Dershanenin Yararı Var Mıdır?

Ana Sayfa » Genel » Dershanenin Yararı Var Mıdır?
Paylaş
Tarih : 03 Eylül 2013 - 2:19

dershane

Çoğu velimizin muzdarip olduğu bir konudur dershaneler. Velilerimiz ekonomik durumlarına bakmaksızın sırf çocuklarının geleceği adına, çoğu zaman kendi harcamalarından keserek çocuklarını dershaneye gönderirler. Hele ki çocuğun arkadaş çevresi dershanelere yazılmaya başladıysa ve çocuk ben dershaneye gitmek istiyorum dediyse…

Velilerimiz, dershaneye yazdırmadığı takdirde çocuğun başarısızlığından kendilerini sorumlu tutmamak için  buna mecbur hissederler kendilerini. Bazı velilerimiz için de çocuğunun eğitimine önem verdiğinin göstergesidir çocuğunu dershaneye yazdırmak.Artık toplumumuzda öyle bir algı oluştu ki; Dershaneye gitmeden başarılı olunmaz! O zaman başarılı olmak için dershaneye gitmek gerekir.

Son yıllarda yapılan sınav sistemindeki değişikliklerden dolayı artık velilerimizin çocuklarını 1 yıl değil neredeyse her yıl dershaneye göndermek durumunda kalmaları da bu sorunun tuzu biberi olmaktadır.

 

Öğrencinin dersleri eğer iyi değil ise bu çocuğun dershaneye gittiği zaman derslerinin düzeleceği fikri yanlıştır. Etrafınızda “2 senedir dershaneye gönderiyoruz bir faydası olmadı.” şeklinde cümleleri sık sık duymuşsunuzdur. Okullarımızda öğretmenlerimiz öğrencilerin o konuları anlaması için tabiri caizse bin dereden su getirmektedirler. Ders için farklı etkinlikler sunup yapılandırmacı yaklaşıma uygun ders işlemeye çalışırlar. Okulda bir öğrenci yeter ki konuyu anlamadığını öğretmenine iletsin. Öğretmenlerimiz bu çocuğun konuyu anlaması için ellerinden geleni yaparlar. Konuyu defalarca tekrar ederler, olmadı etüt düzenlerler olmadı o çocuklarla teneffüslerde ilgilenirler… Kendi  dinlenme zamanlarından bazen de hafta sonu tatillerinden kısarak anlaşılmayan konuların anlaşılması için çırpınırlar.

Ancak dershanelerin çalışma sistemleri bu şekilde değildir. Dershanelerde  büyük çoğunlukla düz anlatım yöntemiyle dersler işlenir. Genelde materyal test ya da yardımcı kitaptır. Yapılandırmacı yaklaşım uzun zaman gerektiren ve farklı etkinlikler içeren bir süreç olduğu için genelde dershanelerde tercih edilmez. Bu yüzden konu anlatımlarını genelde okulda anlatıldığı için kısa tutar hemen test çözmeye geçerler. Çünkü bu konuların okulda detaylı olarak anlatıldığını bilmektedirler.

Okulda onlarca derste konuyu anlayamayan veya anlayıp tekrar etmediği için unutan öğrencinin dershanede  kısa bir özet şeklindeki ve düz anlatım ağırlıklı dersi anlaması ve öğrendiklerinin kalıcı olması olanaksızdır. Konuyu anlamadığı için de istediği kadar test çözsün hiçbir yararı olmayacaktır.

Öğrencilik hayatım boyunca 5.sınıftan itibaren 11. Sınıfa kadar hemen hemen her yıl dershaneye gitmiş birisi aynı zamanda da yüzlerce öğrencisi dershaneye gitmiş bir öğretmen olarak yazıyorum bunları. Bir öğrencinin dersleri iyi değil ise kesinlikle kendinizi rahatlatmak için dershaneye göndermeyin. Dershane başarısız öğrencilerinin başarısını artırmaktan ziyade , başarılı öğrencileri daha ileriye götürme amacına hizmet eder. Her ne kadar dershaneler bunu inkar etse de  durum bu şekildedir. Yüzlerce dershane öğrencisi gördüm fakat dersleri kötü olan bir öğrencinin dershane sayesinde derslerinin büyük ölçüde düzeldiğine ve fark edecek derecede yükseliş gösterdiğine şahit olmadım. Konuyu anlamayan bir öğrenciye siz binlerce test çözdürseniz bile bir adım ileri gidemezsiniz. Aileler bu yanlış algı yüzünden hem paralarını sokağa döküp hem de çocuklarının hafta sonlarında boşu boşuna zaman kaybetmesine sebep olmaktalar. Sürekli sınıf ortamında günlerini geçiren bir öğrencinin de kısa bir süre sonra okuldan ve ders çalışmaktan soğumasından daha doğal bir sonuç olamaz herhalde.

Peki dershanelerin en çok kime yararı olur? Bol ve düzenli ders çalışan , konuları hızlı anlayan ve tekrar eden  öğrenciler dershanede başarılı olurlar. Çünkü okulda konuyu anlayan öğrenci dershanede bol bol test çözerek hem konuları pekiştirirler hem de eksiklerini görme şansına sahip olurlar.

Dershaneye çıkar yol olarak görmek yerine öğretmeninizle diyalog kurarak çocuğunuzun ders çalışma , anlama , tekrar etme , hangi yönteme göre anladığını çözümleme konusunda daha uzlaşmacı olun. Çocuğunuz ilgili eksiklerini iyi analiz edin ve çocuğunuzun dersleri konusunda takipçi olun. Sırf vicdanınızı rahatlatmak adına dershaneye para vermeniz , çocuğunuzla yeterinde ilgilendiğiniz ve eğitimi için çaba harcadığınız anlamına gelmez.  Derslerinde yardımcı olmaya yeterli bilginiz yoksa dahi birebir ilgilenecek bir yakınınızın olması çocuğunuza büyük katkılar sağlayacaktır.

Birebir öğrenme ortamını ne kadar çok oluşturursanız çocuğunuzun başarısını o kadar artırırsınız.

Halil Irmak

Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Öğretmen Platformu

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitim Çalıştayı Duyurusu
Eğitim Çalıştayı Duyurusu

İstanbul genelinde düzenlenen,öğretmenlere yönelik seminer ve atölye çalışmaları 05 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecektir. Başvuru için www.bilimkoleji.k12.tr (adsbygoogle

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam

Yapılan Yorumlar

saliha
04 Ocak 2015 - 00:10

ben yani kızımı okula kursa etüte gönderiyorum gerek yok ve bu benim yorumum