Otizm teşhisinde robot kullanmak

Ana Sayfa » Genel » Otizm teşhisinde robot kullanmak
Paylaş
Tarih : 07 Temmuz 2014 - 18:14

otizmli-cocuk

Otizm üzerine dünyanın her tarafında çeşitli araştırmalar yapılıyor. Özellikle son yıllardaki otizmli çocukların sayısındaki büyük artışlar bu araştırmaların çeşitlenmesine sebep oluyor.

Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’te bir grup aratırmacı otizmin teşhisini ve otizmli çocukların yaşamını kolaylaştıracak bir araştırma üzerinde çalışıyorlar.Araştırmanın konusu ise otizmi robot yardımıyla teşhis etmek.

Üzerinde çalıştıkları robota René ismini verdiler. Robotun en önemli  amacı otizmin teşhisini hızlandırmak. René isimli robot  ilgilenilen çocuğun sesini ve davranışlarını kaydediyor.

Araştımayı yürüten Maja Depanec : “Robot ve doktor birlikte çalışıyor. Bu kayıtları ve teşhisleri otistik olan çocuklarla da olmayan çocuklarla da yapıyoruz. Amacımız iki grubun farklı tutum ve hareketlerini daha kolay ve çabuk farkedebilmek.” Diyor.

Bilgisayar programcıları robotun hareketlerinin çocuklarınkine uyumlu olması için çalışıyor. René standart tepkileri defalarca vererek çocukların bir noktaya odaklanmasını sağlıyor. Bu şekilde de farklı değişkenler sebebiyle diğer çocuklarla karıştırılmalarının önüne geçmek amaçlanıyor. Bu da erken teşhis için önem arzediyor.

Araştırmalara katılan Filip isimli çocuğun annesi Marija Ckelj konuyla bu araştırmayla ilgili şunları söylüyor:

“Filip robotu konsantre olmuş bir şekilde izliyor. Genelde koşturuyor ve herhangi bir şeye ilgisi birkaç saniyeyi geçmiyor. Oysa robotu gördüğünde oturuyor ve onunla uzun süre ilgileniyor .”

Araştırmacılar robotun asli görevinin bilgi toplama ve teşhisle tedavinin izlemesinde doktora yardımcı olmak olduğunu ifade ediyor.

Kaynak:Euronews

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Okullarda Kaynak Kitap Kullanımı

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli   Lider Eğitimci Yazarlar Derneği İzmir İl Başkanı Alpay

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam