Bebeğiniz için zeka geliştirici oyunlar

Ana Sayfa » Bilgi Notu » Bebeğiniz için zeka geliştirici oyunlar
Paylaş
Tarih : 21 Ekim 2018 - 1:03

zekicocuk

6-9 Aylık bebekler için zeka geliştirici oyunlar

 

Değerli anne babalar bebeğinizin zeka gelişimi için 0-6 yaşlar hayati önem taşımaktadır. Özellikle 0-3 yaşları arası bilim adamları tarafından üzerinde önemle durulduğu ve zeka gelişiminde çevresel faktörlerin en etkili olduğu yıllar  olarak belirtilmektedir. Bu yüzden bu dönemlerde çocuğunuzla ne kadar ilgilenir ve egzersizler yaparsanız bu kritik süreçleri en iyi şekilde geçirmiş olursunuz.  Bu dönemlerde bebeklerle oynayacağınız küçük oyunlar bebeklerinizin zeka ve bedensel gelişimlerine önemli ölçüde yarar sağlayacaktır. Bu konuda yapmanız gereken birkaç oyunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1-Topu takip etme oyunu:

Bu oyunu oynamak için öncelikle plastik veya metalde yuvarlak bir tepsi veya leğene ihtiyacımız var. Bunun yanında birde canlı renklerden tercih edilmiş bir topa ihtiyacımız var.

Oyuna başlamadan önce sevecen bir şekilde bebeğimize topu ve leğeni tanıtıp oynayacağımız oyunu anlatıyoruz. Bebeğinize oynayacağınız oyunu ve onun ne yapması gerektiğini anlatıyorsunuz. Bebek ne anlar diye kesinlikle düşünmeyin. Bu dönemde bebekle ne kadar çok konuşur ona ne kadar çok ilgi gösterirseniz(abartmamak koşuluyla) bebeğinizin gelişimine o kadar katkı sağlamış olursunuz. Ayrıca bebeğinizin daha erken konuşmaya başladığını da görebilirsiniz.

Oyunu şu şekilde oynuyoruz. Bebeğimizi yerden 3-5 santimetre yüksekte bir minder veya yorgan üzerine oturtuyoruz. Bebeğimizin önüne leğenimizi veya tepsimizi koyup içine de topumuzu atıyoruz. Topumuzu tepsinin kenarları doğrultusunda dairesel olarak hareket ettiriyoruz. Bunu yaparken bebeğinizin topu takip edip etmediğini de kontrol etmelisiniz. Bebeğiniz topu almak isterse veya yuvarlamak isterse ona yardım etmelisiniz.

NOT: bu oyun dokunma ,tutma ve eliyle itme hareketleri içerdiğinden beyinde bir dizi nöron bağlantısı yapılmasını sağlayacaktır. Ayrıca dairesel hareketlerle izleme ve daire kavramını algılamaya başlayacaktır. Böylece görsel uzamsal zekanın gelişimine katkı sağlayacaktır.

 

2- Baloncuk oyunu:

Bu oyunda balon yapmak için bir pipet ve balon yapmayı sağlayacak sabunlu suya ihtiyacımız var. Eğer oyuncakçılarda satılan hazır baloncuk oyuncaklarından elde ederseniz bu sizin için daha kolay olacaktır. Bebeğinizi tam karşınıza oturtacaksınız ve öncelikle oyununuzu tanıtacaksınız. İlk olarak birkaç baloncuk çıkardıktan sonra: bak bu baloncuklar havada uçuyor hadi elini aç yakalayalım diye dikkatini çekici açıklamalar yapmalısınız. Bebeğiniz baloncukları yakalamak isteyebilir. Ona izin verin ve baloncukları yakalamasına yardım edin. Gördüğü baloncukların bir anda yok olması ona heyecan verebilir. Zaten oyunun bir amacı da budur.

Bu oyunla bebeğinizin göz kasları ve sinirlerinin gelişimine yardımcı olmakla birlikte balonu yakalamaya çalışmasıyla el göz koordinasyonunun gelişmesine de katkı sağlayacaktır.

 

3- Yakalama oyunu

Bebeğinizi yüzüstü yatırın.  Bebeğiniz bu konumdayken ellerini ileriye doğru atmaya çalışacaklardır. Eğer önlerine dikkat çekici bir oyuncak koyarsanız bunu yakalamaya çalışacaklardır.

Öncelikle bebeğimize sevecen bir tavırla topu ve oynayacağımız oyunu tanıtıyoruz.  Canlı renklerden seçilmiş (Turuncu veya pembe olabilir) bir topu bebeğinizin 40-50 cm önüne doğru koyun bebeğiniz topu yakalamaya çalışacaktır. Bebeğinizin topu yakalamasına izin  verin. Eğer bebeğiniz topu yakalayamıyorsa topu yavaşça ona doğru yaklaştırarak kendisinin yakalamasını sağlayın. Bu oyun bebeğinizin başarma duygusunun erken yaşlarda gelişmesine ve girişimcilik kendine güven duygusunun kazanılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kaba motor harekelerinin gelişmesine de katkı sağlayacaktır. Yürüme ,sürünme, hareket etme kas gelişimiyle birlikte nörolojik yapının gelişimiyle doğrudan ilgilidir. Ayrıca bu tür egzersizler görme becerisinin gelişimiyle de doğrudan ilgilidir. Bu konuda yapılan bir araştırma da  brezilyada yaşayan bir yerli kabilenin bölgede çok fazla yılan yaşamasından dolayı bebeklerini yere koyamadıkları için  bu kabilenin bebeklerinde yakın görüş becerisinin çok zayıf olduğu gözlemlenmiştir.

Doktor M. Semih Summak ve Dr. Elçin Gören Summak’ın yazmış olduğu Akıllı Bebekler Akademisi kitabından yararlanılmıştır.  Eğer imkanınız var ise bu kitabı alıp tamamını okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Daha hamilelikten başlayarak çocuğunuzun çoklu zeka gelişimine katkı sağlayacak oyunları ,hareketleri ve etkinlikleri kitapta bulabilirsiniz. Kitabın detaylı tanıtımını buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: Akıllı Bebekler Akademisi Kitabı

İletişim: www.akillibebeklerakademisi.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Irkçılık içselleştiriliyor mu?
Irkçılık içselleştiriliyor mu?

Yukarıdaki videoda izlediğiniz deney insanlarda ırkçılık duygusunun nasıl içselleştirildiğini göstermek üzere bir grup çocuk üzerinde yapılmıştır.Deneyde

Nostaljik Çocuk Oyunları
Nostaljik Çocuk Oyunları

  90 yıllar çocuk oyunları : Bilye-Misket-Gülle: Bölgeden bölgeye çok değişik oynama şekilleri vardır. En bilinenleri : Duvar , üçgen

Çocuğu Ders Çalışmayan Ailelere Öneriler
Çocuğu Ders Çalışmayan Ailelere Öneriler

Okullarımızda ailelerin şikayet ettiği konuların başında geliyor çocuklarının ders çalışmamaları. Gerçi sadece aileler değil öğretmenler

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam