Öğretmenlere Lisansüstü Eğitim Kolaylaştırılmalı

Ana Sayfa » Genel » Öğretmenlere Lisansüstü Eğitim Kolaylaştırılmalı
Paylaş
Tarih : 18 Kasım 2017 - 1:56

Öğretmenlerimizin ve yöneticilerimizin lisansüstü eğitim almaları son derece önemli bir husustur. Çünkü eğitimcilerin alanlarındaki yeterlilikleri ne kadar çok artarsa eğitim kalitesi de o kadar artar. Bazı ülkelerin öğretmen yetiştirme sistemleri incelendiğinde öğretmenlerin yüksek lisans yapmaları zorunlu tutulmuştur. Bazı ülkelerde de  üç lisans iki yüksek lisans olmak üzere  beş yıllık eğitim programı öngörülmüştür. Birçok gelişmiş ülke eğitimcilerin ve yöneticilerinin yüksek lisansına bu kadar önem verirken ülkemizde maalesef lisans üstü öğrenim gören personel sayısı oldukça yetersizdir. Bu konuda öğretmenleri teşvik edecek bir modelin olmaması büyük etken diyebiliriz.

Ülkemizde öğretmenlerimizin yüksek lisans yapmaları için şartlar oldukça zor. Dil eğitiminin yeteri kadar sağlıklı olmadığı ülkemizde ilk engelimiz yüksek lisans yapmak için aranan yabancı dil şartı. Zaten öğretmenlerimizin çok büyük çoğunluğu yabancı dil şartından dolayı ilk engele takılarak yüksek lisans fikrinden uzaklaşmakta ya da çaresiz kalmaktadır. Yabancı dil şartı aramayan üniversitelerin sayısı da ülkemizde yok denecek kadar az . Bu durumdaki üniversitelere başvurulduğunda da başka şehirlerde yüksek lisans yapmanın getireceği yüksek maddi külfetten dolayı şehir dışında yüksek lisans yapma fikri de pek çekici gelmiyor öğretmenlere.

Yabancı dil şartına takılan öğretmenlerimizin yönelecekleri diğer seçenek tezsiz yüksek lisans programları. Tezsiz yüksek lisans programlarını tamamlayan öğretmenlerimizin de doktora programına geçişleri ya da tezli yüksek lisans programlarına geçişleri yine çok zor olması sebebiyle cazibesini kaybetmekte. Ayrıca tezsiz yüksek lisans programlarının üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte bugünün rakamlarıyla minimum 5000 Lirayı bulan fiyatları da yine maddi olarak öğretmenleri zor durumda bırakacağı için tercih edilmemekte.

Bu durumlara ek olarak yüksek lisans öğreniminin özür durumu tayinlerinden çıkarılması sebebiyle de başka ilde bu eğitimini tamamlamak isteyen öğretmenlerin önünde diğer bir engel.

Bu şartlara rağmen yüksek lisans yapan bir öğretmenin kazancı bu konuda ne olacaktır diye baktığımızda ek ders ücretinin %5 oranında artırımlı ödenmesinden başka herhangi bir maddi yararı yoktur. Bu oran da oldukça düşük ve çok da cazip değildir. Peki bunun dışında Milli Eğitim Bakanlığında görevli bir öğretmene faydaları ne olabilir yüksek lisansın?

Bakanlığın çeşitli projelerinde ve çeşitli değerlendirici seçimlerinde tercih sebebidir.

Milli Eğitim Bakanlığında görevde yükselmek isteyen adaylara ek puan getirisi vardır.

Yüksek lisansını tamamlayan öğretmene 1 kademe verilir ( 8/2 olan öğretmen yüksek lisansını tamamlarsa 8/3 olur)

Bakanlığın bazı hizmet içi faaliyetlerinde öncelik kazanır.

Tabii ki yüksek lisanstan ne beklendiği de önemlidir. Bazıları için yalnızca %5’lik artırım kısmı önemli için bazı meslektaşlarımız için hizmet içi faaliyetlerde ya da projelerde öncelik sahibi olmak daha önemli olabilir.

Bu konuda hem öğretmenlerimizin lisansüstü eğitim oranların artırmak hem de öğretmenlerimizi maddi külfetten kurtararak onlara bu konuda destek olmak için bakanlığımızın devreye girmesi gerekir diye düşünüyorum. Birçok üniversitenin ticari gözle baktığı tezsiz yüksek lisans programlarını ve uzaktan eğitim yüksek lisans programlarını Milli Eğitim Bakanlığının da kendi personelleri adına düzenlemesi tüm eğitimciler tarafından memnuniyetle karşılanacaktır. Bu konuda geçtiğimiz yıllarda Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlere ve yöneticilere uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans programı başlatacağı konusunda basında haberler yayılmış  ancak heyecan uyandıran bu haberlerden herhangi bir sonuç çıkmamıştır.

Uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans programlarından doktora programlarına geçişin de mümkün olacağı bir model geliştirilirse öğretmen niteliklerinin artırılması konusunda devrim niteliğinde bir karar alınmış olur diye  düşünüyorum.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Öğretmenler için ödül mekanizmamız
Öğretmenler için ödül mekanizmamız

Eğitim Fakültelerine adımımızı attığımız ilk günlerde öğrenme psikolojisi derslerinden öğrendiğimiz şeylerden birisi de ödül ve cezanın

4. Yılın Eğitimde Başarı Ödülleri sahiplerini buldu.
4. Yılın Eğitimde Başarı Ödülleri sahiplerini buldu.

artı eğitim dergisi ve egitimtercihi.com tarafından ilki 2014 yılında gerçekleştirilen ve eğitim dünyasının beğenisini kazanan Yılın Eğitimde

İyi bir idareci-müdür nasıl olmalı?
İyi bir idareci-müdür nasıl olmalı?

Araştırmacı yazar Selçuk Tütak, üç ay süren bir anket çalışması yaptı. Bu süre zarfında binlerce öğrenci, veli ve öğretmenin görüşünü

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam