Bir mağara okulunun hikayesi

Ana Sayfa » Güncel » Bir mağara okulunun hikayesi
Paylaş
Tarih : 23 Eylül 2018 - 0:45

Bu yazımızda sizlere Çin’in Guihou Eyaletinde faaliyet gösteren bir okulun hikayesinden bahsedeceğiz.  Guinhou Eyaletinde yaşayan Miao Halkı açlık ve susuzluk ile mücadele ederken dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi eğitim geri plana atılmış. Çin Hükümetinin de eğitime karşı duyarsız kalması sebebiyle Miaolar okulu olmayan köylerine bir okul yapmak için harekete geçmişler. Okul için uygun görülen yer ise büyükçe bir mağara olmuş. Hal böyle olunca da okulun adını Orta Mağara İlkokulu koymuşlar.

okul

Bir dağın yamacında bulunan bu büyük  mağaranın içine ahşap sınıflar inşaa edilmiş. Mağaranın oldukça geniş sebebiyle çocukların oyun oynayabilecekleri bir basketbol sahası bile düşünülmüş.  1984 yılında açılan bu okulda bir dönem  8 öğretmen 186 çocuğa eğitim verir hale gelmiş. Eğer bu okul kurulmasaydı yüzlerce çocuğun eğitim alamayacağını söylüyor Miaolar.

okul2

Dünyanın en sıra dışı okullarından birisi olan Orta Mağara İlkokulu’nda dışarıdaki bunaltıcı sıcağa rağmen temiz ve serin bir havada ders yapılmış. Öğretmenler mağaranın çok güzel bir akustiği olduğunu söylüyorlar. Ayrıca Biyoloji öğretmenleri ise mağarada yaşayan kertenkele ve yarasalar sayesinde biyoloji derslerinin doğal ortamında işlendiğini söylüyorlar. Okul yöneticilerinden birisi de bu alanın öğrencilere Jeolojiyi öğretmek için de büyük bir fırsat olduğunu söylüyor.

saha

Eğer bu okulun akıbetini merak ediyorsanız açıklayalım. Dünya çapında medyada geniş yankı uyandıran bu okul Çin Hükümeti’nin “Çin’in uygar bir ülke olduğu ve Çinli’lerin de mağara adamı olmadıkları , bu okulun modern Çin imajını dünya genelinde zedelediği gerekçesiyle 2011 yılında kapatılmış.

Aşağıda Çinli devlet yöneticilerinin kendi ayıplarını örtmek için kapattıkları bu doğa harikası okulun bazı fotoğraflarını daha görebilirsiniz. Aslında kapatılmasa eğitim turizminde büyük bir gelir kaynağı olabilirdi bu okul. Ne diyelim karar onların. Bu yaratıcı okul fikri ve azimlerinden dolayı miao halkını tebrik etmek lazım tabii ki.

derslik2

cocuklar

genel

teneffüs

Not: http://www.atlasobscura.com/places/zhongdong-the-cave-school adresindeki yazıdan derlenmiştir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları
Soroban Nedir? Soroban’ın Yararları

24 Parayı zamanı ya da insanları saymak bu gün elektronik makinelere bırakılmış durumda. Elektronik hesap makineleri artık her yerde ve çoğumuz

Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı
Shanghai’nin Matematik Başarısının Sırrı

Shanghai, Çin’in en modern ve kozmopolit şehri. Ama bunun gerisinde çok daha dikkat çeken bir özelliğe daha sahip. Dünyanın en umut vadeden

Öğretmenim hatırlatmak istedim!
Öğretmenim hatırlatmak istedim!

Okulların açılmasına az kalmışken biraz bilgilerimizi güncelleyelim. Neler yapmak faydalıydı, neler yanlıştı bir düşünelim baştan… Öncelikle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam