Okuduğunu anlama ve Akademik Başarı

Ana Sayfa » Genel » Okuduğunu anlama ve Akademik Başarı
Paylaş
Tarih : 26 Ağustos 2013 - 6:56

ders-calisma

Araştırmanın kaynağı :Tez

Araştırma ile ilgili bilgiler :

√ “5. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarının ve benlik saygılarının okul sonrası kültürel – sportif etkinliklere katılmalarına ve diğer bazı değişkenlere göre incelenmesi”

Araştırmanın Sonuçları :

√ Araştırma sonuçlarına göre okul sonrası kültürel–sportif etkinliklere katılan 5. sınıf öğrencilerinin; Akademik başarı ve benlik saygısı düzeyleri, etkinliklere katılmayanlara göre daha yüksektir.

√ Akademik başarı düzeyleri, okul sonrası kültürel-sportif etkinliklere katılma ve cinsiyet etkileşimine göre farklılaşmazken; tek başına okul türüne göre akademik başarı düzeyi farklılaşmaktadır. Buna göre özel okulda öğrenim gören 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarı düzeyleri, devlet okulunda öğrenim gören öğrencilere göre daha yüksektir.

√ Cinsiyete göre de akademik başarı ve benlik saygısı düzeyi farklılaşmamaktadır. Kız ve erkek 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve benlik saygısı düzeyleri birbirine yakındır.

√ Akademik başarı ve benlik saygısı düzeyleri, okul sonrası kültürel-sportif etkinliklere katılma ve anne-babanın eğitim durumunun etkileşimine göre farklılaşmazken; tek başına anne ya da babanın eğitim durumuna göre ise, akademik başarı düzeyleri ve benlik saygı düzeyleri farklılaşmaktadır.

√ Akademik başarı ve benlik saygısı düzeyleri, okul sonrası kültürel-sportif etkinliklere katılma ve anne-babanın yaşının etkileşimine göre farklılaşmamaktadır.

√ Tek başına babanın yaşına göre, akademik başarı düzeyi ve benlik saygı düzeyleri farklılaşmazken; annenin yaşına göre akademik başarı düzeyi farklılaşmakta benlik saygı düzeyi ise farklılaşmamaktadır. √ Benlik saygısı düzeyleri ile okul sonrası kültürel-sportif etkinliklere katılma ve okul türünün ortak etkisinde farklılık bulunmamaktadır.

√ 5. sınıf öğrencilerinin benlik saygısı düzeyleri, okul sonrası kültürel-sportif etkinliklere katılma ve kardeş sayısının ortak etkisine göre farklılaşmazken; tek başına kardeş sayısına göre benlik saygısı düzeyleri farklılaşmaktadır.

√ Benlik saygısı düzeyleri, akademik başarı düzeylerine göre de farklılaşmaktadır.

√ 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarı düzeyleri ile benlik saygısı düzeyleri arasında ise pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Buna göre; benlik saygı düzeyleri yüksek öğrencilerin, akademik başarı düzeyleri de yüksektir veya akademik başarı düzeyleri düşük olan öğrencilerin benlik saygı düzeyleri de düşüktür.

Bu bilgi ne işimize yarar?

Öğretmen için  önemli bir araştırma. Öyleyse öğrencilerimizde öz benlik ve kendini kabul, sevme duygusu oluşturabilirsek bu durum başarıya etki edecektir.

 

 

Araştırmanın kaynağı : Yrd.Doç.Dr.Attila Tazebay, MEB Yay.1999, Bilimsel Araştırma

Araştırma ile ilgili bilgiler :

“İlkokul Öğrencilerinin Okuma Becerilerinin Okuduğunu Anlamaya Etkisi” Araştırma Ankara’da 192 öğrenci üzerinde yapılmıştır.

Araştırmanın Sonuçları :

√ Üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinde sesli okuma yaparken en çok parmakla sürme, okuduğu yeri kaybetme, okurken telaşlı olma ve dik oturmama davranışları gçzlenmiştir.

Sesli okuma yaparken en çok sözcüğü yineleme ve sözcüğü yanlış okuma hataları gözlenmiştir.

Sessiz okumada en çok yapılan yanlış parmakla veya kalemle sürmedir.

√ Sesli okumada 3. ve 4. sınıf öğrencileri ortalama 81 kelime okumuşlardır.

√ Sessiz okumada bu ortalama 97 kelime olmuştur.

√ 3. ve 4. sınıf öğrencileri sessiz okuduklarında sesli okumalarına göre daha iyi anlamaktadırlar.

√ 3. ve 4. sınıf öğrencileri sessiz ve sesli okuma hızları arttıkça anlama azalmaktadır. (Oysaki Dökmen’in araştırması tam tersi çıkmıştı.)

√ Sessiz okuma yaparken yapılan hatalar okuduğunu analamayı anlamlı düzeyde etkilememiştir.

√ 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin sesli okuma yaparken yanlış okuma, sözcük ekleme, atlama yapma, sözcüğü okuyamama gibi olumsuz okuma davranışları okuduğunu anlamayı önemli ölçüde düşürmektedir.

√ Öğrencilerin sesli okuma yaparken dudak kıpırdatma, dudak yalama davranışları okuma hızını anlamlı düzeyde azaltmaktadır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitim Çalıştayı Duyurusu
Eğitim Çalıştayı Duyurusu

İstanbul genelinde düzenlenen,öğretmenlere yönelik seminer ve atölye çalışmaları 05 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecektir. Başvuru için www.bilimkoleji.k12.tr (adsbygoogle

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam