Karne Günü

Ana Sayfa » Güncel » Karne Günü
Paylaş
Tarih : 17 Haziran 2014 - 0:28

Karne_(iç_yüzü)

33 yaşında bir öğretmen olarak Milli Eğitim Bakanlığı‘nda yapılan en mantıklı ve en yararlı yatırımlardan birinin e-okul sistemi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Öğretmenlik mesleğine başladığım ilk yıllarda  neredeyse tüm evraklarımızı kalem kağıt kullanarak elimizle yazardık. Karneler , not çizelgeleri , sınıf geçme defterleri , diploma defteri , karne görüşleri vs vs. E- okul sisteminin hayata geçirilişi bu konuda yükümüzü çok hafifletti.

Neredeyse hepimiz öğretmenlerimizin ceplerinde taşıdıkları ve zaman zaman çıkarıp not verdikleri not defterlerini yakından tanırız. Hatta bazen öğretmenlerimizin bir öğrencinin zor bir soruyu bildiğinde ya da bir öğrenciyi ödüllendirmek istediğinde ansızın not defterini çıkarıp sözlü notu verdiğini iyi biliriz ve bu durum çalışmayan öğrenciler için bir baskı çalışan öğrenciler için de her an notların yükseltme fırsatı sunması açısında oldukça etkili bir yöntemdi.

E- okul sistemi öğrencilerin ve ailelerin notlarını devam-devamsızlık durumlarını ya da notla ölçülecek diğer çalışmalarını takip etmeleri açısından son derece yararlı oldu. Ebeveynlerin eskiden yaşanan not saklama not değiştirme ya da sınav tarihlerini ailelerinden saklama gibi durumlar ortadan kalktı. Kısacası bakanlığın , milli eğitim müdürlüklerinin, okul idarelerinin , öğretmenlerin , velilerin … Eğitimin tüm paydaşlarının işini kolaylaştıran bir çalışma oldu.

Tüm bu yararların yanında benim en çok özlediğim artık eski tadını alamadığım karne günü kültürümüzde maalesef yok olup gitti. Bizim dönemimizde karne günü neredeyse ulusal bayramlar kadar heyecanlı geçer tüm aile sabırsızlıkla karnelerin alınıp eve gelinmesini beklerdi. Notlarımızın ne olacağı takdir teşekkür alıp alamayacağımızı son ana kadar bilemezdik. Öğretmenlerimiz bize sürpriz yapıp sözlü notlarımızı yükseltmiş olabilir miydi takdir mi alıyorduk yoksa teşekkür mü beklentisi son haftaların çok heyecanlı geçmesine neden olurdu.  Şimdilerde ise öğrenciler neredeyse haftalar öncesinden karnelerinde notlarının ne olacağını takdir mi yoksa teşekkür mü alacaklarının hatta devamsızlıklarının kaç güm olduğunu dahi görebilme imkanına sahipler. Bizimki gibi heyecanlı bir bekleyişleri yok.  Ben şahsen kendi dönemimizi bu konuda şanslı hissediyorum. Çünkü verilen karnelerin niteliği bile aslında şimdilerde bu karne gününü artık basite aldığımızın ya da yavaş yavaş eski değerini yitirdiğini bir göstergesi haline geldi. Bizim dönemimizde kalın kağıtlara basılan elle yazılarak emek harcanmış  o ihtişamlı karne kağıtları artık yerini zayıf çelimsiz A4 kağıtlarının yerine bıraktı. Kendi adıma söyleyeyim ilk ve ortaokul yıllarında aldığım tüm karnelerimi hala saklarım. Hatta bizim dönemimizde karneleri çerçeveletip asmak gibi bir geleneğimiz de vardı. Hele ki takdir belgesi alıp da çerçeveletmeyen nerdeyse yoktu bizim dönemimizde. Şimdilerde öğrencilerimizin aldıkları karneleri evlerine dahi götürdüklerinden şüpheliyim zira zaten aileler kağıtlarda ne yazdığını internetten  daha önceden bakabiliyorlar.

Belki eğitim için gereksiz bir konu ama bence eğitim kültürümüz açısından bence önemli bir kayıp. Her ülkenin buna benzer çeşitli kültürel değerleri vardır. İngilizlerin kırmızı telefon kulübesi, Amerikalıların posta kutuları , her ne kadar günümüzde kullanışlılığını kaybetseler de birer kültür mirası olarak halen kullanılmaları gibi.

Günümüzde de her ne kadar karne günleri olsa da eski tadını kaybetmiş durumda. Belki karne kaliteleri tekrar artırılarak ya da karne alınmadan bir kaç hafta öncesinden e-okuldan notların görünümünü kapatarak bu geleneğimizi sürdürebiliriz. En azından öğrencilerin okulun son gününe kadar motivasyonunu sağlayabilir son yazılılar bittikten ve notlar verildikten sonraki 2-3 haftada öğrencilerin okuldan tamamen kopmalarını önleyebiliriz.  Ya da en azından bunları yapmayacaksak karne dağıtımı işini kaldırmanın da mantıklı olacağını düşünüyorum. Zaten ailelerin haftalar öncesinden bildikleri bilgileri tekrar kağıda yazdırıp onlara vermenin bir anlamı kalmıyor doğrusu. En azından bu sayede okul idarelerinin zaman kaybını i kırtasiye giderlerini ve iş yükünü azaltmış oluruz. Kısacası ya karneyi eski günlerdeki gibi heyecanlı bir hale getirip motivasyonu sağlayalım ya da tümden kaldırıp boş yere israf yapmayalım.

Selami Akdeniz

Öğretmen

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları
Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları

24 Parayı zamanı ya da insanları saymak bu gün elektronik makinelere bırakılmış durumda. Elektronik hesap makineleri artık her yerde ve çoğumuz

Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı
Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı

Shanghai, Çin’in en modern ve kozmopolit şehri. Ama bunun gerisinde çok daha dikkat çeken bir özelliğe daha sahip. Dünyanın en umut vadeden

Öğretmenim hatırlatmak istedim!
Öğretmenim hatırlatmak istedim!

Okulların açılmasına az kalmışken biraz bilgilerimizi güncelleyelim. Neler yapmak faydalıydı, neler yanlıştı bir düşünelim baştan… Öncelikle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam