Otizmde Yeni Yöntem: Fil Terapisi

Ana Sayfa » Genel » Otizmde Yeni Yöntem: Fil Terapisi
Paylaş
Tarih : 23 Ekim 2013 - 21:10

 

children-elephants

Özellikle çocuklar üzerinde olumlu etkilerinin olduğu bilinen hayvanlarla terapi, yunuslar ve atlarla yapılan çalışmaların ardından fillerle de yapılmaya başlandı. Tayland Fil Bakım Merkezi‘nde otizmli çocuklara filler ile terapi yapılırken, hem fillerin hem de çocukların çok mutlu olduğu gözlemleniyor. Bu yöntemin şimdiye kadar 4 çocuk üzerinde denendiğini belirten yetkililer, üç hafta gibi kısa bir zamanda bu 4 otizmli çocuğun daha rahat iletişime geçebildiğini gözlemlediklerini söylüyorlar.

Otizm Nedir? 

Otizm ile ilgili filmler

 

Ancak çoğu bilim insanına göre testler henüz deneme aşamasında ve tam bir tanı için daha fazla çocukla fil terapisi yapılması gerekliliğini vurguluyorlar.

 

Bu bakım merkezinde araştırmacı olarak görev yapan Joseph Suepiantham, Çocukların hayvan sevgisini geliştirmenin yanı sıra , henüz bilimsel olarak kanıtlanmamakla beraber fillerin beyinsel interaktiviteyi geliştirdiğinin bilindiğini söylüyor. Yine Joseph “Çocuklar fillerle temasa geçtiğinde dış dünyayla iletişimleri kuvvetleniyor. Fillerle yürüyüşlere çıkan çocuklar onları besliyor, yıkıyor hatta bazen top oynuyor. Proje sayesinde hem bakımları yapılan hayvanlar eğleniyor hem de çocuklar…” diyerek yaptıkları çalışmanın önemine dikkat çekiyor.

 

Bu merkezde eğitim gören 4 otistik çocuktan birinin velisi olan Bayan Saithong bu merkezle ve fil terapisi ile ilgili düşüncelerini şu şekilde dile getiriyor: “Genelde oğlum fillerden korkar onlardan hep çekinirdi. Şimdi filleri çok seviyor onlara dokunuyor hatta oyunlar oynuyor. Tabi birde uzun soluklu bir aktiviteye rahatlıkla ayak uydurabiliyor. Bu çok güzel ve ilginç bir şey bizim için.”

Euronews

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İyi bir idareci-müdür nasıl olmalı?
İyi bir idareci-müdür nasıl olmalı?

Araştırmacı yazar Selçuk Tütak, üç ay süren bir anket çalışması yaptı. Bu süre zarfında binlerce öğrenci, veli ve öğretmenin görüşünü

Benliğimizde oluşan hasarların ekspertiz raporu
Benliğimizde oluşan hasarların ekspertiz raporu

                                                    Konuya küçük bir uygulamayla giriş yapmak isterim.

Öğretmen Platformu Eğitsel Yazı Yarışması
Öğretmen Platformu Eğitsel Yazı Yarışması

Değerli üyelerimiz. Öğretmen Platformu.Com olarak fikirlerinize değer veriyor ve bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Protected by WP Anti Spam