Çocukların küfür etmelerini nasıl önleyebiliriz

Ana Sayfa » Bilgi Notu » Çocukların küfür etmelerini nasıl önleyebiliriz
Paylaş
Tarih : 06 Temmuz 2014 - 17:00

küfür

Okullarda son dönemler çok gördüğüm ve çok da rahatsız olduğum bir konu ile ilgili yazmak istedim. Eğer yazımı sitenizde yayınlama nezaketini gösterirseniz çok sevinirim.

Bir çok öğretmenle laf arasında konuşup geçtiğimiz ama çözümü noktasında hakerekete geçemediğimiz bir konu üzerinde önce içimdekileri yazıya döküp sonrada sizlerden tavsiye almak istiyorum.

Okullarda derste teneffüste ya da öğrenciler arasında özellikle son 5-10 yıldır aşırı derecede bozuk ağız ve küfür kullandıklarını çok şahit oluyorum. Artık öğrenciler arasında öyle bir samimiyet gelişmiş ki birbirlerine ettikleri ağıza alınmayacak küfürleri gayet normal ve rahat karşılıyorlar. Şahsen ben bunu türk aile yapısına , örflerimize adetlerimize yakıştıramıyorum. Yakıştıramamnın yanında çok fazla rahatsız oluyorum. Dışarıda bu küfürleri duyanlarında bir çoğunun sizi yetişteren aile ya da sizi yetiştiren hocaların diye başlayan cümlerini çok sık duyuyorum.

Okulda ders işlerken bazen çcoukların yanlarına oturuyorum. Yanlarına oturduğumda sıraların üzerine yazdıkları yazılar bile artık küfür üzerine olmuş. Bilmiyorum hiç dikkatinizi çekiyor mu ama benim son zamanlarda en çok dikkatimi çeken durum bu.

Bazı öğrencilerim facebook hesabıma arkadaşlık isteği gönderiyorlardı geçmiş yıllarda. Ailem ya da özel hayatım ile ilgili bilgilere ulaşmalarını istemediğim için ayrı bir hesap açıp oraya da sadece öğrencilerimi ekledim bir süre. Sayı o kadar çoğaldı ki tanıdığım tanımadığım bir çok çocuk ekledi bu hesabı. Bu hesaptan çocukların birbirleri arasındaki yazdıkları yazışmaları gördükçe genlikten ümidimi kesmeye başladım. Gereksiz saçma sapan konularda saçma sapan yazışmalar, 12-13 yaşlarındaki çocukların 18-20 yaşındaki genç kızlara aşırı özentiliği , birbirlerine ettikleri küfürler vs. Vs. Fazla sürmedi bir daha kullanmadım o hesabı.

Galiba bu çocukların bu duruma gelmesinde sosyal medyanın payı büyük olmakla birlikte ailelerin sosyal medya hesaplarını takip etmemeleri ve özellikle tamamen küfür üzerine kurulu siteler ve sözlükler de büyük etki yapıyor çocuklarda. Hele çocuklar arasında çok popüler olan bazı sitelere girip yazışmaları görünce TİB’in neden kurulduğunu çok merak ediyorum açıkçası.

Evet değerli meslektaşlarım sizlerin de dikkatini çekiyor mu bu konu? Çocuklarda küfürü azaltmak için neler yapmalıyız?  Var mı bu konuda öneriniz? Lütfen aklınıza gelenleri yazmaktan üşenmeyin. Küçük gibi görünen bu sorun manevi değerlerimizi yavaş yavaş nasıl kaybettiğimizin bir göstergesi aslında. Önerilerinizi bekliyorum.

Adem Ali Uymaz

Öğretmen

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Irkçılık içselleştiriliyor mu?
Irkçılık içselleştiriliyor mu?

Yukarıdaki videoda izlediğiniz deney insanlarda ırkçılık duygusunun nasıl içselleştirildiğini göstermek üzere bir grup çocuk üzerinde yapılmıştır.Deneyde

Nostaljik Çocuk Oyunları
Nostaljik Çocuk Oyunları

  90 yıllar çocuk oyunları : Bilye-Misket-Gülle: Bölgeden bölgeye çok değişik oynama şekilleri vardır. En bilinenleri : Duvar , üçgen

Bebeğiniz için zeka geliştirici oyunlar
Bebeğiniz için zeka geliştirici oyunlar

6-9 Aylık bebekler için zeka geliştirici oyunlar   Değerli anne babalar bebeğinizin zeka gelişimi için 0-6 yaşlar hayati önem taşımaktadır.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam