Okul siteleri neden güncellenmez?

Ana Sayfa » Genel » Okul siteleri neden güncellenmez?
Paylaş
Tarih : 03 Aralık 2013 - 0:47

okul-siteleri

Milli Eğitim Bakanlığının en yararlı faaliyetlerinden birisi şüphesiz tüm okullara bir web sitesi oluşturmasıdır. Belki pek dikkatimizi çekmez bu girişim ancak her atama döneminde ve yer değiştirme dönemlerinde okul siteleri başvurduğumuz ilk bilgi kaynağıdır.

15 yıl öncesini düşündüğümüzde öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının tercih edecekleri okullar hakkında bilgi alabilecekleri ilk yollar köy muhtarları ya da milli eğitim müdürlükleriydi. Bu durumda muhtarlar genelde köyler ve bölge şartları hakkında bilgi verebilirken okul ile ilgili çok sınırlı bilgiler verebilmekteydi. Milli eğitim müdürlükleri de genelde iş yükünden dolayı telefonlara ya bakamaz ya da birkaç kısa cevapla arayanları geçiştirirdi.

Ancak günümüzde okulların web siteleri sayesinde okulla ilgili hemen hemen tüm bilgilere ulaşabilmekteyiz. Öğretmen sayısından okulun fiziki imkanlarına , idareciler hakkında bilgiden okulun ulaşım ve iletişim bilgilerine, öğrenci sayılarına, sınıfların donanımlarına kadar neredeyse  işimize yarayacak her şeyi bulabilmekteyiz. Buradan böyle büyük bir kolaylığı bize sağladığı için emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyoruz.

Bilindiği gibi bu çalışmanın 1. Derece de muhatapları okulların bilişim teknolojileri öğretmenleridir. Bu sitelerin güncellenmesi ve bilgi girişlerinden onlar sorumludur. Bir çok bilişim teknolojileri öğretmeni hassasiyetle ve özveriyle bu sitelere gereken özeni gösterirken maalesef yine bir o kadar hatta belki biraz daha fazla öğretmenimizde siteleri pek önemsememektedir. Özellikle tayin dönemlerinde bu güncellemelerin yapılmamasının bedelini ağır ödeyen öğretmenlerimiz mevcut.

Okulların sitelerindeki telefon numaraları güncellenmeyince meslektaşlarımız sitedeki bilgiler üzerinden tercihlerini gerçekleştirmekteler. Ya da yüzlerce binlerce okulu telefonla arayarak bilgi almak zor olacağı için bazı öğretmenlerimiz siteler üzerinden tercihlerini belirlemekteler. Bu bilgilerdeki öğretmen sayıları, sınıfların öğrenci yoğunluğu , öğretim şekilleri (ikili ya da tam gün) şehir merkezine uzaklık vs. bilgiler doğru olmadığı zaman yanılarak yanlış tercih yapabilmekteler.

Bu gibi sorunların yaşanmaması adına okullarımızda özveriyle çalışan tüm bilişim teknolojileri öğretmenlerimizin okul siteleri üzerine biraz daha fazla özen göstermeleri hem öğretmen adayları hem de öğretmenlerimiz için tercih dönemlerinde işleriniz çok çok kolaylaştıracaktır.

Ayrıca öğrencilerin ve velilerin okul sitelerini takip etme kültürünün yaygınlaştırılması da okul idarelerinin yapacakları duyuruların daha hızlı bir şekilde yerine ulaşması açısından oldukça yararlı olacaktır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Okullarda Kaynak Kitap Kullanımı

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli   Lider Eğitimci Yazarlar Derneği İzmir İl Başkanı Alpay

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam