Otizm teşhisinde robot kullanmak

Ana Sayfa » Genel » Otizm teşhisinde robot kullanmak
Paylaş
Tarih : 07 Temmuz 2014 - 18:14

otizmli-cocuk

Otizm üzerine dünyanın her tarafında çeşitli araştırmalar yapılıyor. Özellikle son yıllardaki otizmli çocukların sayısındaki büyük artışlar bu araştırmaların çeşitlenmesine sebep oluyor.

Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’te bir grup aratırmacı otizmin teşhisini ve otizmli çocukların yaşamını kolaylaştıracak bir araştırma üzerinde çalışıyorlar.Araştırmanın konusu ise otizmi robot yardımıyla teşhis etmek.

Üzerinde çalıştıkları robota René ismini verdiler. Robotun en önemli  amacı otizmin teşhisini hızlandırmak. René isimli robot  ilgilenilen çocuğun sesini ve davranışlarını kaydediyor.

Araştımayı yürüten Maja Depanec : “Robot ve doktor birlikte çalışıyor. Bu kayıtları ve teşhisleri otistik olan çocuklarla da olmayan çocuklarla da yapıyoruz. Amacımız iki grubun farklı tutum ve hareketlerini daha kolay ve çabuk farkedebilmek.” Diyor.

Bilgisayar programcıları robotun hareketlerinin çocuklarınkine uyumlu olması için çalışıyor. René standart tepkileri defalarca vererek çocukların bir noktaya odaklanmasını sağlıyor. Bu şekilde de farklı değişkenler sebebiyle diğer çocuklarla karıştırılmalarının önüne geçmek amaçlanıyor. Bu da erken teşhis için önem arzediyor.

Araştırmalara katılan Filip isimli çocuğun annesi Marija Ckelj konuyla bu araştırmayla ilgili şunları söylüyor:

“Filip robotu konsantre olmuş bir şekilde izliyor. Genelde koşturuyor ve herhangi bir şeye ilgisi birkaç saniyeyi geçmiyor. Oysa robotu gördüğünde oturuyor ve onunla uzun süre ilgileniyor .”

Araştırmacılar robotun asli görevinin bilgi toplama ve teşhisle tedavinin izlemesinde doktora yardımcı olmak olduğunu ifade ediyor.

Kaynak:Euronews

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İyi bir idareci-müdür nasıl olmalı?
İyi bir idareci-müdür nasıl olmalı?

Araştırmacı yazar Selçuk Tütak, üç ay süren bir anket çalışması yaptı. Bu süre zarfında binlerce öğrenci, veli ve öğretmenin görüşünü

Benliğimizde oluşan hasarların ekspertiz raporu
Benliğimizde oluşan hasarların ekspertiz raporu

                                                    Konuya küçük bir uygulamayla giriş yapmak isterim.

Öğretmen Platformu Eğitsel Yazı Yarışması
Öğretmen Platformu Eğitsel Yazı Yarışması

Değerli üyelerimiz. Öğretmen Platformu.Com olarak fikirlerinize değer veriyor ve bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Protected by WP Anti Spam