Eğitimin Sorunları

Ana Sayfa » Genel » Eğitimin Sorunları
Paylaş
Tarih : 20 Kasım 2013 - 16:44

yazarSitemizin bir çok yazısında  öğretmenlerimizi görüş,öneri , çalışma , belge,bilgi ,döküman vs. kısacası eğitim ile ilgili ve öğretmenlerimizi ilgilendiren tüm konularda yazılar paylaşabileceğini ve bunun için tek yapması gerekenin ogretmenplatformu@gmail.com adresinden bize ulaştırması gerektiğini belirttik. Tüm öğretmenlerimiz fikirlerini özgün olmak kaydıyla sitemiz üzerinden yayınlatabilir. Mail adresimize gelen bir yazıda bir öğretmenimiz eğitim sistemine dair eleştirilerini bizimle paylaşmış. İşte meslektaşımızın bize gönderdiği o yazı

©     Koca bir ülkenin geri kalmasının tozpembe reçetesi.

©     Görüşleri asla sorulmayan robotlaştırılmış, sisteme ve ettiği duaya inanmayan gariban öğretmenler.

©     Hedefi olmayan, ezberlemekten yorulmuş, sorular içinde kaybolmuş öğrenciler. Bunlar milli.

©      Dershaneleri tartışmaktansa, okul – üniversite yolunda bir öğrenci kaç mil yol alabiliyor bu sistemde onu tartışalım?

©     Üniversiteler isimlerinden başka neyi öğrettiler yıllarca?

©     Test sorusu çözmek bu gençliğe ne kazandırıyor?

©     Soruları tabletten çözen öğrenci hangi buluşa imza atabilecek?

©     Öğrencilerimiz bütün sınavlarda tüm soruları çözse, bilimde, teknolojide, sanayide, sanatta hangi alanda başarımız artacak?

©     Üniversitede her bölüm kendi sınavını neden yapmaz?

©     Örneğin tıbba gidecek öğrenciye neden bir tane tıp sorusu sorulmaz?

©     Bilgisayar mühendisi olacak bir öğrencinin havuz problemi çözmesi hangi programı yazmasına faydası olacak?

©     Üniversite sınavı yılda 4 kez yapılsa ne kaybederiz?

©     İşin mutfağındaki öğretmenin görüşleri neden sorulmaz?

©     Bu sistem kocaman bir gençliği oyalama sitemi değil de nedir?

©     Motoru arızalı bir arabanın klima problemini tartışmak kasisleri düzeltir mi?

 

Bir kere bir öğretmenin önerisini okusak ne kaybederiz?

Bana Göre Acilen Yapılması Gerekenler:

1-İlköğretimlerin amacı temel eğitim ve sağlam bir yönlendirme ile kendine güveni tam,  hedefini belirlemiş, içsel motivasyonu yüksek, işine yarayacak yararlı bilgilerle donatarak hangi mesleği yapacağına karar verebilen, kendi kendine öğrenmeyi bilen, hedefini on ikiden vuracağına inanmış öğrenciler olarak orta öğretime kazandırmak.

2-Orta öğretimde çok daha fazla çeşitlilikte meslek okullarını ortaya koymak. Üniversitede bulunan bölümlerin tamamını liseye indirgemek. Üniversite alt yapısını lisede vermek. Yani üniversitede ne kadar bölüm varsa hepsinin lise bölümü açılacak ve öğrenciler bu liselerden kendi alanında sınavla üniversiteye girecek. Her bölüm üniversiteye girişte sınavını kendi yapacak ve bu sınav yılda 4 kez olacak.

3-Bütün öğrencilerin aynı elekten geçirildiği, üniversiteye giriş sınavı hiçbir yerde işe yaramayacak saçma test sorularıyla değil üniversitede okunacak alanla alakalı olmalı. Örneğin makine mühendisliğine girecek bir öğrencinin sorunu havuz problemi değil, makine problemi olmalı. Örneğin tıp okuyacak bir öğrencinin bilgi seviyesini ölçmek için öğrenciyi karmaşık sayılara karıştırmaya gerek yok, limit x sonsuza gidiyorken y’nin nihayeti öğrenciye bir şey kazandırmaz. Tıp neye hizmet ediyorsa eğitimi de ona hizmet etmeli sınavı da.

4-Alanlara ayrılmış eğitim sınıfları arasında da ayrıca öğrenci akademik başarısına göre sınıflar oluşturmak. Eğitim aynı olabilir ancak öğretim aynı olamaz. Sınıflar arası lig sistemi olmalı. Başarılılar yukarı çıkarken vasat öğrenci aşağı inmeli. Çünkü mevcut sistem yukarı çakacak öğrenciyi de aşağı çekiyor. Bir zincirin sağlamlığı en zayıf halkası kadardır. Armutla elma aynı ağaçta yetişmez. Burada elmalara yazık olmuyor mu?

5-Rehberliğe gereken önem verilerek öğrencilerin ilgi, istek, ihtiyaç, amaç ve hazır bulunuşluk seviyeleri yükseltilecek. Öğrenci amacına ulaşmak için geçeceği yolları, çalışma yöntem ve tekniklerini çok iyi bilecek.

6-Uzaktan eğitim alanında daha fazla çalışma yapılıp gerekli alt yapı sağlanacak. Eğitim sınıf kavramıyla kısıtlanmayacak. Okula gitmeden insanın öğrenmeye vakti çok daha fazla ve çok daha verimli. Zorla hiçbir şey olmaz. Korku, baskı değil sevgi, ihtiyaç, ilgi lazım. Bunun için öğretmenin tek görevi var o da hedef göstermek, yönlendirmek.

7- Öğretmenin yaşam koşulları iyileştirilecek. Öğretmen işinden başka bir şey düşünmeyecek. Konfüçyüs başarısının sırrını; “Saçımı tararken saçımdan başka bir şey düşünmem” diyerek açıklamıştır. Atatürk’ün “Vekil maaşları öğretmen maaşlarını geçmesin” sözünün altında çok derin manalar vardır. Bir ülkenin mimarı, geleceği, teknolojisi, sanayisi, adaleti, siyasetçisi, polisi, jandarması her şeyi öğretmendir.

8-Yüksek öğretimde kaliteyi artıracak önlemler alınmalı. Yurt dışından bilgi ve teknoloji transferi gerçekleştirecek kadrolar oluşturulmalı ve her alanda ARGE’ye ağırlık verilmelidir. Denetime açık aynı zamanda daha özgür üniversite ve personele ihtiyaç vardır. Üniversite diploması, prof, doç unvanı almak yazıcıdan a4 basmak kadar kolay olmamalı. 20 yıl test sorusu çözen bir adamın öğrenme, uzmanlaşma, branşlaşma yaşı geçmiştir. Ağaç yaşken eğilir. Koluna bir kız tak, marka birkaç giysi al, okeyide bildin mi gerisi kolay. Nasılsa bizim prof bir derste 25 imza attırır. Çünkü o da bir şey vermedi ki öğrenciye karşılığını istesin. Ne gerek var sanki çok uğraşınca ödül mü veriyorlar.

9-Olumsuz davranışlar karşısında öğretmenin kısa sürede sonuç alacak yaptırımlara ihtiyacı vardır. Günümüzde öğretmen öğrencinin gözünde palyaço, velinin gözünde cebi delik garibandan başka bir şey değildir. Cezasız kalan her davranış diğer öğrencilere teşvik oluyor. Maalesef son 5 yıldır gördüğüm teşviki alanlar kazanıyor. Bütün öğrenciler raydan çıkıyor.

10-Eğitim sistemimizin gelişimi açısından farklı illerde farklı model sistem uygulamaları yapılarak gelecek için daha iyi bir sistem yakalanılabilir.

Ben 10 maddeyle görüşlerimi kısıtlarken kalemi diğer arkadaşlara bırakıyorum ve diyorum ki tüm eğitim camiasının, öğrencilerin ve velilerin de dahil olacağı problem tespit ve çözüm önerilerinin bir araya getirilebileceği bir komisyona ve web sitesine acilen ihtiyaç var. Şikayet, problem ve çözümlerinin oylanabileceği bir sitemiz olsun. Öğretmen çözüme dahil olsun, öğretmen ettiği duaya önce bir inansın.

Israrla söylüyorum tespit varsa çözüm de vardır.  Tespit de çözümü de mecliste değil eğitim camiasındadır.

Eğer bu yazımın bir maddesi bile yukarılara çıkarsa ne mutlu bana.

OSMAN SARIHAN  (  KÜRTÜN LİSESİ)

Farenjit Öğretmen

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Okullarda Kaynak Kitap Kullanımı

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli   Lider Eğitimci Yazarlar Derneği İzmir İl Başkanı Alpay

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam