Flipped Classroom nedir? (Sınıfı ters yüz etmek)

Ana Sayfa » Bilgi Notu » Flipped Classroom nedir? (Sınıfı ters yüz etmek)
Paylaş
Tarih : 02 Kasım 2016 - 18:47

flipped-classroom

 

Flipped Classroom nedir?

Gelişmiş ülkelerdeki eğitimciler dur durak bilmeden gelişen teknolojinin sınıflarda kullanımı ile ilgili çeşitli yöntemler kullanmaktaydılar. Son olarak eğitim sektöründe bu uygulamalardan birisi olan Flipped Classroom tüm eğitimcilerin gözdesi haline geldi. Peki bu Flipped Classroom yani Türkçe adıyla Dönüştürülmüş Sınıf Modeli nedir?

Aslında bu yöntemin ortaya çıkışı  yeni jenerasyonun yeni yaşam şekline dayanıyor. Metroda , otobüste , parklarda elinde Mp3 çalarlarla ya da ipad , cep telefonu gibi teknolojik araçlarla görmeye alıştığımız bu gençlere , bu araçları kullanarak eğitim verme felsefesine dayanıyor. Gerçek şu ki, yeni jenerasyonun çalışması, ödev yapması, okuması ve birbirleriyle iletişim kurması öğretmenlerinin büyüme tarzından çok farklı. Bu jenerasyon farkının en etkili sebeplerinden birinin teknoloji olduğu çok açıktır.

 

Geleneksel yöntemlerde öğretmen bilginin aktarımını sınıfta çeşitli yöntemlerle ile yapıp  işin asıl zor olan kısmını yani bilginin özümsenmesi ve aktarılması kısımlarını ev ödevleri aracılığıyla öğrencilere bırakıyor. Öğrenciler bu sorunla başbaşa kaldıkları içinde çoğu zaman bunu birinin yardımı olmadan başaramıyor. İşte burada devreye “Flipped” kelimesi ile kadettiğimiz   ders yüz etme ,dönüştürme sistemi devreye giriyor. Geleneksel yöntem tam tersine çevrilerek öğrencinin bilginin özümsenmesi ve kalıcılığının sağlanması konusu sınıfa , bilginin aktarılması kısmı ise eve bırakılıyor? Peki bu nasıl yapılıyor?

Adım 1:

Öğretmen önceden sınıfta işleyeceği dersi evinde ya da öğrencilerinden uzakta bir yerde işliyor ve bunu videoya kaydediyor. Kayıt ettiği dersi öğrencilerin ulaşacabilecekleri bir alana yüklüyor. (internet sitesi , video paylaşım sitesi, kişisel bloğu vs.)

Adım 2:

Öğrenciler öğretmenin yüklediği bu videoları daha derse gelmeden önce evden veya kullandıkları teknolojik araçları kullanarak diledikleri yerde izliyor ve konuya hazırlıklı olarak derse giriyor.

Adım 3:

Konuya hazırlıklı gelen öğrenciler ile öğretmen konu anlatımı için zaman kaybetmeden,  etkinlikler , deneyler ve sorunlar üzerinde yoğunlaşarak konunun daha iyi özümsenmesini sağlıyorlar.

Adım 4:

Öğrenci evde tek başına konuyu anlamaya ve özümsemeye çalışmıyor.

 

 

Öğretmen Platformu.Com

Samet BAŞKONUŞ

 

 

 

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Irkçılık içselleştiriliyor mu?
Irkçılık içselleştiriliyor mu?

Yukarıdaki videoda izlediğiniz deney insanlarda ırkçılık duygusunun nasıl içselleştirildiğini göstermek üzere bir grup çocuk üzerinde yapılmıştır.Deneyde

Nostaljik Çocuk Oyunları
Nostaljik Çocuk Oyunları

  90 yıllar çocuk oyunları : Bilye-Misket-Gülle: Bölgeden bölgeye çok değişik oynama şekilleri vardır. En bilinenleri : Duvar , üçgen

Bebeğiniz için zeka geliştirici oyunlar
Bebeğiniz için zeka geliştirici oyunlar

6-9 Aylık bebekler için zeka geliştirici oyunlar   Değerli anne babalar bebeğinizin zeka gelişimi için 0-6 yaşlar hayati önem taşımaktadır.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam