Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı

Ana Sayfa » Güncel » Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı
Paylaş
Tarih : 18 Ekim 2018 - 0:39

mathgirls

Shanghai, Çin’in en modern ve kozmopolit şehri. Ama bunun gerisinde çok daha dikkat çeken bir özelliğe daha sahip. Dünyanın en umut vadeden genç matematikçileri bu kentin sınıflarından çıkıyor.  Uluslar Arası Öğrenci Değerlendirme Programı , İngilizce adıyla Programme for International Student Assessment yani kısaca PISA, Yapılan sınavlarda  Shanghai’daki öğrencilerin diğer ülkelerdeki öğrencilere fark attıklarını tespit etti. Bu şehrin öğrencileri son yapılan PISA  sınavında en yüksek matematik puanlarını alarak sınavı düzenleyenleri şaşkınlığa uğrattılar.

(3 yılda bir yapılan ve 15 yaş grubu öğrencilerin katıldığı PISA sınavı hakkında detaylı bilgi almak için >>tıklayın)

Jean An  Deneme Okulu, PISA sınavlarında Shanghai’nin temsilcilerinden biri . Öğrencilerinden 40 tanesi matematik te rakipsiz olduklarını gösterdiler. Her gün dinlenmeden saatlerce çalışıyorlar. Yaşıtları açısından çözülmesi imkansız soruları çözebiliyorlar. (PISA sınavlarında temsilci olma olayını şöyle açıklayalım. Bu sınavlara her isteyen öğrenci katılamıyor. PISA tarafından ülkenin rastgele şehirlerinden rastgele öğrenciler seçiliyor ve sınavlara sadece bu öğrenciler girebiliyor. Bu öğrencilerin olduğu okullara da PISA temsilcisi deniliyor)

Peki  onları bu kadar başarılı kılan ne?

Matematik öğretmeni Ding Jun bu soruya şöyle cevap veriyor: “Bizim öğretme yöntemimiz önce öğrencinin öğrenmesine izin vermek , daha sonra yanlışlarını göstermek ve problemi çözme yolunu öğretmek. Bu öğrenme yönteminde öğrenciler önce kendileri uğraşıyorlar. Sınıf arkadaşlarına soruyorlar ve bu şekilde problemlerini önce kendileri çözebiliyorlar.”

Diğer öğretmenler Çinlilerin neden matematikte Batılılardan daha iyi oldukları sorusunun mantıklı bir cevabı olduğu düşüncesinde. Onlara göre her rakamın sadece bir adı değil aynı zamanda bir anlamı var. 20, 2 tane 10 ; yada 58, 5 kere 10 ve 8 … Bu nedenle hesaplama ve sayılar onların dili ve yaşamının bir parçası aynı zamanda.

Jing An Deneme Okulunun Müdürü  Ding Yi ise bu başarının sırrını şu cümleleriyle açıklıyor: “Matematik hayatınızın her alanında karşılaşabileceğiniz bir bilim dalı.Bu yazının orijinalini görmek ve daha fazla bilgiye ulaşmak için öğretmen platformu.com adresini mutlaka ziyaret ediniz. Burada asıl konu öğrencilerinizin çözdüğü problem sayısı değil, öğrencilere verdiğiniz akli ve ihtiyatlı eğitim yöntemi. Bu okulda  her şeyi tüm taraflarıyla görebilme, analiz edebilme ve çözebilme yeteneği kazanıyorlar”

Shanghai da bir başka merkez de en başarılı öğrencilere fazladan matematik dersi imkanı sağlıyor. Öğrenciler arasında matematikte en iyi olmak için aralarında sıkı bir rekabet var. Öğretmenleri onları uluslararası matematik olimpiyatlarına hazırlıyor. Bu hazırlık sayesinde dünyanın en iyileri haline geldiler.

Matematik Olimpiyatı Şampiyonu  Zhou Tianyou’nun Matematik ile ilgili düşünceleri ise şu şekilde: “Bir problemi çözmek için çaba harcamayı seviyorum. Bu şekilde bir harman yapma şansım oluyor ve konuyu daha iyi anlıyorum. Matematik bence güzel bir konu. Çünkü doğal yapıya eğilen bir bilim dalı.

Hem sınav sonuçlarına hem de öğrencilerin söylediklerine bakıldığında anlaşılıyor ki Shanghai’lı öğrenciler için matematik tutkusu hesaplamaların ötesinde bir şey.

Pisa 2009 sonuçları: http://forum.ogretmenplatformu.com/attachment.php?aid=32

 

Kısa bir not: PISA sınavları uluslararası bir sınavdır ve tüm ülkeden sınava katılan öğrencilerin ortalamaları ülke puanlarını belirler. Anca PISA sonuçlarına baktığınızda listede Çin yazması gerekirken yerine bir şehir olan Shanghai’ nin adını görebiliyorsunuz. Bunun sebebi ; Çin bazı yıllarda sınavlara katılacağını ancak ülke genelinden değil sadece Shanghai’ den öğrenci seçilmesine izin verebileceğini söylemiştir. Bu yüzden değerlendirmede Çin değil Shanghai baz alınmıştır. Resimdeki gibi…

Yararlanılan kaynaklar: Euronews

pisa

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları
Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları

24 Parayı zamanı ya da insanları saymak bu gün elektronik makinelere bırakılmış durumda. Elektronik hesap makineleri artık her yerde ve çoğumuz

Öğretmenim hatırlatmak istedim!
Öğretmenim hatırlatmak istedim!

Okulların açılmasına az kalmışken biraz bilgilerimizi güncelleyelim. Neler yapmak faydalıydı, neler yanlıştı bir düşünelim baştan… Öncelikle

Geleceğin öğretmenlerine öneriler
Geleceğin öğretmenlerine öneriler

New Jersey’deki Montclair eyalet üniversitesindeki bu öğrenciler sınıfa giriş çalışması yapıyorlar. Bu, okulun bir öğretmenin portresinde

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam