Görsel Sanatlar Çalışma Örnekleri

Ana Sayfa » Genel » Görsel Sanatlar Çalışma Örnekleri
Paylaş
Tarih : 03 Ekim 2013 - 23:14

gorsel_sanatlar

Öğretmenlerin eğitim süreci içinde yaşadıkları sıkıntılardan biri de eski adıyla Resim-iş yeni adıyla Görsel Sanatlar dersinde öğrencilerle yapılacak çalışmalardır. Öğretmenler okudukları fakültelerde bu konuda yeterli eğitimden geçmedikleri ve MEB bu alanda öğretmenlere yeterli örnek ve doküman sağlamadığı için öğretmenler görsel sanatlar dersinin işlenişinde sıkıntı yaşamaktadırlar.

Bu sorun ile karşılaşan kimi öğretmeler sorunu, öğrencilerini istikrarlı bir biçimde serbest resim çalışması yaptırarak halletmeye çalışırken kimisi ise olabilecek en kötü yolu kullanmakta ve o ders yerine başka dersler yaptırmaktadır.

Kuşkusuz resim yapmak sadece resim yapmak değildir. Yine kesme, katlama, yapıştırma, çizme ve boyama çalışmaları basite indirgenemeyecek kadar öğrenciye katkıları olan bir etkinliktir. Resim dersi mutlak anlamda öğrenci için bir gereksinimdir ve ihmal edilmesi söz konusu bile olmayacak bir çalışmadır. Bu konuda tartışamaya bile gerek yoktur.

Resim dersi ile öğrenciler kendilerini  ifade etmekte, öğretmenler onların iç dünyalarını daha iyi anlamakta, öğrenciler onore edildikçe okula, hayata daha çok bağlanmaktadır.

Öyleyse öğretmenlerimizi (Bazı öğretmenlerimiz bu konuda yeteneği olmadığını gerekçe göstermektedirler ki bu çoğunlukla haklı bir gerekçedir. Fakat mazeret değildir) bu sıkıntıdan bir nebze olsun kurtarmak diğer meslektaşlarının görevidir. Öğretmenler yaptıkları çalışmalarını birbirleri ile paylaştıkça eğitim öğretim ortamı daha zenginleşecek, benzer alanda yaşadıkları sıkıntılarını gerek zümre gerek ilçe zümrelerinde bir araya geldiklerinde konuştukça sorunlar zamanla azalacaktır.

Bu çalışma bu anlamda kısmen bu sıkıntıyı yaşamış bir öğretmen olarak öncelikle kendime örnek ve unutmamam için hazırlanmıştır.

Bu çalışmada yer alan örneklerin çok önemli bir kısmı tarafımdan sınıfta yapılmıştır. Bu çalışmalar yapılırken yaşanan tecrübeleri bir iki madde ile aktararak daha kolay işlenmesi konusunda ipuçları verilmiştir.

Bu çalışma kitapçığı 1. kitapçık olarak hazırlanmış olup gerekli materyaller toplandıktan sonra II. si yazılacaktır.

Öğretmenliğim sırasında fark ettiğim bir gerçek bu çalışmaları zorunlu hale getirmiştir. Sınıfımdaki önde olan öğrencilerin tümü kesme, yapıştırma, hizalama, çizme gibi resim dersi kapsamında olan iş ve eylemleri verilen komutları yerine getirmede neredeyse eksiksiz ve güzel yaparlarken geride olan öğrenciler ise bunun tam tersidir. Örneğin yazısı bozuk olan bir çocuk çizgi çizememekte, tahtadaki çizginin aynısını yapmamakta ve makas kullanamamaktadır. Bu durum zekanın bir sonucudur. Göz ve el koordinasyonu geride olan öğrencilerde zayıf kalmaktadır. Bu durumu tersinden yaparsak geriye bir işleme olur mu düşüncesinden hareketle bu uygulamaları yaptım. Ne var ki geri olan öğrencilerin zekalarında kısmen de olsa bir açılma söz konusu olmadı. Ancak geri olan öğrenciler başta olmak üzere neredeyse sınıfın tümünde kesme, yapıştırma, hizalama, çizme, boyama gibi iş ve eylemleri yapmada beklenenden daha iyi bir gelişme oldu. Bu benim o kadar işime yaradı ki kesme, yapıştırma, hizalama, çizme işleri gerektiren diğer derslerde daha iyi ve daha güzel sonuçlar elde ettim. Bazen bunu yapmaları neredeyse imkansız diyebileceğim çalışmaları kolaylıkla yaptıklarını gördüm.

Çalışmalar sırasında iki sorun ortaya çıktı. Birincisi gerekli malzemelerin bazı öğrenciler tarafından istikrarlı biçimde getirilmemesi. Bu sorunu işi sıkı tutarak ve eksi vererek düzelttim. İkincisi öğrencilerde baştan oluşan ön güzensizlikti. Öğrenciler işe başlarken “Yapamıyorum.” dediler. Yapacaklarından emin idim ve yaptılar. Zamanla yaptıklarını gördüler ve öz güzenleri yerine geldi. Belki de bu çalışmaların en önemli katkısı öğrencilere özgüzen kazandırmasıydı. Öğrenciler çalışmalar sırasında sık sık yardım isteyeceklerdir. Sakın onlara yardım etmeyelim. Yardım edersek tembelliğe alışacaklar ve bunu kullanacaklardır. Tersine yapabileceklerini ısrarla söyleyelim.Sonuç almanın tek yolu bu.

Bu çalışmada 81 tane Görsel Sanat çalışması bulunmaktadır. Bu sayı, öğretmenin yapacağı diğer çalışmalarla hemen hemen bir yıla yetecek düzeydedir. Öğrencilerin bu çalışmaları zevkle yapacaklarını umuyorum.

Örneklerin sonuna bazı çalışmalar için gerekli fotokopiler eklenmiştir.

Meslektaşlarıma çalışma hayatlarında başarılar dilerim.

 

Mustafa YAZKAN/Hatice Mehmet Ekşioğlu İ.Ö.O. Çekmeköy-İst.

(Görsel Sanatlar dersi için 81 adet çalışma örneğini indirmek için tıklayın)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitim Çalıştayı Duyurusu
Eğitim Çalıştayı Duyurusu

İstanbul genelinde düzenlenen,öğretmenlere yönelik seminer ve atölye çalışmaları 05 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecektir. Başvuru için www.bilimkoleji.k12.tr (adsbygoogle

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam