Özel eğitim öğretmenlerinin alan değişikliği kaygısı

Ana Sayfa » Gündem Haberleri » Özel eğitim öğretmenlerinin alan değişikliği kaygısı
Paylaş
Tarih : 18 Kasım 2016 - 17:01

ogrenci_ozelegitim_1

SERTİFİKA İLE ÖĞRETMENLİK YAPILMAZ ; BUNA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ
Milli Eğitim Bakanlığının Alan değişikliği yapmak için çalışma başlattığı konusunda Türk Eğitim Sen Başkanı İsmail KONCUK açıklama yapmıştır. Bizler atama bekleyen ve görev yapmakta olan özel eğitim öğretmenleri olarak bakanlığa daha önce kaygılarımızı ve endişelerimizi defalarca ilettik. Özel Eğitim öğrencileri özel öğrencilerdir bu özel öğrencilerin derslerine giren öğretmenlerinde özel olması gerektiğinden bahsettik. Hatta Bakanlık yetkililerine bu konuda o öğrencilerin velileriyle empati yapmalarını söyledik. Bakanlık yetkilileri de bizlere bu konuda kesin konuştu ve sertifika ile alan değişikliğinin yapılmayacağını söylediler.
Bakanlık yetkililerini kaygı ve endişelerimizden dolayı tekrar uyarma ihtiyacı hissediyoruz. Sertifika ile öğretmen olunmaz illaki norm fazlalarını eritmek istiyorsanız diploması olduğu halde alan değiştirmek isteyen öğretmenlere alan değişikliği hakkı verin.
Atama bekleyen özel eğitim öğretmenleri olarak durumdan çok rahatsızız. Eğitim fakültelerinden özel eğitim bölümünden her yıl 3 bin öğrenci mezun olmaktadır. Mezun olanlar atansa 4-5 yıl sonra özel eğitim öğretmeni açığı kapanacaktır.
Bakanlık özel eğitim alanındaki öğretmen açığına güvenmektedir. Atama bekleyen özel eğitim öğretmenleri için asıl tehlike açığın kapanmasıdır. Herhangi bir branşta açığın kapanması sorun değil çünkü her yıl emekli olacak öğretmenler olduğu için açıklar bir şekil de tekrardan oluşacaktır. Özel eğitim alanının geçmişi çok yeni olduğu için Özel eğitim branşında durum çok farklı her yıl emekli olan özel eğitim öğretmeni neredeyse hiç yoktur. Örneğin Matematik branşına kaç kişi alan değişikliği ile geçerse geçsin , isterse bütün açıklar kapatılsın çok değil 1 yıl sonra emekli olanlardan dolayı tekrar açık oluşacaktır. Ama özel eğitim öğretmenliğinde durum farklıdır. Özel eğitim öğretmeni emekli olan sayısı neredeyse hiç yoktur ve bu durum yıllarca böyle devam edecektir özel eğitim öğretmenliğinde açık kapanırsa en az 15 yıl açık oluşmayacaktır. Ve en az 15 yıl öğretmen ataması yapılmayacaktır.
Bakanlık yetkililerine lütfen yapmayın diyoruz. Sertifikalı öğretmenlerin kendi çocuğunuzun dersine girdiğini düşünün. 2016’nın Türkiye’sinde Sertifika ile öğretmenlik eğitime yapılacak en büyük darbedir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Cristiano Ronaldo ve Albert Fantru’nun hikayesi!
Cristiano Ronaldo ve Albert Fantru’nun hikayesi!

  Ronaldo, Real Madrid’de top koşturan Portekiz’li Katolik bir futbolcu. Messi ile birlikte dünyanın en kaliteli iki futbolcusundan

E-okul duyuru modülü geliyor
E-okul duyuru modülü geliyor

E-okul üzerindeki yeni modül ile  artık  öğretmenler, öğrencilere ve velilere yönelik duyuru yapabilecek (adsbygoogle = window.adsbygoogle

Halk eğitim merkezi öğretmenlerinin nöbet sorunu
Halk eğitim merkezi öğretmenlerinin nöbet sorunu

HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜKLERİNDE NÖBET ÜCRETİ SORUNU VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ                                                                                           

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam

Yapılan Yorumlar

metin öğetmen
15 Aralık 2016 - 21:25

türk eğitimsenli ve diğer sendikalardan binlerce öğretmen eğitim fakultesi mezunu olmadığı halde formasyon sertififasıyla öğretmenlik yapıyor. ŞŞimdi bunlar beceriksizmi. hayır. sınıf öğretmeni olarak 560 saat özel eğitim aldım. seve seve yaparım.istiyorum da. açılınca müracaat edicem insallah..