Öğretmenler için ödül mekanizmamız

Ana Sayfa » Genel » Öğretmenler için ödül mekanizmamız
Paylaş
Tarih : 24 Ekim 2017 - 0:03

Eğitim Fakültelerine adımımızı attığımız ilk günlerde öğrenme psikolojisi derslerinden öğrendiğimiz şeylerden birisi de ödül ve cezanın eğitim ortamında belirli oranda kullanıldığında olumlu etkilerinin olduğudur. Ödül ve ceza kavramlarının etkileri sadece çocuklar için yetişkinler için de geçerlidir. Özel sektörde çalışan birçok işveren çalışanlarından maksimum düzeyde verim almak için çeşitli ödül ve ceza mekanizmaları geliştirir. Yine kamu kurumları da çeşitli kanun ve yönetmeliklerle bu mekanizmalara başvurur. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda ödül ve cezalar ile ilgili detaylı açıklama yapılmıştır ve sınırları belirlenmiştir.

Benim bu yazıda dikkat çekmek istediğim konu cezadan ziyade ödül mekanizmamızın daha da geliştirilmesi gerektiğidir. Millî Eğitim Bakanlığı Personeline Başarı, Üstün Başarı Belgesi Ve Ödül Verilmesine Dair Yönerge’de öğretmenlere verilecek ödüller ve bu ödüllerin hangi şartlarda verileceği detaylı olarak açıklanmıştır.

Öğretmen penceresinden baktığımızda verilen ödülün türü ne olursa olsun öğretmeni onore eder, öğretmenler çalışmalarının görüldüğünü ve takdir edildiğini hisseder ve motivasyonları artar. Mesleği için elinden gelenin en iyisini yapan, öğrencileri için olağan üstü çaba harcayan ve yeni fikirler yeni projeler üreten öğretmenler için küçük ancak etkili bir motivasyon aracıdır yukarıda bahsedilen belgeler.

Okul yöneticileri açısından bakıldığında ise, bana göre okul müdürünün en etkili kozudur bu ödüller. Öğretmenlerden beklenilen performansın en üst düzeyde olması için onları teşvik edecek başka yetkimizin olmaması bu ödüllerin önemini bir kez daha ortaya çıkarıyor. Okullarda onlarca öğretmen görev yapıyor ve bu kadar öğretmeni aynı hedef etrafında toplayıp öğrencilere maksimum yarar sağlayacak şekilde örgütlemek için bu ödüller hayati önem taşıyor. Okul için fedakârlık yapan, işine çok önem veren, öğrencileri ve velileri ile iyi iletişim kurarak olumlu okul iklimine katkı sağlayan, okul idaresinin aldığı kararların arkadaşında duran, üreten, üretkenliğe teşvik eden, çalışmalarıyla fark yaratan öğretmenler ile aksi durumdaki öğretmenleri ayırt etmek ve onların da okul vizyonuna katkı sunmaları için teşvik etmekte başvurduğumuz en önemli araçtır ödüller.

Bu ödüller yöneticiler tarafından adil ve tarafsız olarak verildiğinde yöneticiye güç verir. Ancak verilen ödüller çeşitli kişisel yakınlık, fikirsel yakınlık, etnik veya siyasi yakınlık gibi özelliklere göre verildiğinde ise kurumun düzeni bozulur yöneticinin inandırıcılığı ve adaleti sarsılır yönetici bu güven duygusunu sarstığı zaman da kurumun ekip ruhunu kaybetmiş olur. İşte o zaman o kurum yerinde saymaya mahkûm olur ve hatta öğretmenleri mesleki tükenmişliğe dahi sürükleyebilir. Performansı çok yüksek bir öğretmen yerine sadece işini yapan bir öğretmene ödül verdiğiniz de diğer öğretmenin çalışmalarını sorgulamasına ve verimin düşmesine yol açar.

Okul müdürleri için oldukça önem taşıyan bu ödüllerin sayısının ve etkisinin artırılması gerektiğine inanıyorum. Şu anda resmi olarak öğretmenlere verebileceğim ödüller yukarıda belirtilenler. Ancak gerçekten etkisinin fazla olduğuna inandığım bu ödüllerin yanında yeni ödül mekanizmaları eklemenin öğretmenlerin potansiyellerini ortaya çıkarmakta oldukça etkili olacağı kanaatindeyim. Bu belgelerin yanında okul idarecilerinin inisiyatifine bağlı olarak çeşitli çalışmalarda ek ders ücreti ile ödüllendirme, hizmet puanı ile ödüllendirme, kariyer basamağı yükseltme (uzman öğretmen başöğretmen vb.) , çeşitli hizmet içi eğitimlerde pozitif ayrım yapabilme gibi çeşitlendirilmesi okul müdürlerinin elini güçlendirecek ve okulda öğretmenlerin daha iyi işler çıkarması için onları teşvik edecektir.

Bakanlığımızın geçen yıl uygulamaya koyduğu ve bu yıl da üzerinde revize çalışmaları yapıldığını öğrendiğimiz performans sistemi öğretmenler üzerinde büyük baskı oluşturmaktadır. Eğer basında yer aldığı gibi öğrencinin , velinin , okul müdürü ve müdür yardımcılarının yapacağı puanlama şeklinde bir performans sistemi yapılırsa okulların büyük sorunlar yaşayacağını düşünüyorum. Bu sistem öğretmenler üzerinde baskı oluşturur ve öğretmenlerden intikam alma aracı olarak kullanılabilir. Milli Eğitim Bakanlığının  performans sistemi ile gerçekleştirmek istediklerini güçlü bir ödül sistemi ile daha iyi başaracağına inanıyorum.

Samet BAŞKONUŞ / Öğretmen

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Öğretmenlere Lisansüstü Eğitim Kolaylaştırılmalı
Öğretmenlere Lisansüstü Eğitim Kolaylaştırılmalı

Öğretmenlerimizin ve yöneticilerimizin lisansüstü eğitim almaları son derece önemli bir husustur. Çünkü eğitimcilerin alanlarındaki yeterlilikleri

4. Yılın Eğitimde Başarı Ödülleri sahiplerini buldu.
4. Yılın Eğitimde Başarı Ödülleri sahiplerini buldu.

artı eğitim dergisi ve egitimtercihi.com tarafından ilki 2014 yılında gerçekleştirilen ve eğitim dünyasının beğenisini kazanan Yılın Eğitimde

İyi bir idareci-müdür nasıl olmalı?
İyi bir idareci-müdür nasıl olmalı?

Araştırmacı yazar Selçuk Tütak, üç ay süren bir anket çalışması yaptı. Bu süre zarfında binlerce öğrenci, veli ve öğretmenin görüşünü

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam