Ev Ödevleri

Ana Sayfa » Genel » Ev Ödevleri
Paylaş
Tarih : 20 Eylül 2013 - 19:03

odev

Eğitimin olmazsa olmazlarından birisi hiç şüphesiz ev ödevleridir. Bazı otoriteler tarafından ev ödevlerinin angarya olduğu savunulsa da bu konudaki genel kanı  amacına uygun olarak verildiği takdirde ev ödevlerinin yararları hakkında bir çok somut veri mevcuttur. Öğretmenlerimizin ev ödevleri konusundaki yanlış uygulamaları öğrencilerde bıkkınlık ve okula karşı ilginin azalmasına kadar bir çok istenmeyen durumu ortaya çıkarabilmektedir. Eğitim sistemimizde  müfredatın yoğun ve zamanın kısıtlı olması öğretmenlerimize bu konuda büyük sıkıntılar çıkarsa da öğretmenlerimizin bu konuda azami çabayı harcayarak aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri istendik davranışların kazanılması açısından oldukça önemlidir.

Ev ödevi verirken dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır:

Ev ödevinin amacının, öğretmen tarafından öğrencilere iyi bir şekilde açıklanması çok önemlidir . Ev ödevinin amacını bilmeyen bir öğrenci, ödevini bilinçli bir şekilde yapamaz.

Ödevler, öğrencilerin düşünmelerini sağlamalı,  yaratıcılıklarını desteklemeli ve araştırmaya sevketmelidir.

Verilen ödevler, öğrencilerin yeni beceriler kazanması yönünde destekleyici nitelikte olmalıdır.

Verilecek ev ödevleri, bilgilerin kitaptan deftere aktarılması ya da işlenen konu hakkında yüzlerce test çözülmesi yerine; öğrencilerin araştırma yapmasını, deney yapmasını, yaparak ve yaşayarak öğrenmesini sağlayacak nitelikte olmalıdır.

İşlenen konulara göre bazı ödevlerin grup çalışması şeklinde yapılmasına imkan verilmelidir.

Öğrenciler ödevlerini yaptıktan sonra öğretmen ile öğrencinin birlikte ödev içeriği hakkında değerlendirme yapması çok önemlidir.

Ödev, öğrenci seviyesine uygun olmalıdır; aksi takdirde öğrencide derse karşı kaygı oluşabilir.

Ödevin, öğrencinin gelişim düzeyine uygun olması gerekir. Özellikle 1. 2.ve 3. Sınıflar için ödev süresi 30 dakikayı geçmemelidir.

Öğrencilerin bireysel farklılıkları ve öğrenme stilleri dikkate alınmalıdır.

Ödeve önem verildiği öğrencilere hissettirilmeli; ödev takibi konusunda hassas olunmalıdır.  Bazı öğretmenlerimizin ödev kontrollerini sınıf başkanına ya da sınıfta görevlendirdiği başka bir öğrenciye yaptırmaları ev ödevlerinin amacından sapılarak yük olarak algılanmasına sebep olmaktadır.

Öğretmenin ödevler hakkında görüş bildirmesi ve dönüt vermesi çok önemlidir. Aksi durumda, öğrencilerin derslere karşı ilgilerinde azalma, ödevini anne babasına ya da kardeşine yaptırma , arkadaşının ödevinin aynısını yazma veya yaptığı işi değersiz bir etkinlik olarak algılayıp ödev yapma sorumluluğu almama gibi davranışlar gözlemlenebilir

Ev ödevi, öğrencilerin öğrenmesine katkıda bulunmasının yanında, ailenin, çocuğun eğitimi ile ilgilenmesi için de bir araçtır. Bu yönüyle ev ödevleri, öğrencilerin ailesi ile öğretmen arasında iletişim kurulması amacıyla etkili olarak kullanılabilir.

Öğretmen düzenli aralıklarla tüm velilerle görüşerek, velilerin ev ödevleri hakkındaki görüşlerini öğrenmeli, onlara çocuklarına nasıl yardımcı olacakları ile ilgili bilgiler vermelidir. Bu sayede çocukların ödevlere karşı olan tutumu, ilgisi ve ailesinden destek alıp almadığı ortaya çıkacaktır.Bu yazı ogretmenplatformu.com tarafından hazırlanmıştır. Veliler de bu görüşmeler sonucunda çocuklarının rahat çalışması için ev ortamını nasıl düzenleyecekleri ve çocuklarına nasıl rehberlik edecekleri konusunda yardım almış olurlar. Bu görüşmeler yapıldığı takdirde bazı velilerin çok ödev verildiğinden yakınması ,bazı velilerinde az ödev verildiğinden yakınması durumu ortadan kalkacaktır. Ödevlerinin amacının onları oyalamak olmadığı da net bir şekilde ifade edilmelidir.

Öğrencilere ödevi yaparken aileler tarafından tamamında ya da önemli kısmında destek sağlanmamalı, kendi başına çalışması için fırsat verilmelidir.

Ailelerin, öğrenci ödevi yapmaya başlamadan önce ödev ve konu hakkında konuşmaları, öğrenciyi olumlu yönde etkiler.

Yararlanılan Kaynaklar

Ulutaş, İ. & Dinçer, Ç. (2004). Öğretmenler ve Anne Babalar Ev Ödevlerine Nasıl Yardımcı Olabilirler?

Selçuk, Z. & Güner, N. (2001). Sınıf İçi Rehberlik Uygulamaları

Öğretmen Platformu. Com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Okullarda Kaynak Kitap Kullanımı

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli   Lider Eğitimci Yazarlar Derneği İzmir İl Başkanı Alpay

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam