Kendi ingilizce öğretme yöntemim

Ana Sayfa » Güncel » Kendi ingilizce öğretme yöntemim
Paylaş
Tarih : 07 Temmuz 2014 - 21:00

ingilizce-ogretmeni

Merhabalar arkadaşlar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okulda İngilizce Öğretmeniyim.  Ülkemizde dil öğrenme konusunda büyük sorunlar olduğu her tarafından bilinmekte. Ben öğrencilere İngilizce öğretme konusunda nasıl daha verimli olabilirim diye çeşitli çalışmalarda bulundum. Bir çok yöntem denedim. Denediğim yöntemlerden en verimli olanını sizinle paylaşmak istiyorum.

Aslında çalışmama yine bu sitedeki bir yazı yani Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? konusu ilham  verdi. Yazıyı okuduğumda çok doğru tespitler gördüm ve beni harekete geçiren cümleler: Öğrencilerim öğrendikleri bilgileri kullanacakları yabancı öğrenciler olmadığı ve turistik bölgelerdeki ilkokul mezunu satıcıların bile neredeyse ileri derecede İngilizce konuşması cümleleriydi.

Ben bu yazıyı okuduktan sonra okulumuzda öncelikle 7. Ve 8. Sınıf öğrencileri ile Türkçe konuşmama kararı aldım. Derslerde Türkçe anlatım yaptım ama her türlü ders dışı diyalogları ingilizce yaptım. Öğrencileri uyarırken , onlardan birşey isdeğim zaman bunu İngilizce söyledim. Teneffüslerde bana soru sorduklarında İngilizce sormalarını istedim. Türkçe sorulan sorulara cevap vermedim. Bunu uygularken kalıplara göre yapma zorunluluğu koymadım. Yani çap pat konuşsalar,yarım yamalak cümleler dahi kursalar şevklerini kırmadım. Çok sık düzeltmeler yaparak utanmalarını ya da korkmalarını istemedim. Gelişi güzel konuştular. Bazen anlamlı anlamsız bir çok kelimeyi peş peşe sıraladılar.

İlk başlarda neredeyse okulda hiç bir öğrenci benimle konuşmuyordu. Benimle göz teması kurmaktan dahi korkuyorlardı. Ders ile ilgili birşeyi sormaları gerektiğinde bir kaç öğrenci haricinde diğer öğretmen arkadaşlarımızdan yardım istiyorlardı. Ancak içlerinden bir kaç öğrenci bana soru sormaya ve verdiğim cevapları anlamasalar dahi kapıda yazıp gidip arkadaşlarıyla birlikte tercüme etmeye başladılar. Bu giderek sıklaştı. Bazen bir öğrenci kağıda yadığı bir cümleyi bana okuyor sonra cevabı alınca ezberlemek için tekrar ede ede hızlıca yanımdan uzaklaşıyordu. Sonra sınıfa gidip arkadaşlarına söyleyip benim söylediklerimi çözümlemeye çalışıyorlardı.

Bu süreç nerdeyse 1 yıla yakın böyle devam etti. Ben bu kararımdan vazgeçmedim. Dönem dönem şevkim kırılsa da çocukların bu dili kullanmak zorunda olduklarını onlara hissettirmem gerekiyordu. İlk başlarda 5-10 öğrenciyle başlayan merak ve öğrenme isteği diğer öğrencilere de sıçrası. 1. yılın sonunda neredeyse öğrencilerimin yarısı benimle İngilizce diyalog kuruyor , kuramasada birşeyler söylerken utanmıyor çekinmiyor ve diğer arkadaşları onlarla dalga geçmiyordu. Bu yıl yöntemimin 2. Senesi. Bu yıl uygulamayı diğer 2 İngilizce öğretmenimle birlikte yapma kararı aldık. Çok verimli olduğunu gördük okulda İngilizce öğrenmeye karşı çok güzel bir merak uyandığını diğer tüm öğretmen arkadaşlarımız da gördüler.

Bence tüm öğretmenlerimiz bu şekilde İngilizceyi bazen zorunlu kılıcı bazen de merak uyandırıcı yöntemlerle işlemeli. Yıllardır sıradan işlediğimiz derslerin verimsiz geçtiğini ve İngilizce konusunda sıkıntı yaşadığımızı gördük. Yeni birşeyler denemenin zamanı gelmedi mi sizce?

Bu yöntemle ilgili sormak istediğiniz ve uygulama ile ilgili merak ettiğiniz şeyler olursa çekinmeden sorun mutlaka cevaplarım. Sizler de buna benzer yöntemlerinizi paylaşırsanız yararlanmak isterim.

Ayrıca bu yazımı yayınladığı için Öğretmen Platformu editörüne teşekkür ederim.

Aslı Keskin

İngilizce Öğretmeni

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları
Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları

24 Parayı zamanı ya da insanları saymak bu gün elektronik makinelere bırakılmış durumda. Elektronik hesap makineleri artık her yerde ve çoğumuz

Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı
Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı

Shanghai, Çin’in en modern ve kozmopolit şehri. Ama bunun gerisinde çok daha dikkat çeken bir özelliğe daha sahip. Dünyanın en umut vadeden

Öğretmenim hatırlatmak istedim!
Öğretmenim hatırlatmak istedim!

Okulların açılmasına az kalmışken biraz bilgilerimizi güncelleyelim. Neler yapmak faydalıydı, neler yanlıştı bir düşünelim baştan… Öncelikle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam