Dünyada Karma Eğitim

Ana Sayfa » Güncel » Dünyada Karma Eğitim
Paylaş
Tarih : 29 Ekim 2013 - 23:33

erkek-lisesi

Son zamanlarda  Karma Eğitim konusu sadece ülkemizde değil dünyanın farklı yerlerindeki bazı ülkelerde de tartışılmaya başlandı. Ancak karma eğitime alternatif olarak gösterilen Ayrık Eğitim’in beklenilen rağbeti görmediği kabul edilen bir gerçek.

Akademisyenlerin daha iyi eğitim odaklı hayallerinde bu görüş hakim olacak ki bazı ülkelerde kız erkek liseleri her gün artıyor. Özellikle Avustralya ve İsveç’te öne çıkan bu trende biraz daha yakında göz atalım. Bu modelin artıları ve eksileri hakkında öğrencilerin ,öğretmenlerin ve akademisyenlerin görüşlerini de paylaşmaya çalışalım.

Avustralya New South Wales (Yeni Güney Galler) eyaletinde ayrı eğitime tabi tutulan kız ve erkek çocukları bu durumdan memnun. Yetkililer, onların iyiliği adına aldıkları kararda karma okullardan daha iyi bir başarı oranı saptadıklarını belirtiliyorlar. Sydney’de liselerin %12 si tek tip cinsiyet kabul ediyor. Avustralya’da yaygınlaşan tek tip eğitimin amacı ise daha yüksek ders notları.

Avustralya’da ayrık eğitim veren liselerden birisi olan Epping Erkek Lisesi Müdürü Peter Gerrard : “Kızlar genelde erkeklerden daha erken olgunlaşıyor. Hem duygusal hem de akademik olarak. Bir düşünün kız ve erkek öğrenciler arasında hep bir rekabet bulunuyor ve erkekler kendilerini yetersiz hissediyorlar. Bu açıdan tek tip okul erkekler için daha güven verici , kendilerini geliştirebiliyor , fazla rekabete de  girmiyorlar.” diyor.

Yine aynı okulda okuyan Adam isimli öğrencinin okulu hakkındaki görüşleri şu şekilde: ” Bu okul benim tüm ihtiyaçlarıma cevap veriyor. Müzik spor hatta tiyatroda da derslerim var ve bir erkeğin ihtiyaçlarına hitap edebilen daha iyi bir okul var mı gerçekten bilmiyorum.” Karma eğitimde Okuldaki aktivitelerin bazılarında kızlardan çekinmelerinden dolayı panik yaptıklarını belirtmek için Adam; bir grup kızın karşısında piyano çalıyor olsaydım ne olursa olsun bu kadar rahat olamazdım diyor.

Lisede elbette kadınlarda bulunuyor belki öğrenci anlamında değil ama okulun çoğu öğretmeni kadınlardan oluşuyor. 2010 yılında ise lisede “Delikanlılıktan erkekliğe” isimli, gençleri kadın erkek ilişkilerine hazırlayan bir program verilmeye başlandı.Adam isimli öğrenci bu konuda: “Biz cinsiyet ayrımcılığı , kadına iş yerinde nasıl davranılır gibi dersler almaya başladık. Programda erkekler için bir çok detay olsa da aslında kadına nasıl davranılacağı konusunda da çok şey öğreniyoruz. “diyor.

“Delikanlılıktan Erkekliğe” isimli program New South Wales eyaletinden en iyi eğitim projesi ödülüne de layık görülmüş.

Eğitim departmanı uzmanlarından  Ann Mcintyre, “Okulda başarıyı düşündüğünüzde aslında kimin yanında oturduğunuzun bir önemi yok ancak nasıl düşündüğünüz notlarınızı etkiler.” diyor. Ann Mcintyre ye göre kızsız eğitimin amacı cinsiyet ayrımcılığı değil, kız öğrenciler tarafından erkek öğrencilerin dikkatinin dağıtılmaması ve gereksiz rekabetin önlenmesi.

Lise-Eliot

Chicago Tıp Bilimleri Enstitüsünde görev yapan Profesör  Lise Eliot’un bu uygulamalar konusundaki fikirlerine bakalım. Lise Eliot’un bu konuyla ilgili sorulara verdiği cevaplar şu şekilde:

Erkek ve kadın beyni arasına farklılıklar var mı? İki cins farklı biçim de mi öğreniyor?

Basitçe iki beyni birbirinden ayırmak imkansız böyle bir yöntem yok. Aynı zamanda erkekler ve kızların farklı öğrenme biçimleri olduğu konusuna da karşıyım. Çocuklar üzerinde denenen tüm testler gösteriyor ki kızlar ve erkekler aynı yollardan geçerek öğreniyorlar. Ama evet kızların daha iyi okuduğunu biliyoruz. Tabi erkekler de kızlar kadar iyi okuyabilir ama öğrenmek için daha fazla zaman harcadıkları olabiliyor. Matematik için de aynı şey geçerli. Yani bu kavramlarla kız ve erkek öğrencileri ayrı okutmanın herhangi bir psikolojik ya da nörolojik anlamı yok. Ben erkek ve kızların bazı tarihi ve kültürel nedenlerle ayrık eğitime tabi tutulduklarını düşünüyorum. Ebeveynler kız ve erkek çocuklarının ayrık okullarda daha az cinsel dikkat dağınıklığına tabi kaldığını düşünüyor olabilir.

Böylesi bir bilimsel kanıt varsa neden hala tek tip eğitimin faydaları konusunda ısrar ediliyor?

tek-tip-egitim

İnsanların tek tip okulların başarısı hakkında bu kadar ısrarcı olması hala bir çok başarılı ayrık eğitimi esas alan okulun bulunmasıdır. Ama ben bunun da eski günlerden yadigar kaldığına inanıyorum. Eskiden çok başarılı öğrenciler varlıklı ailelerden çıkarmış ve kızlar tek tip okula verilirmiş. Bu okullar zaten çok kaliteli öğretmen olan ,ciddi çalışma metotlarının uygulandığı eğitim kurumları olduğu göz ardı edilerek ,entelektüel ailelerden gelen o muhteşem kız ve erkek öğrencilerin başarısının tek tip eğitimden geçtiğine inanılırdı. Ama o aileler çocuklarına en iyi şekilde eğiten kişiler olduğu için o başarı grafiği tutturuluyor. Yani buradaki tek olgu tek tip eğitim almaları değil.

Ayrık eğitim veren okulların dezavantajları neler?

Ayrık eğitim veren eğitim kurumlarının dezavantajı tek tip bir dünya yaratması. Ama dünya tek bir cinsten oluşmuyor. Tüm insanlarla nasıl iletişime geçileceğini öğrenmeniz gerekir. Farklı ülkelerden farklı kültürlerden ve elbette başka cinsten. Araştırmalar gösteriyor ki birbirlerine anlama yönünden kız ve erkek öğrencileri ayrı okutmak onların birbirlerinden alacakları deneyimi engelliyor. Kelimelerini birbirlerinden saklıyor ve birbirlerinin sınırını öğrenmelerini zorlaştırıyor. Gelişen dünyamızda birlikte çalışan ülkeler ,aileler ve toplumlar için birbirini tanımak ve anlamak çok önemli. Özellikle de kadın ve erkek arasında.

Kaynak: Euronews

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları
Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları

24 Parayı zamanı ya da insanları saymak bu gün elektronik makinelere bırakılmış durumda. Elektronik hesap makineleri artık her yerde ve çoğumuz

Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı
Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı

Shanghai, Çin’in en modern ve kozmopolit şehri. Ama bunun gerisinde çok daha dikkat çeken bir özelliğe daha sahip. Dünyanın en umut vadeden

Öğretmenim hatırlatmak istedim!
Öğretmenim hatırlatmak istedim!

Okulların açılmasına az kalmışken biraz bilgilerimizi güncelleyelim. Neler yapmak faydalıydı, neler yanlıştı bir düşünelim baştan… Öncelikle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam