmesi ve toplum içerisinde kendi kimliğini ve kişiliğini uygun bir şekilde ortaya koyması olarak tanımlanmaktadır. Okul öncesi dönemde çocuğun yabancı ortama( ana okuluna) girdiğinde çok farklı sorunlar yaşamaktadır ve aileler hemen telaşa kapılmaktalar. Fakat şu bilinmelidir ki bu sorun bir sonuçtur. Bunun tohumları daha önceleri atılmıştır. İşte Denver II bu tür sorunların tespitinde önleyicilik fonksiyonunu üstlenmektedir.

İnce-Kaba motor gelişim: Öz bakım becerileri dediğimiz ve fiziksel beceriler dediğimiz yetenekleri kapsamaktadır. çocuğun yürümesi, tutması,  koşması, merdiven çıkmasına, yemek yemesi, tuvaletini yapması, üstünü giyinmesi vb. yetenekleri kazanıp kazanmadığını ölçmektedir.

Denver II Gelişimsel Tarama Testi yaptırmanız için çocukta bir sorun olmasını beklememek çok önemlidir.

Ailelerin bu testi mutlaka yılda bir kez yaptırmaları ve öğretmenlerimizin de bu test hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekmektedir.

Öğretmen ve ailelerin bilmeleri gereken diğer testler için tıklayın

Test sonuçları  tablosu                                                                 Test soruları

denver2sonuc denver2soruları denver2soruları2

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitim Çalıştayı Duyurusu
Eğitim Çalıştayı Duyurusu

İstanbul genelinde düzenlenen,öğretmenlere yönelik seminer ve atölye çalışmaları 05 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecektir. Başvuru için www.bilimkoleji.k12.tr (adsbygoogle

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam