Eğitimde Yaratıcı Drama

Ana Sayfa » Genel » Eğitimde Yaratıcı Drama
Paylaş
Tarih : 03 Temmuz 2014 - 3:06

yaratici-drama

     Sevgili arkadaşlar hepimiz biliyoruz ki çoğu öğrencimiz sınavlarda çeşitli nedenlerden dolayı bizlerin istediği puanları maalesef alamıyorlar. Bunda temel etkenler olarak ta, öğrencinin ders çalışmaması, maddi olanakların yetersiz olması, olumsuz sosyal etkenler, davranış bozukları, temelde yetersizlikler vs. yer almakta.

      Ben bir sınıf öğretmeni olduğum için özellikle anasınıfı, ilkokul ve ortaokullar başta olmak üzere liselerde de ders anlatım tekniklerinde değişiklikler yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çoğu öğretmen arkadaşımız maalesef 2-3 yöntem dışında ders anlatmıyoruz. Nerdeyse hepimiz anlatım tekniği, soru-cevap yöntemi yada projeksiyonda slayt göstererek dersleri anlatıyor ve anlattığımız bu derslerdeki tüm bilgilerin çocukların akıllarında yer etmesini umuyoruz. Halbuki ezbere dayalı sistemde verilen bilgiler genelde belli bir süre sonra unutulduğunu, kalıcı bir öğrenmenin gerçekleşmediğini maalesef bizler de unutuyor, göz ardı ediyor bizim işimize gelen en kolay yöntem olan bu yöntemleri kullanıyoruz.

      Yapılandırmacı yaklaşım doğrultusunda öğrencilerin ezbere yönelik değil de yaparak yaşayarak öğrenme yoluyla bilgileri daha doğru ve kalıcı bir yolla öğretilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yollardan birisi olan Eğitimde  Yaratıcı Drama diye çoğumuzun tam olarak bilmediği ama bildiğini sandığını, yaparak-yaşayarak öğrenmenin gerçekleştiği, öğrencinin ve bizim hem eğlendiğimiz hem de amacımız olan kazanımları gerçekleştirdiğimiz, öğrencinin sosyalleşmesinin ve özgüvenin en üst düzeylere çıkabileceği bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Yaratıcı Dramada 4 aşama bulunur. Kazandırmak istediğimiz kazanım doğrultusunda 1. aşama olan hazırlık ve ısınma çalışmaları yaptırılır. Isınma çalışmalarında müzik eşliğinde yürüme veya 5 duyu organını kullanabilecekleri, esneklik sağlayabilecek çalışmalar yapılmalıdır. Gerekli ısınma evresini bitirdikten sonra bizim ve öğrencilerin en sevdiği ısınma hareketleri ile aynı kazanımın amaçlarını da bildiren 2. aşama olan oyunlar bölümüne geçilir. Burada öğretmen oyunun kurallarını(yönerge) öğrencilere açık ve net bir şekilde ifade eder. Oyun oynatılır. Daha sonra 3. aşamada öğrenciler 3-4 yada yapılmış plana göre gruplara ayrılır ve kazandırılmak istenen kazanım doğrultusunda 3-5 dk.lık doğaçlama bölümüne geçilir. Burada öğrencilerin birbirleri ile olan iletişimleri, özgüvenleri, bir şey yaratma, oyunculuk, inandırıcılık, topluluk önünde hareket etme gibi becerilerinde çok fazla gelişme görülür. Son aşama yani 4. aşama ise değerlendirme bölümüdür. Burada öğrencilerden yapılan çalışmalar hakkında geri dönüt toplanır. Amaçlarımızın neler olduğu, bu etkinlikleri neden yaptığımız, yada daha iyi nasıl yapabilirdik gibi öğrencilerin görüşlerine başvurulur. İleri zamanlarda iyi bir drama planı nasıl yapılır, nelere dikkat edilir, hangi ısınma çalışmaları, oyunları, doğaçlamaları yaptırabiliriz dokümanlar halinde yayınlamayı düşünüyorum.

      Sayın öğretmen arkadaşlarım sizler de bulunduğunuz şehirlerdeki halk eğitim merkezlerinde drama kursu açılıyor mu diye mutlaka sorun. Drama kurslarına katılmanızı şiddetle tavsiye ederim. Özellikle anaokulu, ilkokul 1 ve ortaokul 5. sınıflarda okula uyum sürecinde dramadan çok fazla yararlanabilirsiniz. Elbette her konuyu yaratıcı drama ile anlatamayız zaten bu çok sıkıcı olurdu. Ben tüm öğretmen arkadaşlarımın öğrencilerde kalıcı ve aktif öğrenmenin gerçekleşmesini istediğini biliyorum. Bence bunun bir yolu da farklı yöntem ve teknikleri araştırmak ve uygulamak olduğu düşüncesindeyim. Kendimize şu soruyu sormalıyız:Kazandırmak istediğimiz kazanımı hangi yöntemi kullanırsak öğrencide kalıcı bir öğrenme gerçekleşir? Bence derse girmeden önce yapmamız gereken araştırmalardan biri de bu diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Umut İPEK

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Okullarda Kaynak Kitap Kullanımı

MEB Yardımcı kaynak kullanımı ile ilgili yasaklar değil, ilkeler belirlemeli   Lider Eğitimci Yazarlar Derneği İzmir İl Başkanı Alpay

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam

Yapılan Yorumlar

Seçil
03 Temmuz 2014 - 03:46

Tebrik ederim öğretmenim. Çok güzel tespitler. Öğretmenlerimizin artık sıradanlıktan kurtulmaları gerekiyor. Öğretmenlerimiz sürekli kendilerini yenilemeli tamam bakanlığımız şevkimizi kırıyor çoğu zaman ama yine de biz bize emnat edilen çocukalrı en iyi şekilde yetiştirmek zorundayız.