Lego İle Yaratıcılığı Geliştirmek

Ana Sayfa » Genel » Lego İle Yaratıcılığı Geliştirmek
Paylaş
Tarih : 20 Ekim 2018 - 13:08

AdsızDeğişen dünyada bir çok ülke eğitim politikalarını sürekli gözden geçirmekte ve daha iyiye ulaşma adına gelişmeleri eğitim sistemine entegre etmekte. Teknojinin , düşünce tarzlarının ve toplumsal yaşayışın sürekli değiştiği bir dönemde geleneksel eğitim modellerinin başarılı olmasını beklemek son derece yanlış bir yaklaşım.

Son olarak Danimarkada uygulanan ve otoriteler tarafından pek ilgi görmese de çocuklar tarafından çok beğenilen bir uygulamadan bahsetmek istiyoruz. Eğitim ortamlarını ilgi çekici bir hale getirmek adına sınıf ortamına aktarılan bu uygulamanın temelini hepimizin yakından tanıdığı bir oyuncak olan lego oluşturuyor.

“Leg godt” Danimarka dilinde iyi oyun anlamına geliyor. Bugün çocukların vazgeçemediği oyuncak lego 1932 de bu yaratıcılığın geliştirilmesi felsefesi üzerine kurulmuş. Şimdi bu oyun Danimarkadaki Billund Uluslararası Okulunun sınıflarında eğitim için kullanılıyor.

Legoların eğitim ortamına aktarılması projesinin öncüsü olan Per Havgaard bu çalışma ile ilgili: “Yaratıcılık neşeli ve eğlenceli durumlarda ortaya çıkar. Yani neşeli olduğumuz zaman ,oyun oynarken birşeyler paylaşırken ve düşünürken yeni fikirler üretmeye başlarız. Rahatlayan beyin sayesinde yeni şeyleri deneme isteği oluşur.Sınıflarda herkese yetecek kadar lego mevcut. Bu sayede oyun etkili bir eğitim aracı haline geliyor.Çocukların hepsi legoyla bir şekilde tanışıyor. Bu oyunu bir sınıf ortamına taşımak onlar için büyük bir fırsat. Son derece aktif bir şekilde öğreniyorlar.sadece masanın arkasında oturup basit matematik sorularıyla uğraşmıyorlar. Gerçekten yeni birşeyler meydana getiriyorlar.” diyor.

Öğrenci velilerinin çoğu okulun kurulma aşamasında aktif rol almış. Kısa zamanda beklentilerinde üzerinde sonuçlar alınmış.

Okul Müdürü Albert Loddo ise bu yöntemle ilgili şunları söylüyor:

“Çocuğa öğrenmesi noktasında bazı sorumluluklar yüklediğiniz zaman onlar için ders çok daha ilgi çekici bir hal alıyor. Bizim sistemimizde çocuklar matematiği sevmiyorum veya bu dersi öğrenmek istemiyorum gibi ifadeler kullanmıyor. Çünkü bunları eğlenceli metodlarla öğreniyorlar. küçüklere yönelik robotlar var. Onları programlıyorlar ve yeni robotlar yapıyorlar. Bu inanılmaz bir şey. Dersler sadece oyundan ibaret değil. Okuldaki eğitim sistemi danimarka müfredatını da içeriyor. Çocuğun merkezde olduğu ve araştırmaya dayalı bir sistem uygulanıyor. “

lego Bu sistem bazı eleştirileri de beraberinde getiriyor tabi. Bir çok insan çocuklara çok erken yaşta bu kadar yüklenilmemesi gerektiğini söylese de Öte yandan yapılan araştırmalar günümüzde karmaşık sorunlarla uğraşmak için daha yaratıcı düşünen insanlara olan ihtiyacı gözler önüne seriyor. Bu insanların yetişmeleri adına erken yaşlarda bu tür yaklaşımlara başvurmak oldukça önemli.

Siz de sınıfınızda uyguladığınız uygulamaları bize yazarak sitemiz üzerinden yayınlanmasını ve tüm meslektaşlarımızın kullanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca uygulamalarınız hakkında meslektaşlarımızdan görüş alabilirsiniz.

Öğretmen Platformu . Com

İletişim: ogretmenplatformu@gmail.com

 

Kaynak:Euronews

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Okullarda Kaynak Kitap Kullanımı

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli   Lider Eğitimci Yazarlar Derneği İzmir İl Başkanı Alpay

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam