Eğlenceli matematik etkinlikleri (ilk,orta,lise)

Ana Sayfa » Güncel » Eğlenceli matematik etkinlikleri (ilk,orta,lise)
Paylaş
Tarih : 03 Temmuz 2014 - 20:07

matematik

Yazımızda matematik öğretmenlerinin kulanabilecekleri çok eğlenceli matematik sitelerini ve matematik animasyonlarını tanıtacağız. Eğlenceli matematik oyunları ile derslerinizi sıkıcılıktan kurtabilir ve flash matematik oyunları ile matematiği öğrencilerinize sevdirebilirsiniz. Bir çok matematik konusu ile ilgili ücretsiz videolara ve harika konu anlatımlarını yine bu sitelerden takip edebilirsiniz. Ayrıca matematik programlarını bilgisayarınıza indirerek de çalışmalarınızı daha planlı yürütebilirsiniz. Hepimiz biliyoruz ki Matematik dersinde interaktif uygulamalar dersin verimliliğini artırır.

Eğleceli matematik sitelerini tanıtmaya başlayalım.

illumLOGO

İlk olarak ilkokul seviyesinden lise seviyesine kadar tüm konularda materyal etkinlik oyun animasyon ve grafiklerin bulunduğu gerçekten çok zengin içeriğe sahip ve ülkemizde bir çok özel okul öğretmeninin kullandığı bir site olan http://illuminations.nctm.org/ . Bu sitenin de dili ingilizce ancak yine bir öncei sitemizde olduğu gibi temel seviyede ingilizce bilgisiyle rahatlıkla kullanabileceğiniz bir site. Öğrencileriniz ingilizce bilmeseler bile görsellere tıklayarak bile etkinlikleri kullanabilir.

Yine bu sitede denklem çözümü ile ilgili oyunlar ve modellemeler , cebirsel ifadeleri modelleme ile ilgili animasyonlu egzersizler , örüntü ve süslemeler ilgili flash animasyonlar ve oyunlar ayrıca online süsleme etkinlikleri , çarpanlara ayırma ve katlar konusunda flash oyunlar ve flash etkinlikler , asal sayılar ve asal çarpanlar ile ilgili flash oyunlar ve etkinlikler , çarpan ağacı oluşturma animasyonu , ondalık kesir yüzde ve kesirleri karşılaştırma ve eşlemeler ile ilgili oyun(ilkokullarda rahatlıkla kullanabilirsiniz) , kesirlere denk kesir oluşturma ile ilgili flash oyun , öteleme konusu ile ilgili çok güzel oyunlar , çokgenlerin iç açıları ile iligili flash oyun ve etkinlik (bu etkinlikte açılar ile ilgili bir çok animasyon oyuna ulaşabilirsiniz) , ondalık sayıları yuvarlama ve ondalık sayıları sıralama ile ilgili eğlenceli oyun ve flash etkinlikler vs. Vs. Kısacası bu sitede matematiğin her konusunda flash oyun ve animasyonlu etkinliklere ulaşabilirsiniz.

geogebra

2. Sitemiz Geogebra.org:

Öğretmen tarafından elle yapılması güç ya da imkansız süreçler bu dinamik yazılım programıyla kısa sürede gerçekleşmekte. Bu da bize zamandan kar sağlamakta. Aynı zamanda öğrenciler süreçte aktif rol oynadıkları için öğrenme ilgi çekici hale gelmektedir.

Bu program dinamik bir yazılım programı. Sitede bir çok çalışma yapabileceğiniz ve paylaşılan dökümanlardan yararlanacağınız gibi programı bilgisayarınıza indirirerek de kullanabilirsiniz. Programı indirdikten sonra uygulamalar için siteye girmenize gerek kalmıyor.Programı indirdikten sonra içerisinde yer alan çok geniş döküman arşivini rahatlıkla kullanabilirsiniz. 3 boyutlu çalışmalarda çok işlevsel değil ancak ücretli sürümünde bu çalışmaları daha kolay yapabilirsiniz. Ücretli sürümü için 1 aylık ücretsiz deneme hesabı verilmekte. Bu süreçte incelemenizi yaparak yararlı olduğuna inanırsanız ücretli üyeliğe geçebilirsiniz. Türkçe kullanabileceğiniz siteyi inceleyerek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. www.geogebra.org

 

Diğer bir stemizde Mathematica. MATHEMATICA numerik ve sembolik hesaplamalar yapılabilen, bunun yanında iki ve üç boyutlu grafikler, sayaçlar ve yoğunluk noktaları üretebilen bir yazılımdır.

Program ile ilgili detaylı bilgiye ve programın indirme linkine https://bidb.metu.edu.tr/386-mathematica-yazilimi  adresinden ulaşabilirsiniz.

 

scratch 4. Sitemiz Scratch.

Bu site de matematiği eğlenceli hale getirecek animasyonlar , oyunlar ve uygulamalar mevcut. Sitey üyelik ücretsiz. Üye olarak ilk , orta ve lise seviyesinde öğrencilerinize testler , yazılı soruları çalışma kağıtları ve sunular hazırlayabilir bunlar öğrencilerinizle paylaşabilir ve değerlendirme yapabilirsiniz. Öğrencilerinizin çok hoşuna gidecek zengin grafiklerle desteklenmiş siteye girdikten sonra öğrencileriniz matematiğin eğlenceli yönünü keşfedecekelrdir. Sitenin adresi: http://scratch.mit.edu/ dir. Sitenin dili türkçedir. Kolay bir kullanım yüzüne sahiptir.

 

Çalışmanın devamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Öğretmen Platformu. Com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları
Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları

24 Parayı zamanı ya da insanları saymak bu gün elektronik makinelere bırakılmış durumda. Elektronik hesap makineleri artık her yerde ve çoğumuz

Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı
Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı

Shanghai, Çin’in en modern ve kozmopolit şehri. Ama bunun gerisinde çok daha dikkat çeken bir özelliğe daha sahip. Dünyanın en umut vadeden

Öğretmenim hatırlatmak istedim!
Öğretmenim hatırlatmak istedim!

Okulların açılmasına az kalmışken biraz bilgilerimizi güncelleyelim. Neler yapmak faydalıydı, neler yanlıştı bir düşünelim baştan… Öncelikle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam