Irkçılık içselleştiriliyor mu?

Ana Sayfa » Genel » Irkçılık içselleştiriliyor mu?
Paylaş
Tarih : 07 Temmuz 2014 - 23:51

Yukarıdaki videoda izlediğiniz deney insanlarda ırkçılık duygusunun nasıl içselleştirildiğini göstermek üzere bir grup çocuk üzerinde yapılmıştır.Deneyde bir grup çocuğa biri sarışın mavi gözlü diğeri esmer 2 bebek gösteriliyor ve bu bebekler ile ilgili çeşitli sorular soruluyor. Dünyadaki beyaz ırkın diğer ırklar üzerindeki hakimiyetindenmidir bilinmez ama dünyada güzellik kavramı giderek tek tipleşmekte ve  sarışın mavi gözlü insanlarla özdeşleşir duruma gelmektedir.

ırkçılık

Günlük hayatımızda bir de farkında olmadan kullandığımız bir çok deyim atasözü bu durumun aslında zeminini hazırlamaktadır. Karanlık, siyah, gece, kötüdür ve çocuklara korku verir ;   ışık, aydınlık, beyaz güzeldir. Türk toplumunda siyah beyaz insan ırkçılığına rastlanmamasına karşın bu deneyi Türk çocuklar üzerinde yapsak dahi buna benzer sonuçlar ortaya çıkacaktır. Çünkü biz de aslında kullandığımız Kara baht , yüzünü kara çıkarmak , yüz karası gibi ifadeler siyahın kötülüğünü , yüz akı , alnının akı gibi deyimlerle beyazın iyiliğini ve güzellğini empoze ediyor olabiliriz .

Bu videodaki deney ABD li Kenneth ve Mammie Clark’ın 1930 larda Amerika’da düzenlediği deneyimsel çalışmalar model alınarak yapılmıştır. Geçtiğimiz yıl da Meksika’da insanları ırkçılığa karşı bilinçlendirmek amacıyla Meksika’lı çocuklar üzerinde  tekrar edilmiş ve çekilen video ırkçılık karşıtı kampanyada kullanılmıştır.

Videoda çocukların büyük çoğunluğunun verdiği cevapların bazıları çekilerek hazırlandı. Videodaki çocuklar kesinlikle hiçbir baskı yapmadan tamamen özgür ortamlarda bu sorular soruldu. Çocukların verdikleri cevaplara sonsuz saygı duyulması gerekiyor. Çünkü onlar toplumun birer aynası.

Videodaki çocukların kendi ırklarından daha doğru kendi renklerinden olan çocukları kötü diye gösterirken ki yüz ifadeleri ve bakışları gerçekten üzüntü verici.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İyi bir idareci-müdür nasıl olmalı?
İyi bir idareci-müdür nasıl olmalı?

Araştırmacı yazar Selçuk Tütak, üç ay süren bir anket çalışması yaptı. Bu süre zarfında binlerce öğrenci, veli ve öğretmenin görüşünü

Benliğimizde oluşan hasarların ekspertiz raporu
Benliğimizde oluşan hasarların ekspertiz raporu

                                                    Konuya küçük bir uygulamayla giriş yapmak isterim.

Öğretmen Platformu Eğitsel Yazı Yarışması
Öğretmen Platformu Eğitsel Yazı Yarışması

Değerli üyelerimiz. Öğretmen Platformu.Com olarak fikirlerinize değer veriyor ve bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Protected by WP Anti Spam