Nerede meslek ortaokulları ?

Ana Sayfa » Gündem Haberleri » Nerede meslek ortaokulları ?
Paylaş
Tarih : 23 Haziran 2014 - 22:59

il-ici-ve-il-disi-atama-kilavuzu-

4+4+4 Eğitim sistemine geçişte en çok öne sürülen gerekçelerden birisi  meslek liselerinin ortaokul seviyesine indirilmesi ve ara eleman ihtiyacının karşılanmasıydı. Gayet güzel bir fikir olarak görüldü ve pek çok eğitimci tarafından gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda tereddütler olsa da beğenilen bir çalışmaydı. İmam hatip ortaokulları da bu meslek okullarından birisi olarak gösteriliyordu ve bu planlama doğrultusunda bir zamanlar kapatılan imam hatip ortaokulları yeniden açılacaktı. Nitekim açıldı da. Ancak diğer meslek ortaokullarının esamesi bile okunmamaya başlandı. 4+4+4 ‘ün uygulanmaya başlamasının üzerinden uzunca bir zaman geçti ancak açılması gerekli ve son derece yararlı olacak meslek ortaokulları konusunda herhangi bir adım atılmıyor. Bu durumda aklımıza şu soru geliyor? Bu kadar köklü sistem değişikliği , bir çok branştan öğretmeni  norm fazlası yapıp yerinden yurdundan etmek , bir çok ailenin eşinden ayrı kalmamak adına alan değiştirmek zorunda kalması , bir çok okulun öğrencilerinin başka okullara kaydırılması , vs. Vs. Hepsi imam hatip ortaokulu açmak içinmiydi. Eğer onun için yapılmışsa kalkıp biz kapatılan imam hatip ortaokullarını tekrar açacağız denilseydi kimse itiraz etmezdi ve bu kadar karşmaşa da yaşanmazdı. 4+4+4 sisteminin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen halen karmaşalar giderilebilmiş değil. Önümüzde yıldan itibaren ikili eğitim yapan okulda okuyan öğrencilerin akşam saat 7 ye kadar okulda kalacakları gerçeği de unutulmuş durumda.

Ülkemizde milyonlarca öğrencinin üniversite sınavına girmesinin ve bunu hayati bir sınav olarak görmesinin  altında da aslında meslek ortaokullarının olmayışı yatıyor. Ülkemizde hangi okuldan mezun olup hangi liseyi bitirirseniz bitirin bir şekilde o sınava girmek zorundasınız. Bu okulların yaygınlaştırılmasıyla öğrenciler erken yaşlarda yönlendirilmeli , tabiri caizse çekirdekten yetiştirilmeli ve geç kalınmadan mesleki eğitim verilmeli. Tüm meslek dersleri öğretmenlerinin ortak fikri lisenin meslek öğretimi için geç kalınmış bir dönem olduğu ve daha erken yaşlara çekilmesi gerektiğidir.

Hatta spor ortaokulları , güzel sanatlar ortaokulları dahi açılıp yaygınlaştırılarak öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda erken yaşlarda yönlendirilmeleri hem okullarda öğrencilere standart bir eğitimin verilmemesi hem de işini daha iyi yapan bireylerin yetişmesi açısından oldukça önemlidir.  Eğitime dair yazılmış tüm kitaplarda öğrencilerin ilgilerine ve ihtiyaçlarına hitap eden modelden bahsedilir ancak bu sadece sınıf içerisindeki konunun işleniş şekliyle sınırlandırılır. İyi basketbol oynayan ya da güzel resim yapan ya da elektriğe meraklı olup matematiği türkçesi kötü olan bir çok öğrenci bulunmakta. Bu öğrencileri sevdikleri alanlarla ilgili okullara yönlendirmek  hem onların sevdikleri alanla meşkul olmaları hem de matematik dersinde sıkılarak ders ortamındaki istenmeyen davranışların önlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Almanya , Avursturya , Hollanda  gibi ülkelerde meslek okulları ortaokul seviyesinde başlamakta ve öğrenciler bu dönemlerde yönlendirilmektedir. İsterseler ortaokul seviyesinde aldıkları eğitimle isterseler lise ya da ünivrsite seviyesinde alacakları eğitimlerle farklı kariyerlere ulaşabilmektedirler. Kısacası bu ülkelerde üniversite eğitimi almak zaruret değil keyfiyet olmuştur. Böyle oluncada milyonlarca öğrencinin girdiği hayatlarının geri kalanını belirleyecekleri sınavlar olmamakta ve bu denli büyük yığılmalar ortaya çıkmamaktadır.

Kısacası bakanlığımızın bu çalışmayı tekrar gündemine alması ve hızlandırarak uygulamaya koymayı daha da geç olmadan sağlanlıdır. İmam hatiplerin açılmasıyla yetinilmemeli ve bu okul türleri yaygımlaştırılmalıdır. Bu çalışmayla okullardaki disiplin olaylarının dahi azaldığı görülecektir.

 Nida Akgün

Müdür Başyardımcısı

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Cristiano Ronaldo ve Albert Fantru’nun hikayesi!
Cristiano Ronaldo ve Albert Fantru’nun hikayesi!

  Ronaldo, Real Madrid’de top koşturan Portekiz’li Katolik bir futbolcu. Messi ile birlikte dünyanın en kaliteli iki futbolcusundan

E-okul duyuru modülü geliyor
E-okul duyuru modülü geliyor

E-okul üzerindeki yeni modül ile  artık  öğretmenler, öğrencilere ve velilere yönelik duyuru yapabilecek (adsbygoogle = window.adsbygoogle

Halk eğitim merkezi öğretmenlerinin nöbet sorunu
Halk eğitim merkezi öğretmenlerinin nöbet sorunu

HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜKLERİNDE NÖBET ÜCRETİ SORUNU VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ                                                                                           

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam