Eğitimin Nobel’i Sahibini Buldu

Ana Sayfa » Güncel » Eğitimin Nobel’i Sahibini Buldu
Paylaş
Tarih : 08 Aralık 2013 - 23:21

Vicky_Colbert

Eğitimde İnovasyon Zirvesi (WISE) her yıl Doha’da bir kişiyi veya 6 kişiye kadar bir grubu, eğitime yapmış oldukları önemli katkılardan dolayı ödüllendiriyor. 500,000 Dolar değerindeki ödül, eğitimin Nobel’i olarak görülüyor. Seçim kriterleri oldukça zorlu ve rekabet hayli yüksek. Ödülün bu yılki sahibi belli oldu.Kolombiyalı sivil toplum örgütü Escuela Nueva Vakfı’nın kurucusu Vicky Colbert. Kolombiya’da yoksul çocuklara yönelik çalışmaları büyük ilgi uyandıran Colbert’in geliştirdiği model tüm dünyada örnek alınmaya başladı.

Vicky Colbert kurucusu olduğu dernekte birlikte çalıştığı grupla birlikte Kolombiya’nın özellikle kırsal bölgelerindeki eğitim sorunlarına odaklanıyor. Ülkedeki eğitim sisteminin uluslararası sıralamalarda iyi dereceler almasında bu çabaların büyük rolü var. Başını çektiği modelse artık tüm dünyada uygulanıyor. ‘İşbirliğine Dayalı Pedagoji’ adlı konsepti, öğrencilerin, öğretmen ve tüm toplumun aktif katılımını öngörüyor.

Vicky Colbert, proje ile ilgili şunları söylüyor: Klasik öğrenme metotlarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Yüzyıl önceki yöntemlerle bugün yola devam edemeyiz. 21. Yy. için gereken becerilerden bahsediyoruz bunlar tabi ki çok fazla en basit olanları kasdediyorum. Yani bilgisayarla yapılamayacak olanları. Fakat bu becerileri sadece sınıfın karşısına geçip ders anlatan bir öğretmenle elde edemeyiz. Bütün gün sırada oturup birisinin konuşmasını dinleyenler aktif katılımı nasıl öğrenebilir?  Bireysel çalışmayı bilmeden ekip içinde uyumlu çalışamayız .Bu yüzden eğitim metodumuzu değiştirmeliyiz. Bunu da en iyi şekilde yine sınıfta yapabiliriz. Kolombiya bunun yapılabileceğini kanıtladı. Bunu sadece bir okulumuzda değil tüm okullarımızda başarmalıyız. Her şey 1975de ülkede patlak veren şiddet olaylarıyla başladı. Programın bu dönemdeki asıl hedefi kırsal kesimde yaşayan öğrenci ve öğretmenlerdi. Buradaki okullarda farklı yaş grubundan çocuklar aynı sınıflarda ders alıyordu.

Vicky Colbert Amerika birleşik devletlerinin Stanford Üniversitesinde Psikoloji bölümünü bitirdikten sonra Kolombiya’ya kafasında bir takıntıyla dönmüştü . Ülkede değişimin olması için herkese temel eğitim verilmeliydi ve sonuçta ortaya yeni bir metot çıktı. Yüzlerce öğretmen bu konuda eğitime tabi tutuldu ve onlarda diğerlerini eğitti. Kısa sürede kırsal bölgelerde önemli bir başarı elde edildi. 1987 de Colbert dönemin Eğitim Bakanı Yardımcısıyken onun geliştirdiği metot milli eğitim politikası olarak kabul edildi.

Bu filozofide çocuk eğitim sürecinin merkezinde bulunuyor. Amaç onları motive etmek ve herkesin kendi ritminde ilerlemesine ortam sağlamak. Bu durumda öğretmen çocuklara destek veren bir yardımcı konumunda. Bu model keşfedilmesinden bu yana 16 ülkeye ihraç edildi. 10 dan fazla ulusal ve uluslar arası ödül kazandı. Pedro Pablo proje yöneticilerinden ve öğretmenlerin eğitiminden sorumlu. Her yıl 30 kadar çalıştay yapılıyor ve her birine yaklaşık 40 kişi katılıyor. Ona göre Vicky bu sistemin mimarı ve aldığı Wise ödülünü sonuna kadar hakkediyor.

Proje yöneticilerinden Pedro Pablo Vicky hakkındaki görüşlerini şu şekilde dile getiriyor: Vicky tam bir lider. Çünkü insancıl birisi. Yanında bulunan kişileri de iyi tanıyor. İnsanların karakterini ve kapasitesini çok iyi analiz ediyor. Onlara güveniyor ve herkesin kendi yolunda ilerlemesi için yardım ediyor. Bizleri de yetiştiren ve bu hizmeti veren de oydu. Vicky colbert 1987 den beri Escuela Nueva Vakfı’nın genel müdürü.  Başında olduğu vakıf dünyanın en başarılı 100 sivil toplum örgütü arasında gösteriliyor.

Vicky colbert: Annem çok başarılı bir öğretmendi. Kendisi bizzat öğretmen yetiştirme merkezleri kurdu.  Ve sponsorumda Kolombiya da bu hareketin önde gelen destekçilerinden birisi. Bu yeni pedogojik model aslında Fransadan ve Avrupan 20.yüzyılın başında  yayılmıştı. Ve elit kurumlarda uygulanmıştı. Yani sıradan okullarda hiç uygulanmadı. Beni bu noktada tetikleyen bu oldu.  Ve kendi kendime işte bu amaç ve prensiplerle ilerlemeliyiz dedim.

 

Projenin yürütüldüğü okullardan birisi de 1300 metre yükseklikteki dağın eteklerinde bulunan bir köy okulu. Bazı  çocukların okul ulaşması 1 saat alıyor. Sınıfta 6 farklı seviyeden toplam 27 öğrenci var.Türkiyede uygulanan birleştirilmiş sınıf uygulaması gibi. Bir derste en üst sınıftakiler kenar ve alan konusunu işliyor. Diğerleri üçgenleri öğreniyor en küçükleri ise kolaj yapıyor.

filozofi

Bu okulun öğretmeni Maria Isabel farklı okullarda 15 yıl çalışmış. Bu tecrübeyle beraber yeni metodun çok fark yarattığını belirtiyor. Ve ekliyor: “Buradaki çocuklar hayatlarından çok memnun. Gayet mutlular ve derse aktif olarak katılıyorlar. Onları öğrenmeleri için zorlamıyoruz veya emirler vermiyoruz. Çünkü bu çocuklar kendi kararlarını almakta özgür. Yani hepsi birer lider. Derslerini zevk alarak mutlu bir şekilde yapıyorlar.”

Katılımcı pedogoji yeni kıyafetleri bürünmüş eski bir fikir aslında.. Bu yeni metot şuan dünyada bir çok ülke tarafından uygulanıyor. Peki vickynin bu büyük ödülden sonraki hedefi ne ?

“Her an değişen dünyanın ihtiyaç duyduğu şeylere yoğunlaşmak isterim.  Örneğin orta öğrenim bir sorun.  Şehirdeki problemler ayrı bir mesele. Ve sanırım bu model okul dışına da yani diğer kurumlara da taşımamız gerek. Örneğin kadın derneklerine.  Son aldığım ödüle gelince. Bu ödülü Kolombiya da bu metodu kullanan tüm öğretmenlere armağan etmek isterim.  Bu konuda en çok ben ön plandayım. Ama bu ödülü aslında onlar hak ediyor. Bu yüzden ödülü sembolik olarak onlara da iletmenizi istiyorum.

Bu metot sayesinde dünya genelinde yaklaşık 5 milyon çocuğun hayatı önemli ölçüde değişti.

Euronews

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları
Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları

24 Parayı zamanı ya da insanları saymak bu gün elektronik makinelere bırakılmış durumda. Elektronik hesap makineleri artık her yerde ve çoğumuz

Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı
Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı

Shanghai, Çin’in en modern ve kozmopolit şehri. Ama bunun gerisinde çok daha dikkat çeken bir özelliğe daha sahip. Dünyanın en umut vadeden

Öğretmenim hatırlatmak istedim!
Öğretmenim hatırlatmak istedim!

Okulların açılmasına az kalmışken biraz bilgilerimizi güncelleyelim. Neler yapmak faydalıydı, neler yanlıştı bir düşünelim baştan… Öncelikle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam