Matematik Öğretiminde Eğlenceli Yöntem

Ana Sayfa » Güncel » Matematik Öğretiminde Eğlenceli Yöntem
Paylaş
Tarih : 25 Ekim 2013 - 6:37

videolu-ders

Matematik nasıl öğretilebilir? Bir çok eğitimcinin merak ettiği konulardan birisidir bu. Eğlenceli ve sonunda ödül de olan bir şeye çevirirsek sonuç alabilir miyiz acaba?

Videolar her zaman eğlence ve oyun araçları olarak görülür. Günümüz teknoloji çağında neredeyse artık bilgisayar ve akıllı cep telefonlarını kullanmayan çocuk kalmadı .Eğer doğru şekilde yönlendirme yapılabilirse güçlü bir eğitsel etkiye de sahip olabilirler. California’da bir matematik öğretmeni videoyu matematikte ders aracı olarak kullanıyor ve öğrencileri de bu durumdan oldukça keyif alıyor.

California Santa Monica’da  Lincoln Ortaokulunda 6. Sınıf öğrencileri matematik öğrenmenin yeni  bir yolunu keşfediyor.  Onlar artık  öğretmenleri Eric Marcos tan değil  bir başka öğrenci tarafından hazırlanmış bir video aracılığıyla ders alıyorlar. Bu öğretmen keşfettiği bu yeni yöntemle işledikleri dersin yol haritasını şu şekilde açıklıyor:

Matematik öğreniyorlar. Öğrenciler videoları dersten önce seyredecekler. Bazen ev ödevi gibi bazen de sınıfta. İzledikleri video yardımıyla da öğrenecekler. Öncelikle video seyretmeye alışacaklar ayrıca izledikleri videoya ara verebilir ,geriye sarabilirler ve tekrar tekrar izleyebilirler.

Bu yöntemle ders işlemeden memnun olan öğrencilerden biri “matematik her zamankinden daha eğlenceli görünüyor.” derken yine aynı sınıfın öğrencilerinden bir başkası“ bir çocuğun sesini duymak bana daha fazla öğrenme isteği veriyor.” diyerek aslında bilmeden akran eğitimin ne derece etkili olduğunu bizlere açıklamış oluyor.

Bu yöntemle çalışmaktan oldukça memnun olan bir diğer  öğrenci ise, “Öğrenciler aynı yöntemlerle öğreniyorlar. Böylece siz de başka çocukların nasıl öğrendiklerini görüyorsunuz. Bir öğretmenden öğrenme şekliniz bir öğrenciden öğrenme şeklinizden daha farklıdır.” diyor.

Mathtrain.tv  adıyla bilinen proje yaklaşık 5 yıl önce Marcos’ un öğrencilerinden birisinin çözemediği bir matematik problemine ilişkin email göndermesi ile başlamış.  Marcos  bunun üzerine bir video hazırlayarak çözümü öğrencisine açıklamış. Ertesi gün diğer çocuklar da videodan haberdar olmuş. Onlarda videonun bir kopyasını istemişler. Marcos bundan sonra bu videoları değişik yerlerde paylaşmaya başlamış. Bir süre sonra bir öğrenci , Marcos’a kendisinin de  bir video hazırlamak istediğini söylemiş.

Marcos’un bu fikri kabul etmesiyle birlikte bu proje başlamış. öğrenciler şimdi her gün paydostan sonra kendi videolarına çalışıyorlar. Bunun için fazladan not almıyorlar. Sadece sevdikleri için geliyorlar ve öğretmenleri gözetiminde hem kendileri hem de arkadaşları için videolar hazırlıyorlar. 13 yaşındaki Andrea gibi. Bu öğrenci keşfettikleri yeni yöntemi şu şekilde özetliyor:

“Bu yöntemin hiçbir zaman öğrenme olduğunu düşünmedim. Hep eğlence gibi geldi. Tabletle oynamaktan ibaretti ama ertesi gün okula gidip anlatılanları anladığımı gördüm. Hatta bazen sınıfın ilerisinde oldum. Bu nedenle bunu tercih ettim.”

Öğrenciler öğrenmenin en iyi yolunun başkalarına öğretmek olduğunu fark etmişler. Öğretmen bu yöntemi kısaca şöyle özetliyor. Birisi diğerine öğretiyor ve diğerleri izliyor. Sadece tabletleri kullanmayı değil videolarını da hazırlamayı öğreniyorlar ve elde ettiğimiz sonuçları Mathtrain.tv ye koyacağız.”

Mathtrain.tv şimdi küresel bir fenomen olma yolunda ilerliyor. Dünyanın her yerinden öğrenciler buraya girerek Marcos ve öğrencilerinin hazırladığı videoları seyrediyorlar.

Bu siteden alışmış bir örnek video.

Player loading…


Kaynak:Euronews

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları
Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları

24 Parayı zamanı ya da insanları saymak bu gün elektronik makinelere bırakılmış durumda. Elektronik hesap makineleri artık her yerde ve çoğumuz

Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı
Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı

Shanghai, Çin’in en modern ve kozmopolit şehri. Ama bunun gerisinde çok daha dikkat çeken bir özelliğe daha sahip. Dünyanın en umut vadeden

Öğretmenim hatırlatmak istedim!
Öğretmenim hatırlatmak istedim!

Okulların açılmasına az kalmışken biraz bilgilerimizi güncelleyelim. Neler yapmak faydalıydı, neler yanlıştı bir düşünelim baştan… Öncelikle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam