Irkçılık içselleştiriliyor mu?

Ana Sayfa » Bilgi Notu » Irkçılık içselleştiriliyor mu?
Paylaş
Tarih : 25 Ekim 2018 - 23:51

Yukarıdaki videoda izlediğiniz deney insanlarda ırkçılık duygusunun nasıl içselleştirildiğini göstermek üzere bir grup çocuk üzerinde yapılmıştır.Deneyde bir grup çocuğa biri sarışın mavi gözlü diğeri esmer 2 bebek gösteriliyor ve bu bebekler ile ilgili çeşitli sorular soruluyor. Dünyadaki beyaz ırkın diğer ırklar üzerindeki hakimiyetindenmidir bilinmez ama dünyada güzellik kavramı giderek tek tipleşmekte ve  sarışın mavi gözlü insanlarla özdeşleşir duruma gelmektedir.

ırkçılık

Günlük hayatımızda bir de farkında olmadan kullandığımız bir çok deyim atasözü bu durumun aslında zeminini hazırlamaktadır. Karanlık, siyah, gece, kötüdür ve çocuklara korku verir ;   ışık, aydınlık, beyaz güzeldir. Türk toplumunda siyah beyaz insan ırkçılığına rastlanmamasına karşın bu deneyi Türk çocuklar üzerinde yapsak dahi buna benzer sonuçlar ortaya çıkacaktır. Çünkü biz de aslında kullandığımız Kara baht , yüzünü kara çıkarmak , yüz karası gibi ifadeler siyahın kötülüğünü , yüz akı , alnının akı gibi deyimlerle beyazın iyiliğini ve güzellğini empoze ediyor olabiliriz .

Bu videodaki deney ABD li Kenneth ve Mammie Clark’ın 1930 larda Amerika’da düzenlediği deneyimsel çalışmalar model alınarak yapılmıştır. Geçtiğimiz yıl da Meksika’da insanları ırkçılığa karşı bilinçlendirmek amacıyla Meksika’lı çocuklar üzerinde  tekrar edilmiş ve çekilen video ırkçılık karşıtı kampanyada kullanılmıştır.

Videoda çocukların büyük çoğunluğunun verdiği cevapların bazıları çekilerek hazırlandı. Videodaki çocuklar kesinlikle hiçbir baskı yapmadan tamamen özgür ortamlarda bu sorular soruldu. Çocukların verdikleri cevaplara sonsuz saygı duyulması gerekiyor. Çünkü onlar toplumun birer aynası.

Videodaki çocukların kendi ırklarından daha doğru kendi renklerinden olan çocukları kötü diye gösterirken ki yüz ifadeleri ve bakışları gerçekten üzüntü verici.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Nostaljik Çocuk Oyunları
Nostaljik Çocuk Oyunları

  90 yıllar çocuk oyunları : Bilye-Misket-Gülle: Bölgeden bölgeye çok değişik oynama şekilleri vardır. En bilinenleri : Duvar , üçgen

Bebeğiniz için zeka geliştirici oyunlar
Bebeğiniz için zeka geliştirici oyunlar

6-9 Aylık bebekler için zeka geliştirici oyunlar   Değerli anne babalar bebeğinizin zeka gelişimi için 0-6 yaşlar hayati önem taşımaktadır.

Çocuğu Ders Çalışmayan Ailelere Öneriler
Çocuğu Ders Çalışmayan Ailelere Öneriler

Okullarımızda ailelerin şikayet ettiği konuların başında geliyor çocuklarının ders çalışmamaları. Gerçi sadece aileler değil öğretmenler

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam