Okuma parçalarını işleme yöntemleri

Ana Sayfa » Güncel » Okuma parçalarını işleme yöntemleri
Paylaş
Tarih : 31 Mayıs 2014 - 1:09

OKUMA PARÇASI OKUMA TEKNİKLERİ

 okumaparcasi

Türkçe dersi kazanımlarını elde etmede okuma parçalarını bir araç olarak kullanırız.  Müfredat okuma parçalarına serpiştirilmiş etkinlik veya çalışmalarla kazanımlarını sağlar.  İlkokulun her sınıfında Türkçe dersinde 8 Tema vardır. Her temada 4 okuma parçası bulunur. Ayrıca 1-2 tane dinleme metinleri yer alır. Müfredat kazanımlarını yılda 40 tane okuma parçası ile sağlar.

Okuma parçaları işlenirken en önemli ayaklarından birisi öğrencinin okumasıdır. Buradan amaç, öğrenci okuma parçasını okurken;

aHerkesin duyabileceği ses düzeyinde okumasını,

b)  Noktalama işaretlerine dikkat ederek okumasını,

c)  Gerekli yerlerde vurgulu okumasını,

d)  O sınıfın düzeyinde ve yeterliliğinde okumasını,

e)  Hece-harf atlamadan veya eklemeden okumasını sağlamaktır.

İşte bu ana kazanımları sağlarken biz öğretmenler sınıfta öğrencilere okuma parçasını okuttururuz. Okuma parçaları genellikle bir öğrencinin okuması diğerlerinin onu kitaptan takip etmesi biçiminde olur. Öğretmen, öğrencileri okunan parçası takip etmelerini sağlamak amacıyla “Ayşe sen devam et!” gibi ifadelerle yönlendirir. Ancak sınırlı teknikleri ile yapılan okumalar bir müddet sonra sıkıcı hale gelir. Zira 1 ders boyu kitap okuma öğrenci için sıkıcı ve dikkat dağıtıcıdır.

Oysa farklı okuma tekniklerini kullanarak okuma işini zevkli ve kazanımları elde etmeye yönelik yapabiliriz. Aşağıdaki okuma tekniklerini sırası ile veya içinden bir kaçını kullanabiliriz.

 

1.           Teknik        :Sessiz okuma

Her zaman kullanılan tekniklerden birisidir. Öğrencinin parçayı 1 veya 2 kez sessiz okumasıdır. Buradan amaç, parçayı tanımak, sesli okumaya ve yanlışsız okumaya hazır olmak, dudak kıpırdatmadan okumak, yazıyı parmağıyla değil gözüyle takip etmek sayılabilir.

2.           Teknik        :Öğretmenin sesli okuması öğrencilerin takip etmesi.

Sessiz okuma sonrasında öğretmen metni bir kez öğrencilerin nasıl okuyacaklarını göstermek amacıyla sesli okur. Öğrenciler de kitaptan takip eder.

Öğretmenin okuması sırasında öğretmen aşağıdaki işleri yapar;

a)             Çocukların anlamını bilemeyeceği kelimelerin altını çizdirir.

b)             Draması-canlandırması yapılabilecek yazıları drama eder veya ettirir. Örneğin, ses efektlerini bir öğrenciye yaptırma. Böylece okumaya bir zenginlik katılmış olur.

c)             Okunan bazı bölümlerde durup sorular sorarak cevaplar alır.

Örneğin, parçada geçen kahramanın yaptığı güzel bir davranış okunduktan sonra öğrencilere : “Siz de yapar mısınız?” diye sorar.

d)             Bazı önemli sözcükleri vurgulu okur. Eğer okunan metin müsait ise okuma mutlaka duygu yüklü olmalıdır. 

3.           Teknik        :Öğrencilerin okuması

Burada öğretmen seçtiği bir öğrenciye parça çok uzun değilse parçayı baştan sona bir kez okutturur. Bu okumadan amaç okuyan öğrencinin okurken hata yaptığı yerleri belirlemek ve sınıfa okurken oraya dikkat etmelerini söylemek gibi.

4.           Teknik        :Sırayla okutmak

Bu teknikte okuma parçasını bir öğrenci okumaya başlar. Bir müddet okuduktan sonra devam edecek öğrenci 2 şekilde seçilebilir.

a)          Öğretmenin belirlediği öğrenci,

b)          Okuyanın seçtiği bir öğrenci

Bu şekilde okuma devam eder. Buradan amaç herkesin okunan parçayı dikkatle takip etmesini sağlamaktır.

5.           Teknik        :Dinle-Anla

Bu teknikte öğretmen sesi gür ve okuması iyi bir öğrenciyi seçer. Diğer öğrenciler kitaplarını kapatır ve arkalarına yaslanarak okuyan öğrenciyi dikkatle dinler. Amaç sınıfta en iyi dinleyeni bulmaktır. Okuma bittikten sonra öğrenciler defterlerini açarlar. Birden ona kadar yazarlar. Öğretmen okunan parça ile ilgili sorular yöneltir. Soruların cevapları parçada geçen ve bir-iki kelimelik cevaplardır.

Cevaplar yazıldıktan sonra öğretmen doğru cevapları verir ve en çok doğru cevabı verenin en iyi dinleyen olduğu kabul edilir.

6.           Teknik        :Birarada okuma

Bu okuma tekniğinde parçada geçen konuşmaları kimin yaptığı belirlenir. Sınıftan kimlerin nereyi okuyacağı seçilir. Bir öğrenci okumaya başlar. Parçada geçen kahramanların konuşmaları geldikçe görevli öğrenciler belirlenen yerleri okurlar.

7.           Teknik        :Yanlışımı bul

Bir öğrenci seçilir. Bu öğrenci okumaya başlar. Ancak zaman zaman bilerek hatalar yapar. Diğer öğrenciler, okuyan hata yaptığında hemen hatasını yüksek sesle dile getirir. Böylece öğrencilerin okunan parçayı takip edip etmedikleri ölçülür.

8.           Teknik        :Amaca uygun okuma

Bu okuma tekniğinde parçada neyin bulunması veya belirlenmesi isteniyorsa o kelimeler geldiğinde okuyanın vurgulu ve yüksek tonda okuması istenir. Örneğin okuyandan okurken özel isimleri vurgulu okuması istenir. Yine çoğul kelimeler veya varlıkların özelliklerini belirten kelimeler geçtiğinde vurgulu okuma gibi.

9.           Teknik        :Hatasız oku, ödülü al.

Bu teknikte öğrencilere parça kısım kısım okutturulur. Okuyanın hiç hata yapmaması istenir. Hata yapmadan okursa ödül verilir.

10.         Teknik        :Eklemeler yapma,

Bazı okuma parçalarında olay birden gelişmekte ve öncesinde neler olduğu okuyanın tahminlerine bırakılmaktadır. Böylesine durumlarda metnin baş tarafına tüm sınıf beraberce parçasının öncesini yazarlar. Yine aynı şekilde metinin sonuna bir sonuç yazarlar. Yazılan bölümler başta ve sonda olmak üzere ve sanki okuma parçasının içindeymiş gibi okunur.

11.         Teknik        :Özetleme

Öğretmen yönlendirmesi ve öğrencilerin katılımı ile parça özetlenir. Özette geçecek cümleler fosforlu kalem ile çizilir. Örneğin parçayı özetleyen 10 cümle belirlenir ve üzeri çizilir. Sınıftan birkaç öğrenci bu özet cümlelerini sırayla okur.

Uzman Öğretmen Mustafa YAZKAN

Çekmeköy/İstanbul

Forum bölümümüzü ziyaret ettiniz mi?

okumaparcasi3 okumaparcasi4

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları
Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları

24 Parayı zamanı ya da insanları saymak bu gün elektronik makinelere bırakılmış durumda. Elektronik hesap makineleri artık her yerde ve çoğumuz

Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı
Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı

Shanghai, Çin’in en modern ve kozmopolit şehri. Ama bunun gerisinde çok daha dikkat çeken bir özelliğe daha sahip. Dünyanın en umut vadeden

Öğretmenim hatırlatmak istedim!
Öğretmenim hatırlatmak istedim!

Okulların açılmasına az kalmışken biraz bilgilerimizi güncelleyelim. Neler yapmak faydalıydı, neler yanlıştı bir düşünelim baştan… Öncelikle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam