Eğitimde Yeni Trend: Unschooling (Okulsuz Eğitim)

Ana Sayfa » Bilgi Notu » Eğitimde Yeni Trend: Unschooling (Okulsuz Eğitim)
Paylaş
Tarih : 08 Ekim 2013 - 4:04

unschooling

Unschooling yani “Okulsuz Eğitim” olarak adlandırılan bu sistem  Amerika’da ortaya çıkmış ve Avrupa’da da benimsenmiştir. Bu sistem, eğitimi belirli standartlara ve okul binaları içerisine sığdırmaya karşı çıkmaktadır. Eğitimde kalıplaşmış ve günlük hayatta kullanılmayan bilgilerin hafızada depolanmasının bireyi mutlu etmediği ve bireyin ilgi ve ihtiyaçlarına göre eğitimine bu alanlarda devam ettirmesinin gerekliliği vurgulanmaktadır. Bireyin, becerisini ve üretkenliğini en etkili biçimde bu yolla ortaya koyabileceği savunulmaktadır.

Son yıllarda artan okul baskınları ve onlarca öğrencinin öldürülmesiyle sonuçlanan trajik olaylar bu anlayışın Amerikada süratle yayılmasına sebep oluyor. Avrupa ülkeleri  de okulsuz eğitim yöntemi için ciddi araştırmalar yapıyor ve bunun oldukça fazla bütçeler ayırıyor.

Dünyanın geleceği üzerine araştırmalar yapan The World Future Society, Eylül-Ekim 2013 tarihli raporunu “gelecekte yok olacaklar” konusuna ayırmış. Bu derneğin çalışmalarına görüş sunan uzmanlara göre, önümüzdeki 15-20 yıl içinde, eğitimde çok büyük değişiklikler bekleniyor ve bu değişikliklerden eğitim adına en önemlisi gelecekte dünya da okulsuz ve öğretmen olmadan bir eğitim modeli ön görülüyor. Yine bu rapora göre  2030 yılında okuldaki derslerin yüzde 90’ının internet üzerinden yapılacağı belirtiliyor. Eğitimin, öğretmekten rehberlik yapmaya doğru bir  evrim göstereceği üzerinde duruluyor. Bu yolla gençlerin okulda zaman kaybetmelerinin önüne geçileceği belirtiliyor.

Son yıllarda ülkemizde öğrenmeyi öğretmek ve eğitimi dışarıya taşımak kavramlarının üzerinde ısrarla durulması da bu yönde bir istediğin olduğunu gösteriyor. Ancak ülkemizde eğitim adına büyük altyapı eksiklileri olduğundan ve hala modern anlamda gençlere sunabileceğimiz imkanların kısıtlı olmasından dolayı bu görüş bizim için bir ütopyadan ileri gitmeyeceğe benziyor.

Okulsuz eğitim ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Video altındaki açıklamalar kısmında okulsuz eğitim deneyimi yaşayan birkaç öğrenci ve bu öğrencilerin ailelerinin görüşleri yer almaktadır. Ayrıca yine bu  konuyla ilgili olarak yeterli İngilizceye sahipseniz:

Okulsuz eğitim üzerine ilk yazanlardan ve bu konudaki en iyi yazarlardan bir tanesi olan Sandra Dodd’un Okulsuz Eğitim ile ilgili görüşlerini http://sandradodd.com/unschooling adresinden;

Okulsuz eğitim üzerine ilk yazan yazar ve bu konuda bir klasik olan  John Holt’un bu konudaki çalışmalarını http://www.johnholtgws.com/frequently-asked-questions-abo/ adresinden .

Ev okulu(Homeschooling) konusunda detaylı bilgi alabileceğiniz ve ev okulu oluşturabilmek için size yardımcı olacak tüm bilgileri bulabileceğiniz bir kaynak olan http://a2zhomeschooling.com/ sitelerini ziyaret ederek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Yine Unscholling konusunda Okulsuz eğitim nedir? Yarları nelerdir? Okulsuz eğitimin diğer sistemlerden farkı nedir? Okulsuz Eğitim Nasıl uygulanır? Gibi sorulara cevap bulabileceğiniz bir kaynak olan  http://zenhabits.net/unschool/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Öğretmen Platformu. Com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Irkçılık içselleştiriliyor mu?
Irkçılık içselleştiriliyor mu?

Yukarıdaki videoda izlediğiniz deney insanlarda ırkçılık duygusunun nasıl içselleştirildiğini göstermek üzere bir grup çocuk üzerinde yapılmıştır.Deneyde

Nostaljik Çocuk Oyunları
Nostaljik Çocuk Oyunları

  90 yıllar çocuk oyunları : Bilye-Misket-Gülle: Bölgeden bölgeye çok değişik oynama şekilleri vardır. En bilinenleri : Duvar , üçgen

Bebeğiniz için zeka geliştirici oyunlar
Bebeğiniz için zeka geliştirici oyunlar

6-9 Aylık bebekler için zeka geliştirici oyunlar   Değerli anne babalar bebeğinizin zeka gelişimi için 0-6 yaşlar hayati önem taşımaktadır.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam

Yapılan Yorumlar

isimsiz
21 Ekim 2013 - 04:23

benim homeschooling’e dair şüphelerim var. bence bu her kesim için geçerli olmayabilir. bazıları homeschholing yapmaya zamanı veya kaynağı olmayabilir. vesselam

ReaL
22 Ekim 2013 - 15:43

Daha çok gelişmiş ülkelerde ve hem eğitim hem de ekonomik seviyesi yüksek olan okullarda yaygın olduğu belli. Maalesef ülkemizde hala yaygın eğitim bile tam manada gerçekleştirelemiyor.

teknovadi
03 Mayıs 2014 - 22:07

geliştirdiğimiz ürünleri reklam.teknovadi.com.tr adresinde öğretmenlerimizin bilgisine ssunuyoruz. Destek ve önerilerinizi bekliyoruz. Kurumumuz katılımcı girişimcilik modeliyle çalışmaktadır. Bilgisi olan herkesin kendisine göre bir fırsat bulacağını paylaşmak istiyorum.