Irkçılık içselleştiriliyor mu?

Ana Sayfa » Genel » Irkçılık içselleştiriliyor mu?
Paylaş
Tarih : 07 Temmuz 2014 - 23:51

Yukarıdaki videoda izlediğiniz deney insanlarda ırkçılık duygusunun nasıl içselleştirildiğini göstermek üzere bir grup çocuk üzerinde yapılmıştır.Deneyde bir grup çocuğa biri sarışın mavi gözlü diğeri esmer 2 bebek gösteriliyor ve bu bebekler ile ilgili çeşitli sorular soruluyor. Dünyadaki beyaz ırkın diğer ırklar üzerindeki hakimiyetindenmidir bilinmez ama dünyada güzellik kavramı giderek tek tipleşmekte ve  sarışın mavi gözlü insanlarla özdeşleşir duruma gelmektedir.

ırkçılık

Günlük hayatımızda bir de farkında olmadan kullandığımız bir çok deyim atasözü bu durumun aslında zeminini hazırlamaktadır. Karanlık, siyah, gece, kötüdür ve çocuklara korku verir ;   ışık, aydınlık, beyaz güzeldir. Türk toplumunda siyah beyaz insan ırkçılığına rastlanmamasına karşın bu deneyi Türk çocuklar üzerinde yapsak dahi buna benzer sonuçlar ortaya çıkacaktır. Çünkü biz de aslında kullandığımız Kara baht , yüzünü kara çıkarmak , yüz karası gibi ifadeler siyahın kötülüğünü , yüz akı , alnının akı gibi deyimlerle beyazın iyiliğini ve güzellğini empoze ediyor olabiliriz .

Bu videodaki deney ABD li Kenneth ve Mammie Clark’ın 1930 larda Amerika’da düzenlediği deneyimsel çalışmalar model alınarak yapılmıştır. Geçtiğimiz yıl da Meksika’da insanları ırkçılığa karşı bilinçlendirmek amacıyla Meksika’lı çocuklar üzerinde  tekrar edilmiş ve çekilen video ırkçılık karşıtı kampanyada kullanılmıştır.

Videoda çocukların büyük çoğunluğunun verdiği cevapların bazıları çekilerek hazırlandı. Videodaki çocuklar kesinlikle hiçbir baskı yapmadan tamamen özgür ortamlarda bu sorular soruldu. Çocukların verdikleri cevaplara sonsuz saygı duyulması gerekiyor. Çünkü onlar toplumun birer aynası.

Videodaki çocukların kendi ırklarından daha doğru kendi renklerinden olan çocukları kötü diye gösterirken ki yüz ifadeleri ve bakışları gerçekten üzüntü verici.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Öğretmenlere Lisansüstü Eğitim Kolaylaştırılmalı
Öğretmenlere Lisansüstü Eğitim Kolaylaştırılmalı

Öğretmenlerimizin ve yöneticilerimizin lisansüstü eğitim almaları son derece önemli bir husustur. Çünkü eğitimcilerin alanlarındaki yeterlilikleri

Öğretmenler için ödül mekanizmamız
Öğretmenler için ödül mekanizmamız

Eğitim Fakültelerine adımımızı attığımız ilk günlerde öğrenme psikolojisi derslerinden öğrendiğimiz şeylerden birisi de ödül ve cezanın

4. Yılın Eğitimde Başarı Ödülleri sahiplerini buldu.
4. Yılın Eğitimde Başarı Ödülleri sahiplerini buldu.

artı eğitim dergisi ve egitimtercihi.com tarafından ilki 2014 yılında gerçekleştirilen ve eğitim dünyasının beğenisini kazanan Yılın Eğitimde

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam