Bir yılda kaç gün ders işliyoruz?

Ana Sayfa » Genel » Bir yılda kaç gün ders işliyoruz?
Paylaş
Tarih : 16 Eylül 2013 - 1:44

takvim

BİR YILDA KAÇ GÜN DERS YAPIYORUZ? KAÇ GÜN DERS YAPALIM?

 

Ülkemizde örgün eğitim kurumlarında, okullarımızda bir yılda 185 iş günü eğitim öğretim hizmetleri verilmektedir. Geri kalan günler yaz tatili, Şubat tatili, bayram tatilleri ve cumartesi-pazar tatillerinden oluşmakta.

Gerçekte ise çocuklarımız bir yılda daha az süre eğitim öğretim hizmeti almaktadır.

Öğretmenlik hayatımda bazı yıllar tatil çok olduğunda bundan rahatsızlık duydum. İki sene önce elime kalem alıp bir yıl boyunca yapamadığım dersleri yazdım:

Açıklama Ders saati sayısı
İstanbulun kurtuluş yıldönümü 6
Kurban Bayramı 18
Cumhuriyet Bayramı öncesi 3
Okul Gezisi 6
Öğretmenler Kurulu Toplantısı 3
Tiyatro izleme 10
Sınavlar 14
Okulun 1. Dönem son günü 5
İkinci Dönem Öğret.Toplantısı 3
İkinci Dönem 1. Tiyatro 1
Sınavlar 2. Dönem 14
Sihirbaz izleme 1
Sinema izleme 2
İngilizce Yazılı 1
Deneme Sınavı 2
23.Nis 6
23 Nisan sonrası tatili 6
25.Nis 2
26.Nis 2
1 Mayıs 12 6
13.Nis.12 6
TOPLAM 117

 

Bu toplama yazılmayan, yazılması unutulan bir 8 saat daha eklersek 125 saat eder. Bu hesaba 2 gün de kar tatili eklersek 137 saat eder. Günde 6 ders yaptığımıza göre 137/6=23 Gün eder. Okullarımızda son hafta ders yapmak pek mümkün olmadığından (Son hafta 5 gün) 28 gün.

Bu, ortalama bir hesaptır. 185-28=157 İş günü eder. Yani gerçekte bizler bir yılda 155-160 güne karşılık gelecek ders yapıyoruz.

 

Şimdi bu bilgiden yola çıkarak şu soruları soralım:

1)          Bir yıl 365 gün iken yılda 155-160 gün okula gelmek başarıda bir kayba neden olur mu?

2)          Daha çok ders yapsak daha başarılı olur muyuz?

3)          Yapılamayan derslerin olduğu zamanları telafi etmek için okulun kapanış tarihi uzatılabilir mi?

Şimdi bu sorulara tek tek cevap verelim. Ancak yukarıdaki tablo bir gerçekliği ifade ederken cevaplar subjektifdir. Bu konuda öğretmenlerin görüş belirtmeleri ile tablo daha da netleşecektir.

Cevap 1: Bir yıl 365 gün iken yılda 155-160 gün okula gelmek başarıda bir kayba neden olmaz. Çünkü her dersten verilen kazanımlar bellidir. Öğretmen onları sene içinde verir. Geri kalan zamanlar tekrar ve pekiştirmelerle geçer. Yapılamayan derslerle ilgili kaygıları olan öğretmenler süreci hızlandırarak tamamlarlar.

Cevap 2: Daha çok ders yapsak daha başarılı olmayız. Başarıda kuşkusuz az yada çok etkisi vardır. Ancak yapılamayan dersler öğrenci, okul, ülke başarısını etkilemez. Zaten “Etkiler.” dediğimizde şunu demiş oluruz: Ne kadar çok ders yaparsak o kadar çok başarılı oluruz. Biraz daha açarsak, ülkelerin ders yaptığı gün sayıları sıralaması ile ülkelerin başarı sıralaması aynı olması lazım.

Cevap 3: Yapılamayan derslerin olduğu zamanları telafi etmek için okulun kapanış tarihi uzatılabilir mi? Uzatılamaz. Çünkü okullarımızda haziran ayı başından itibaren öğrenciler haklı olarak tatil formatına giriyor. Sebebi ise mevsim şartları. Özellikle sınıfı ders saatlerinde güneş gören sınıflarda mayıs ortalarından itibaren ders yapmak neredeyse imkansız hale geliyor. Yaz mevsiminde ders yapmak çok zor.

Bugün Almanya’da daha uzun süre ders yapılıyor olması o ülkenin şartları ile alakalı bir durumdur. Biz de onlar gibi yılda 250 gün okula geldiğimizde başarılı oluruz düşüncesi gerçeğe uymamaktadır.

Yine ülkemizde bayram sayısı belki başka ülkelerden daha fazla. Ancak bayramların ülkemiz birlik ve beraberliğine olan katkısı düşünüldüğünde tatillerin varlığı eğitim sistemimiz için büyük bir avantajdır.

Ayrıca kış mevsiminde kar tatili yapılmakta. Kendimize şu soruyu soralım: “Okula geliş ve dönüşü engelleyecek kadar kar yağdığı bir günde okullar tatil edilmese ve de okul yolunda bir yavrumuzu kaybetsek” şöyle deriz: “Keşke tatil olsaydı da bu yavrumuza bir şey olmasaydı.

Kısacası ülkemiz kendi şartları içinde eğitim sistemine devam etmektedir. Okul tatilleri yerinde ve ülkemize uygun tatillerdir. Öğrenci, okul ve ülke olarak eğitim ve öğretimin başarısını artırmak için hep beraber fikir egzersizleri yapılmalı, mantıklı yollar aranmalı ve en başta öğretmenlerimiz başarıyı artırma yoluna baş koymalıdır.

Uzman Öğretmen Mustafa YAZKAN / Çekmeköy /İstanbul

Öğretmen Platformu

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitim Çalıştayı Duyurusu
Eğitim Çalıştayı Duyurusu

İstanbul genelinde düzenlenen,öğretmenlere yönelik seminer ve atölye çalışmaları 05 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecektir. Başvuru için www.bilimkoleji.k12.tr (adsbygoogle

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam