Becayiş öğretmenlerin tayin sorununu çözecektir.

Ana Sayfa » Bilgi Notu » Becayiş öğretmenlerin tayin sorununu çözecektir.
Paylaş
Tarih : 13 Haziran 2014 - 20:25

bayan-ogretmen

Milli Eğitim Bakanlığı personel sayısı bakımından ülkemizin büyük bakanlığı konumunda. Bu kadar çok çalışanının olması da ister istemez büyük sorunları beraberinde getiriyor. Bu sorunlardan en büyüğü de son yıllarda neredeyse kangren haline gelen tayin sorunu. Özellikle sayımızın fazla olması sebebiyle öğretmen tayinleri her yıl Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarının uykularını kaçırıyor.

Bu kadar öğretmenin tayin istemesinin ve öğretmenlerin sürekli tayinlerle gündeme gelmesinin haklı sebepleri var elbette. Ülkenin en zor şartlarında görev yapanlar şüphesiz ki bizim meslektaşlarımız. Askerlerin,polislerin dahi çok ciddi güvenlik önlemleri altında grup halinde ilçe veya büyük köy merkezlerinde görev yaptığı günümüzde öğretmenlerimiz ilçe merkezlerine onlarca km uzaklıktaki köylerde hatta mezralarda çok zor şartlarda görev yapmaktadırlar. Bu kadar zor şartlarda çalışan bir insanın 3-5 yıl bu ağır şartları yaşadıktan sonra ailesiyle şartları daha iyi olan bir yerde yaşamak istemesi son derece haklı bir gerekçedir.

Öğretmenlik mesleği hassas bir meslektir. Her ne kadar diğer meslek grupları ya da yöneticilerimiz anlamasalar da bulunduğu ortamda mutsuz olan mobing gören ya da ihtiyaçlarını karşılamayan öğretmenler verimli olamazlar. Kendi sorunlarıyla baş edemeyen bir öğretmenin sınıfında emanet edilen onlarca öğrenciyle profesyonelce ilgilenmesi ve onların ihtiyaçlarına cevap vermesi oldukça zordur.

Öğretmenlerimizin tayin taleplerinin büyük çoğunluğu maalesef bakanlığın kontenjan engeline takılmakta gerçekleşememektedir. Burada öğretmenlere tayin istemeyin diyerek çeşitli kanuni kısıtlamalar ya da engeller çıkarmak yerine sağlıklı bir tayin sistemini oturtamayan bakanlık bürokratları sorunun kaynağı konumundadırlar. Bunca insanın tayin istemesini çeşitli yönetmeliklerle engellemeye çalışmak yerine tayin istenmesini gerektiren durumları ortadan kaldırmak da şüphesiz devlet yöneticilerinin görevidir.

Bakanlığımızın bir kaç uygulamayla bu kangreni çözebileceğini düşünüyoruz. Bu uygular:

1-      Batı da zorunlu hizmet görevi kesinlikle kaldırılması ve her meslektaşımız ilk görevine az talep olan doğu anadolu ve güneydoğu anadolu bölgelerinde başlamalıdır. Bu bölgelerde çalışmak hem mesleki anlamda hem de hayatı öğrenmek anlamında insana büyük tecrübeler katmaktadır.

2-      Rotasyon affı gibi seçimden seçime yapılan popülistik uygulamalara son verilmeli ve 8-10 yılını çok zor şartlarda çalışan onbinlece öğretmene bir darbe daha vurulmamalıdır.

3-      Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çalışan öğretmenlere mutlaka asker , polis ya da sağlık çalışanlarına verildiği gibi zorunlu hizmet tazminati verilmeli ve bu öğretmenlerin orada çalışmalarının bir karşılığının olduğunu , metropolde çalışan öğretmenler aralarında bir fark olduğunun hissetirilmesi gerekir. Ekonomik anlamda bu bölge çalışan öğretmenlerin güçlendirilmesi burada gönüllü olarak çalışmak isteyen öğretmenlerin sayılarının artmasına ve doalyısıyla tayinleri azalmasına hatta bu bölgelere talebin artmasına sebep olacaktır.

4-      Bu bölgelerde çalışan öğretmenlere sadece maddi destek değil kariyer yapma anlamında da kolaylıklar sağlanmalıdır.

5-      Mahrum bölgelerde getirisi az maddi külfeti fazla denilerek kapatılan öğretmen evleri bu büyük yanlıştan dönülerek tekrar açılmalı hatta öğretmenlerin mental olarak rahatlamaları adına sosyal tesislerin sayıları arttırılmalıdır.

6-      Sonuncu ve en önemlisi de Sağlık Bakanlığında, İçişleri Bakanlığında var olan becayiş uygulamasının bir an önce Milli Eğitim Bakanlığı’na da getirilmesi gerekmektedir. Bu uygulama bakanlığın yükünü çok hafifletecek ve tayin sorununu merkezden yerele indirgeyecektir. Tayininin sadece doğuda batıya doğru istendiğini düşünen yöneticilerimiz kontenjan yüzünden batıdan doğuya gidemeyenleri doğu illeri arasında yer değiştiremeyenleri ve batı illerinde birinden diğerine gitmenin de çok zor olduğunu unutmamalıdır. Herkes doğudan kaçıyor algısı yanlıştır ve kontenjan olmadığı için Doğu ve Güneydoğu’ya gidemeyen batıda yer değiştiremeyen çok büyük bir kesim vardır. Becayiş bu sorunları çözecek ve bir çok insanın kendi sorunu kendisinin çözmesine yardımcı olacaktır. Yılın belli döneminde öğretmenlere becayiş dönemi yaparak tayini çıkmayan arkadaşlarımıza bir fırsat daha vermekle bakanlığımız bir şey kaybetmeyeceği gibi üzerindeki yükü de hafifletecektir. Eğer ekonomik anlamda külfet getirileceğinden korkuluyorsa becayiş yapmak isteyenlere harcırah verilmemesi bile makul karşılanabilir.  İlden ile ilçeden ilçeye hatta okuldan okula becayiş uygulamasına izin vermek okullarda pozitif bir kadro oluşmasına sebep olacak ilinde ilçesinde , okulunda verimli olamayan konsantrasyon sorunu yaşayan insanları orada zorla tutmanın önüne geçilmiş olacaktır.

Ömer Enes Karakuyu

Türkçe Öğretmeni

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Global Teacher Prize Hakkında
Global Teacher Prize Hakkında

Varkey Gems Vakfı dünya genelinde mesleğine katkıda bulunan ve olağanüstü etkiler yaratan öğretmenleri 1.000.000$ lık büyük ödül ile ödüllendiriyor.

At sırtındaki kitaplar
At sırtındaki kitaplar

Sürekli bir ikametgahınız yoksa, bir evden mahrumsanız, eğitim önemli bir sorun olabilir. Göçebe hayat sürenler buna nasıl bir çözüm bulmuşlar?

Flipped Classroom nedir? (Sınıfı ters yüz etmek)
Flipped Classroom nedir? (Sınıfı ters yüz etmek)

  Flipped Classroom nedir? Gelişmiş ülkelerdeki eğitimciler dur durak bilmeden gelişen teknolojinin sınıflarda kullanımı ile ilgili çeşitli

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam