Bir otistiğin konferansını dinlediniz mi?

Ana Sayfa » Genel » Bir otistiğin konferansını dinlediniz mi?
Paylaş
Tarih : 21 Ekim 2015 - 13:40

Otistik bir çocuğun konferansına katıldınız mı?

Evet ilk etapta kafanızdaki otistik kalıplarına uymayan bir olay gibi görünse de 16 yaşındaki Rosie King bunu başarıyor. Üstelik sadece son derece profesyonel sunumlar ve konferanslar yapmakla yetinmiyor BBC de belgesel sunan Rosie, yazdığı kitabını da bitirmek üzere.

Doğru eğitim ve iyi bir şekilde desteklendiğinde otizmli bir bireyin neler başarabileceğinin en iyi örneklerinden birisi Rosie.

Kendisi gibi 2 kardeşide otistik olan Rosie izlediğiniz videoda konuşmasını şu cümleleriyle sonlandırıyor.  “Sonuç olarak, otizmi ve hayal gücümü dünyalara değişmem. Otistik olduğumdan dolayı BBC’de belgeseller sundum, bir kitap yazmanın ortasındayım, bunu gerçekleştiriyorum – bu mükemmel – ve başardığım şeylerden, başardığımı düşündüğüm şeylerden en iyisi küçük erkek ve kız kardeşimle iletişim kurmanın yollunu bulmuş olmam, dediğim gibi sözsüz iletişim kuruyorlar, konuşamıyorlar. İnsanlar sözsüz iletişim kuran birini sıklıkla hayatlarından çıkarırlar ancak bu aptalca çünkü küçük kardeşlerim sahip olmayı dileyebileceğiniz en iyi kardeşler. Onlar en iyisi ve onları çok seviyorum onları her şeyden çok önemsiyorum. Sizi bir soruyla bırakacağım: Eğer bir insanın aklını göremiyorsak, otistik olsun ya da olmasın fark etmez, normalin dışına çıkan her şeyi cezalandırmaktansa neden özgünlüğü kutlamayalım ve birisi hayal gücünü özgür bıraktığı zaman sevinmeyelim?

Rosie

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

İyi bir idareci-müdür nasıl olmalı?
İyi bir idareci-müdür nasıl olmalı?

Araştırmacı yazar Selçuk Tütak, üç ay süren bir anket çalışması yaptı. Bu süre zarfında binlerce öğrenci, veli ve öğretmenin görüşünü

Benliğimizde oluşan hasarların ekspertiz raporu
Benliğimizde oluşan hasarların ekspertiz raporu

                                                    Konuya küçük bir uygulamayla giriş yapmak isterim.

Öğretmen Platformu Eğitsel Yazı Yarışması
Öğretmen Platformu Eğitsel Yazı Yarışması

Değerli üyelerimiz. Öğretmen Platformu.Com olarak fikirlerinize değer veriyor ve bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Protected by WP Anti Spam