Erken Eğitim Nedir? Artıları ve Eksileri

Ana Sayfa » Güncel » Erken Eğitim Nedir? Artıları ve Eksileri
Paylaş
Tarih : 31 Ekim 2013 - 23:23

erken-egitim

Çocuklar çok erken yaşlarda eğitimlerine başlamalarından gerçekten fayda görebiliyorlar mı?

Aileler artık çocuklarının eğitimine ne kadar erken başlarsalar o kadar başarılı olacaklarını düşünmekteler. Sürekli gelişen bilgi çağında çocukların ileride iyi bir kariyer sahibi olmaları için aileler nerdeyse çocukların tüm zamanlarını eğitim kurumlarında geçirmelerine sebep oluyor. Bu yazımızda Hindistan ve Singapurda uygulanan erken eğitim örneklerine ve erken eğitim konusunda bir uzman olan Kathy Hirsh-Pasek ‘in görüşlerine yer vereceğiz.

Bir çocuğun öğreniminde çeşitli aşamalar bulunuyor. Bunlardan biri de ailelerinden aldıkları eğitimden okulda öğrenime geçiş aşaması. Hindistan’da bir okul bu geçiş aşamalarındaki kopuklukları ortadan kaldırmayı amaçlıyor ve bunun için çeşitli teknikler deniyor.

Avnika Mennon isimli öğrenci bahsettiğimiz okula yani Leapbridge International School’a devam ediyor.  Arnikanın babası Sushant okulda aldıkları eğitimden memnun. Arnikanın okula başlama hikayesini  şu cümleleriyle ifade ediyor: “Kızımın fazla sosyal olmadığını iletişim kurarken zorlandığını fark ettim. Belki de bir şeyleri yanlış yapıyoruzdur diye düşündüm. Kendini ifade edebileceği bir platform olmalıydı. Yeni şeyler öğrenebileceği yeni disiplinlerle tanışabileceği ve yeni kişileri tanıyabileceği bir ortamı olmalıydı. Buradaki öğretmenler gerçekten çok iyi çalışıyorlar. Kızımın 6 ay öncesini ve sonrasını karşılaştıracak olursam arada çok büyük fark var. Öncelikle kendisine çok daha güvendi. Ve bu da beni çok memnun ediyor. “

Bu okulda eğitim büyük oranda Howard Gardner’in “Çoklu Eğitim Teoresi”ne uygun olarak yürütülüyor. Ayrıca Friedrich Froebel’in  “Oyun Yolu Teorisi” ve Montessori’nin öğreten kişiyi sınıfın yöneticiliğinden ayıran fikirlerinden de yararlanılıyor. Okulun sorumluları Mahatma Ghandi’nin “Akıl Kalp Ve El Felsefesi”nden de yararlandıklarını ifade ediyorlar. Okul öncesi çocuklar burada hayata dair pratik bilgiler de öğreniyor. Temizlik ve düzen de bunlara dahil. Çocuklar ayrıca renkler ve şekillerle de tanışıyor. Motor becerilerini geliştirme yolunda da mesafe kat ediyorlar.

 

Priiety Gosala isimli öğretmen ise okulda verdikleri eğitimi:  “Çocuğa ve onun öğrenme yolundaki gelişimlerine yoğunlaşıyoruz. Ona dokunması hissetmesi tatması için imkan tanıyoruz. Çocuk deneyerek yanılarak çeşitli tecrübeler edinerek öğreniyor. Tabii ki hata da yapacak. İlk seferinde mükemmel bir şekilde başaramaz çocuklar. Biz de onlara özgür bir şekilde yeniden deneyerek bir şeyler yapma imkanı sunuyoruz.” cümleleriyle tarif ediyor. Kısacası bu yapının ana fikri  okula ve hayata iyi bir başlangıç imkanı sağlamak.

Aileler artık çocuklarının dahi olarak dünyaya geldiklerini ve içlerindeki bu dâhinin de uygun bir eğitim ile ortaya çıkarılabileceğinin farkında. Tabii ki yapılan eğitime yanıt veren bir beyin bunun olmazsa olmazı. Singapur’daki Baby Jumper Gym adlı okul da bunun tam olarak farkında . Eğitimciler çocukların fizik ve zihin gelişimlerini harekete geçirebilmek için çeşitli yöntemler deniyor.

Günde 360 bin yeni çocuk doğuyor. Peki geleceğin dâhileri kimler olacak? Ebeveynler bu sorunun yanıtı için eğitime dönük büyük beklenti taşıyor. Tabii ki yapılan eğitime yanıt veren bir beyin bunun olmazsa olmazı. Bu okula çocuklarını gönderen anne ve babalar uygun bir eğitim sistemi ve doğru taktikler uygulandığı takdirde çocuklarının içindeki dâhinin uyandırılabileceğine ikna olmuş durumdalar.   Eğitimciler de çocukların fizik ve zihin gelişimlerini harekete geçirebilmek için çeşitli yöntemler deniyor.

Uzmanlara göre bebeğin gelişimi için gerekenler yalnızca kitaplarda saklı değil. Çocuğun bulunduğu ortam da çok etkili. Yaygın bir görüşe göre de eğitim doğum anında hatta ondan daha önce başlıyor. Singapur’daki Baby Jumper Gym adlı merkezinde yaklaşımı bunun çok erken dönemlerde başladığı yönünde ve bu anlayışla çocukların gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyorlar. Bu merkezde çocukların hem motor kabiliyetleri hem de zihinsel gelişimleri için gayret sarf ediliyor.

Baby Jumper Gym’in yöneticisi Erika Leung okulda verdikleri eğitimi şu şekilde tarif ediyor : Beynin tamamını hedefliyoruz. Bebekleri çocukları hafıza kartlarıyla tanıştırıyoruz. 1. seansta farklı işlemler uyguluyoruz. Müzikle başlıyoruz sonra hesap , dil yetenekleri sonra 2. dil ,sonra da fiziki çalışmalar. Ebeveyni de buna katmayı deniyoruz. Örneğim önce bir kart gösteriyoruz sonra aynısından bir tane daha sonra da farklı bir kart. İlk kez gördüklerinin hangi olduğunu ayırt etmelerini bekliyoruz. Bu da beynin sağ tarafına dayalı. Doğumda beyinde 100 milyar nöron bulunuyor. Bu sermayemiz hayat boyunca sürekli olarak eksiliyor. Fakat aksine beyin ilk 2 yaş içerisinde 3 kat büyüklüğe ulaşıyor. Kaybedecek bir saniye bile yok ve bu anne  babalar bunun farkında.

Öğrencilerden birinin babası artık erken yaşlarda eğitimin çok önem kazandığını ilgi çekici şu örnekle açıklıyor: ”Şimdiki genel müdürlere bakın hep genç bizim zamanımızda hep yaşlılar olurdu. Bugün görünen o ki erken başlamadığınız takdirde çok geç  kalabilirsiniz. Zaman değişti. Artık her şey çok daha önceden başlıyor. “

Erken yaşlarda eğitime dönük teknikler çok sayıda kişiyi heyecanlandırsa da bazı uzmanlar çok hızlı gidilmesine mesafeli yaklaşıyor.  Amerikalı psikolog Kathy Hirsh-Pasek’in  bu yöndeki endişeleri var. Philadelphia’nın sakin bir  banliyösünde yaşayan Kathy Hirsh-Pasek, bebeğin zihninde dil eğitiminden önce olanlar üzerine çalışan ilk psikologlardan biri. Kathy Hirsh-Pasek kısa zamanda çocuk psikolojisi alanında bir otorite haline geldi. Ona göre çocukların oyun saatleri ya da boş vakitleri çocukların gelişimleri için çok önemli zamanlar. Üniversite de hoca olan Pasek çok erken uygulanan bazı yöntemlerin ters tepeceği görüşünü taşıyor. Pasek’e göre bu, çocukları öğrenmeden uzaklaştırabilir.

Temple Üniversitesi Çocuk Psikoloğu olan  Kathy Hirsh-Pasek  erken eğitim konusunda şunları söylüyor:

“Akıl gelişimi üzerine 1975-1976 yıllarında çalışmaya başladım. Bebeklere ne düşündüklerini sormamıza imkan veren teknikler kullandık.

Anne olarak neredeyse 1. Vazifemiz endişelenmek.  Git gide kontrol elinizden gidiyor. Başkalarının çocuklarını duyuyorsunuz. Spora gidiyor , sanat dersi almaya gidiyor e bizimkilerde evde yan gelip yatmadı ama hep kendilerini ifade edebilecekleri bir zaman bırakmaya da özen gösterdik.

Uygulanan erken eğitim programları ki ister hafıza kartları olsun , isterse de okullarda uygulanan programlar çocuklar için kesinlikle gerekli değil. Etrafınızdaki dünyaya bakarsanız her köşesinde zaten olağan üstülükler göreceksiniz. Rüzgarda yere düşen yapraklara baksanız burada bir fizik deneyini gözlemleyebilirsiniz.  Çocuklar birlikte anlaşmayı öğrendiklerinde okula nasıl adapte olacaklarını da göstermiş olurlar. Bu da belki en güzel arkadaşlarla top oynarken öğrenilebilir. Çocukları öğrenmeye  hazırlamanın en iyi yolunun  onların gelişimlerini hızlandırmak olduğu esasında bir yanılgı. Onları bir kartı ezberlemeye ve bu şekilde en iyi öğrenci olmaya yöneltmek. Hiç bir şey gerçeklerden bu kadar uzak değil. Farelerde bile oyun zamanı çok önemli. Sadece onlar değil tüm memeliler oyun oynuyor. Yakın zamanda balıklar için de bu söylenmeye başlandı. Belki de oyunun bütün türler için öğretici bir etkisi bulunuyor diyebiliriz. Bırakın oyun oynasınlar

Yararlanılan Kaynaklar: Euronews /Learnin World

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları
Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları

24 Parayı zamanı ya da insanları saymak bu gün elektronik makinelere bırakılmış durumda. Elektronik hesap makineleri artık her yerde ve çoğumuz

Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı
Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı

Shanghai, Çin’in en modern ve kozmopolit şehri. Ama bunun gerisinde çok daha dikkat çeken bir özelliğe daha sahip. Dünyanın en umut vadeden

Öğretmenim hatırlatmak istedim!
Öğretmenim hatırlatmak istedim!

Okulların açılmasına az kalmışken biraz bilgilerimizi güncelleyelim. Neler yapmak faydalıydı, neler yanlıştı bir düşünelim baştan… Öncelikle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam