Okul dergisi ile ilgili merak edilenler

Ana Sayfa » Genel » Okul dergisi ile ilgili merak edilenler
Paylaş
Tarih : 28 Haziran 2014 - 1:26

okul_dergisi

Okul dergisi ile ilgili merak edilenler.

Okul dergisi nasıl çıkarılır? Okul dergisi fiyatları ne kadardır? Okul dergilerinde hangi konular olmalıdır? Okul dergilerinin yararları nelerdir? Gibi soruların cevabını bulacağınız bu yazımız bir çok öğretmenimize yararlı bilgiler sunacaktır.

Bir çok okulda öğretmen ve öğrenci işbirliğiyle okul dergisi çıkarılmaktadır. Okul dergilerinin öğrencilerimizin motivasyonunu artırma, çalışmalarını sergileme, araştırma ve inceleme becerilerinin geliştirilmesi, yaratıcılıklarının artırılması gibi yararlarının yanı sıra sponsor gelirleriyle  de okul aile birliklerine maddi kaynak da sağlamaktadır. Aynı zamanda öğretmen ve öğrencilerimiz için güzel bir hatıra olması açısından da oldukça önemlidir.

Okul dergisi çıkarmış ve çalışmalara katılmış meslektaşlarımız bilirler ki bbu süreç oldukça fedakarlık isteyen bir süreçtir. Çeşitli zorluklarla karşılaşılır ve bu sorunlar çoğu zaman çalışmaların yarıda bırakılmasına sebep olabilir. Daha önce bir kaç defa dergi çıkarmış biri olarak tecrübelerimi buradan sizlerle paylaşmak istiyorum.

Okul dergisi çıkarmaya nereden başlamak gerekir?

Okul dergisi çıkarma fikriniz eğer öğretim yılı ortasında çıkmışsa çalışmalara sağlam bir ekip kurarak başlamanız gerekir. Ekip olmadan bir öğretmenin bunun altından kalkması çok zordur ve bu süreç keyifli olmaktan çıkarak adeta işkence haline gelebilir. Kuracağınız ekip mutlaka içerik ekibi , sponsor ekibi ve tasarım ekibinden oluşmalı. Bu 3 ekibi kurduktan sonra eş zamanlı olarak çalışmasıan özen göstermelisiniz. Yani içerik ekibinde yer alan öğretmen ve öğrenciler dergide yayınlanacak çalışmaları seçmeye başladığında aynı zamanda sponsor kibi de maddi kaynak bulma konusunda çalışmalara başlamalıdır.Maddi kaynak için derginin tamamlanmasını beklemek yayın sürecini geciktirecektir. Tasarım ekibi de hazırlanan içerikleri fazla biriktirmeden basılacak hale getirecek tasarımı yapmalıdır. Tasarım ekibinde Bilişim Teknolojileri öğretmenini işin içine katmanız sizin için oldukça yararlı olacaktır. Bu 3 ekibin eş zamanlı çalışması derginin kısa sürede ve fazla zorlanmadan çıkarılmasını sağlayacaktır.

Eğer sene başında okul dergisi çıkarmaya karar vermişseniz bunu bir öğretmenimiz öğrencileriyle egzersiz çalışması olarak yapabilir. Böylece hem ücretini alır hemde dergi çalışmalarına daha kolay zaman ayırabilir. Ya da basın yayın kulübü oluşturarak da dergi çalışmalarını sistemli bir şekilde yürütebilirsiniz.

Okul dergisi kaç sayfa olmalıdır?

Ortalama bir okul dergisi 40 sayfa + kapak olmak üzere 44 sayfa civarıdır. Eğer bu sayı size az geliyorsa 4 er sayfalık periyotlar halinde sayfa sayısını artırabilirsiniz.

 

Okul dergisi hangi programlarla hazırlanır?

Genelde okul dergileri için şu programlar kullanılır: Phoshop, Scribus ,Corel Draw , Quark Express, Adobe Indesign … Program isimlerini çoğaltabilirsiniz. Ben Scribus programınızı kullanmanızı öneririm. Profesyonel seviyede dergi , afiş vs hazırlanabilen kullanışlı bir programdır.

 

Okul dergisi fiyatları ne kadardır? (2014)

Okul dergisi basılacak kağıdın kalitesine ve sayfa sayınıza göre değişir. Tabi matbaadan matbaaya da farklılık gösterir. Aynı kalitedeki ve sayfa sayısındaki dergiler için matbaalar arasında çok fazla fiyat farkları olabiliyor. Onun için mümkün olduğunca çok yerden fiyat almak gerekir. Ancak 40 sayfa + kapak olacak şekilde bir okul dergisi aşağı yukarı 1500+KDV civarı şuanda benim aldığım son fiyat(Kağıdın gramajı , selefonlu yani parlak kapak olup olmayışı fiyatı etkiler). Şehirden şehire değişebilir. Bu fiyat tasarım hariç sadece baskı ücreti fiyatıdır.  1000 dergi fiyatıdır. Dergi sayısını 500 e ya da 750 e ye düşürdüğünüzde çok fazla bir değişiklik olmaz. Sadece kağıt azaldığı için 150-200 lira bir fiyat oynar. Çünkü matbaalar derginin sayfasına göre şablon hazırladıkları için kaç dergi olacağından ziyada sayfa sayısı fiyatı daha çok etkiler.

Okul dergisi için sponsor nasıl bulunur?

Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Okuldaki velilerinizi gözden geçirip yardım yapabilecek velilerinizle görüşebilirsiniz. Çevrenizdeki iş yerletiyle iletişime geçebilirsiniz. Kırtasiyeler , okul forması satan yerler, servis firmaları vs. Kısacası öğrenciye dönük iş yapan kişilerle görüşmeniz  sponsor bulmanız açısından işinizi kolaylaştıracaktır. Sonuçta derginiz bir çok öğrenciye aileye ve okula ulaşacak.

Okul dergisi için onay almak gerekir mi?

Evet. Okul dergilerinin satışını ve dağıtımını yapmak için onay ya da izin almak gerekiyor. Kaymaklık oluru sizin için yeterli olacaktır. Olur alırken dergi sahibi , editör, yayın ekibi , dergi adı , dergi süresi gibi bilgileri belirtmeniz gerekiyor.

 

Okul dergisi ile ilgili merak ettiğiniz sorular varsa bana yorum olarak sorabilirsiniz. En kısa sürede cevaplayarak size yardımcı olmaya çalışırım. Bu zor ve bir o kadarda eğlenceli süreçte hepinize iyi çalışmalar dilerim. Unutmayın dergi için bir çok zorlukla karşılacabilirsiniz. Ancak derginiz basılıp elinize geçtiğinde tüm zorlukları bir anda unutuverirsiniz.

Hasan CANDAN / Öğretmen Platformu .Com Forum Editörü

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Okullarda Kaynak Kitap Kullanımı

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli   Lider Eğitimci Yazarlar Derneği İzmir İl Başkanı Alpay

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam

Yapılan Yorumlar

Güncel bulut
20 Aralık 2015 - 16:20

Etüt merkezi sponsor olabilir mi?

ReaL
21 Aralık 2015 - 09:39

Etüt merkezi de sponsor olabilir hocam neden olmasın bizim dergimizde özel okul sponsor olmuştu. Özel okul olabiliyorsa etüt merkezide olabilir

Nergiz Açıkbaş
05 Ekim 2016 - 18:39

Hasan hocam biz ilk defa okul dergisi hazırlayacağız bunun için yapılacak tüm işlemleri bizimle paylaşmanız mümkün mü ?

Murat
22 Kasım 2016 - 09:38

Okul dergisi çıkartmak için okulda öğretmenler kurulu toplantısında karar almak gerekir mi?

ReaL
22 Kasım 2016 - 13:55

Murat hocam öyle bir karar zorunlu değil. Okul müdürünüzün künyeyi oluşturup kaymakamlık onayı alması yeterli.

Zeki erduran
04 Aralık 2017 - 10:22

Merhabalar, Bartın’da matematik öğretmeniyim. Çocuklara geçen sene dergi yapalım öı demiştim, birşeyler hazırlamışlardı ama yeterli görmemiştim. Bu sene çok hevesli gördüm, beni sıkıştırıyorlar. Hazırlıklara başladık, ilk deneyim bizim için! Müdür Bey’e söyledim, onun izin olayı filan uzun iş dedi. Bize yönetmelikler ve izin konularında yardımcı olursanız sevinirim. Bir de egzersiz olarak nasıl yapılıyor, tam anlayamadım. Şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

ReaL
20 Aralık 2017 - 22:34

Öğretmenim okul dergisi olduğu için diğer dergilerde olduğu gibi valilikten dağıtım izni vs. almaya gerek yok. Sadece okul dergisi çıkarmak istediğinize ve derginin adı, süresi , ne kadar sürede bir çıkarılacağı , yayın kurulu , inceleme kurulu isimlerini belirleyip kaymakamlık onayı alıyorsunuz. Dökümanlarınızı bitirip baskıya gönderdiğinizde matbaaya bu onayınızı da vermeniz gerekiyor. Matbaa tarih ve yazının sayısını da derginin künye bölümüne basıyor. Bu kadar . Başka bir onay yönetmelik izin vs. işlemlerine gerek yok. Yani okul dergisi için yok diğer dergilerde prosedür yorucudur.

Alper
30 Aralık 2017 - 00:12

Merhaba. Biz de ilkokul olarak bu yıl dergi çıkarıyoruz. Prosedür kısmını idaremiz yapıyor. Her hafta bir konu belirleyip sınıflara ilan ediyoruz. Gelen dökümanları ilgili ekiple inceleyip değerli olanları seçiyoruz. Dergimiz baştan sona çocukların emeği olacak.konu ihtiyacı olanlarla seçtiğimiz konu başlıklarını paylaşabilirim. Sadece şunu merak ettim. Dergi çıkarmak egzersiz olarak sayılıyor mu. Çok yorum duyuyorum.

ReaL
06 Ocak 2018 - 23:24

Hocam forum bölümünde egzersiz açılabilecek konular mevcut. Edebiyat başlığı altında bu çalışmayı yapabilirsiniz. Alanınız uygunsa