Güzel Yazı Yazabilmek !

Ana Sayfa » Güncel » Güzel Yazı Yazabilmek !
Paylaş
Tarih : 26 Temmuz 2013 - 19:33

IMG_0758           2005 Yılında uygulamaya konulan yeni müfredat öncesinde 2. Sınıftan itibaren çocuklara el yazısı öğretilmekte idi. Türkçe derslerinde zaman zaman el yazsı çalışmaları yapılmaktaydı. Yeni müfredat sonrasında el yazısı zorunlu oldu. Artık öğrencilerimize 1. Sınıftan itibaren el yazısı öğretiyoruz. El yazısı öğretirken öğrencide oluşmasın beklediğimiz kazanımlar var. “Güzel yazı yazmak” “Okunaklı yazı yazmak” “Sayfa düzenine dikkat etmek” gibi.

Sınıflarda normal yazıda olduğu gibi el yazısında da güzel yazan öğrenciler olduğu gibi yazısı bozuk öğrenciler de olmakta. Bu öğrenciler üzerinde öğretmenler ek çalışma ile mesafe almakta. Ancak sınıfın tümünün çok güzel yazması hiçbir zaman söz konusu olmamaktadır.   Pek tabiî ki her öğrenciden aynı düzeyde performans beklenemez. Her öğrencinin başarılı olduğu alanlar vardır. Yine bazı öğrencilerin el-kol kasları gelişmemiş ve bu konuda egzersizler ihtiyacı olabilmektedir.

Ancak öğretmenliğimde bütün bunlardan farklı olarak öğrencilerin istedikleri zaman güzel yazabildiklerini fark ettim. Örneğin güzel şiir yazma yarışmalarında bazı öğrencilerin beklemediğim düzeyde güzel yazı yazdıklarını gördüm. Bazı öğrencilerin ise evlerinde daha güzel yazdıklarını fark ettim. Bu durumu düşündüm.

Acaba öğrenciler istediklerinde güzel yazabiliyorlarsa neden her zaman güzel yazmıyorlar?

Sınıf ortamını gözden geçirdim. Sınıftaki kendi davranışlarımı, öğrenciler yazı yazarkenki tutumlarını dikkatlice gözlemledim. Şu sonuca ulaştım: Çocuk yazmak için acele ettiğinden yazısı bozuk oluyor. Bu öğrenciler el kol egzersiz eksiği olan öğrenciler ise ortada yazı diye bir şey kalmıyor.

Öğrenciler bir yazı yazarken (tahtadaki yazıyı yazarken veya öğretmen söyleyip öğrenciler yazarken) kendisini rahat hissetmiyor. Hep yetiştiremeyeceğim kaygısı ile acele ediyor. Acele edince yazı bozuluyor. Çocuk için o anda önemli olan yazının güzelliği değil. Önemli olan yetiştirmesi.

Peki öğrenci neden yetiştirme kaygısı yaşıyor?

Bunun çokça sebebi var. Ancak öğretmenin yazılanları hemen silmesi, bakmadan yazma yapılıyorsa yazmak için yeterli süre verilmemesi gibi sebepler çocukların ecele etmesine yol açıyor.  Yine öğretmenin tahtaya yazılarını hızlıca yazması da öğrencide olumsuz model oluşturuyor.

Yazı güzel olmadığında oluşan olumsuz sonuçları ise şöyle sıralayabiliriz:

1-Öğretmen önemli bir kazanımı sağlayamamış oluyor.

2-Bozuk yazı her zaman öğretmen ile öğrenciyi karşı karşıya getiriyor. Öğretmenin sert tutumu öğrencide “Yazmayı sevmiyorum.” Fikrinin oluşmasına sebep oluyor.

3-Öğrenci yazma işini ciddiye alıyor ama her defasında güzel yazı yazması başarmıyorsa çocukta başarısızlık duygusu oluşuyor. “Ben yapamıyorum. Başarısızım” demeye başlıyor. Bu ise işin en kötü tarafı.

 

Aşağıdaki çalışmalar çocukların daha güzel ve her zaman güzel yazı yazmasını sağlayacaktır.

 

guzel-yazi-1

1-Okuma yazma çalışmaları sırasında bir çocuğun bir harfi yanlış yaptığı fark edildiğinde hemen müdahale edilmeli. Öğrenciye yardım edilip doğrusu öğretilmeli. Ailesi ile görüşüp yönlendirmeler yapılmalı. Doğru yazılamayan harflerle ilgili fotokopiler hazırlanıp çocuğun tamamlaması sağlanmalı. Unutulmamalı ki yanlış yazılan harf düzeltilmediğinde çocuk ömür boyu yanlış yazmaya devam edecektir.

2-Öğretmen tahtaya yazı yazarken ağır ağır yazmalı. Acele etmemeli.

3-Çocuklara tahtayı veya söyleneni yazabilmeleri için yeterli süre verilmeli.

4-Tahtada bir yazı varsa hemen silinmemeli.

5-Güzel yazı çalışmaları yapılmalı. Yazısı düzelenlerin çalışmaları panoya asılmalı. Annesi ile görüşüp önce öğrenciye sonra annesine teşekkür edilmeli.

6-Bu konuda eksiği olan öğrencilerdeki her türlü ilerleme teşvik edilmeli ve öğreten tarafından fark edilmeli.

Bu yazımı hoş bir anım ile bitirmek istiyorum.

Ersin isminde bir öğrencim vardı. Ersin’in karakteri de yazı yazmasını engelliyordu. O, her şeyi yazmadan kafasına not alırdı. Yazıyı

guzel-yazi-2gereksiz görürdü. Ancak yazması gerekiyordu. Bir gün sınıfça hikaye uydurup yazıyoruz. Herkes

katılıyor beraber yazıyoruz. Hikaye neredeyse tamamlanmak üzere idi. Ersin’in defteri dikkatimi

çekti. Hikayeyi yazmıştı. Ancak tüm cümleleri ustaca, anlam kaybına mahal vermeden

özetleyerek yazmış. Neredeyse tüm cümleler böyle özetlenmiş. Ersinin bu işi ustaca yapmasına

hayran kalmış aynı zamanda “Hımm seni uyanık seni” der gibi kısa bir bakış atıp başımı

sallamıştım. Hikayede biz en son şöyle demiştik.

Sevgi yatmadan önce pijamasını giydi, dişlerini fırçaladı ve annesine “iyi geceler anne” deyip yatağına uzandı”. Ersin ise bu cümleyi : “Sevgi yapması gerekenleri yapıp yattı.” diye yazmıştı.

 

 

Çalışma Sahibi : Uzman Öğretmen Mustafa Yazkan/Çekmeköy/İstanbul

Mustafa Yazkan Kimdir?

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

PISA şizofrenisi
PISA şizofrenisi

Katıldığım bir eğitimde Prof. Dr. Ziya Selçuk ülkemizin PISA sınavları konusundaki kaygılarını bu sözlerle ifade etmişti. Bu benzetme çok

Zorunlu Hizmet Bölgelerinde Çalışan Sınıf Öğretmenlerinin Sorunları ( Anket )
Zorunlu Hizmet Bölgelerinde Çalışan Sınıf Öğretmenlerinin Sorunları ( Anket )

  Toplumların çağdaşlaşma yolunda ufkunu açacak olan sistemin vazgeçilmez unsuru öğretmenlerdir. Bu büyük sorumluluğu taşıyan öğretmenlerin

Geleceğin öğretmenlerine öneriler
Geleceğin öğretmenlerine öneriler

New Jersey’deki Montclair eyalet üniversitesindeki bu öğrenciler sınıfa giriş çalışması yapıyorlar. Bu, okulun bir öğretmenin portresinde

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam

Yapılan Yorumlar

ahmet aktürk
27 Temmuz 2013 - 04:01

Tebrikler güzel tespitler. bu yıl dikkat edeceğim

kenan
05 Şubat 2014 - 00:55

hocam benim yazım çok kötü düzelte bilmem için ne yapmam lazım

Abdullah
18 Temmuz 2014 - 15:37

Tebrikler. Sizin gibi öğretmenlere cok ihtiyaç var.