Amerika’nın en iyi öğretmeni

Ana Sayfa » Genel » Amerika’nın en iyi öğretmeni
Paylaş
Tarih : 26 Ekim 2013 - 23:18

yilin-ogretmeni

Eğitimin en önemli parçalarından birisi kuşkusuz öğretmendir ve herkes iyi bir öğretmenin çocuğu her şeyden çok etkileyeceğini bilir. Bunun farkında olan bir çok ülke yöneticisi de farklı uygulamalar ile öğretmenlerini motive etmeye çalışmaktadır. Bazı ülkeler ekonomik imkanlarla bunu yaparken bazı ülkeler sosyal statüyle ya da ikisiyle birden. Bu arada öğretmene sunulan imkan ve sosyal statünün çok şeyi değiştirebileceğinin farkında olmayan ülkeler de yok değil.

Amerika birleşik devletleri başkanı Barack Obama da ,yapılan oylama sonucunda seçilen yılın en  iyi öğretmenini özel bir ödülle onurlandırıyor.

Yılın en iyi öğretmenine başkan Obama’nın da katıldığı bir tören düzenleniyor. Başkan Obama’nın konuşmasının ardından yılın en iyi öğretmenine de söz hakkı verilerek duygularını aktarması isteniyor. 2011 yılında yapılan törende  Barack Obama’nın konuşması şu şekilde: “Amerika Birleşik Devletleri ancak bu yüzyılda öğrencilerimize sağladığımız eğitim kadar yükselebilir. Umutsuz bir şekilde kendilerinde potansiyel görmeyen öğrencilerimizdeki tüm potansiyeli görmeye keşfetmeye çabalamalıyız. Ve burada yanımda duran öğretmen Michelle Shearer bu tarz bir eğitimciye en iyi örnektir.”

Obama’nın ardından söz alan yılın en iyi öğretmeni Michelle Shearer da “Problem çözücü olmalıyız. Fikirleri geliştirdikçe çözüm üretmeli ve değişimi yaratmalıyız. Hep artı yönde gelişim sağlamalı ve bunu her zaman öğrencilerimizin yüzünde görmeliyiz.” sözleriyle konuşmasını tamamlıyor.

Michelle iyi bir kimya öğretmeni o kariyerine sağır çocukları okutarak başlamış ve kimya laboratuvarında yapılan her formül onun için başarının keşfi niteliği taşıyormuş.

Törenin ardından yapılan röportajda Michelle Shearer: “İnsanlar diyor ki: Prinson üniversitesinde  okudun ve her şeyi yapabilirdin ama bu yolu seçtin. Ben de onlara zaten istediğim şeyi yaptığımı söylüyorum. Ben bir sınıf öğretmeniyim ve işimle gurur duyuyorum. Ben ulusumuzda öğretmenliğin onurlu bir meslek olduğunun hatırlanmasını istiyorum.” ifadelerini kullanarak öğretmenlik mesleğinden duyduğu memnuniyeti idealist düşüncelerini dile getiriyor.

Peki ama ulusun en iyi öğretmeni nasıl seçiliyor? Kriterler neler?

darlaYılın en iyi öğretmeni programının yöneticilerinden Darla Strauss: “Onların tutkusuna bağlı olarak, öğretmen olarak başkalarının onu nasıl yorumladığıyla ilgili mektupları esas alıyoruz. Bu yazı öğretmen platformu tarafından düzenlenmiştir. Eğitimde yenilikçi olarak neler yapmışlar bakıyoruz ve velilerle okul yönetimleriyle nasıl ilişkiler kurduklarına da. Yani öğretmenlere evrensel bir bakış yöneltiyoruz.” şeklinde özetliyor

Uzun soluklu bir prosedürü başarıyla tamamlayan yılın öğretmeni yıl boyu farklı yerlere seyahat ederek öğrencilerle okul yönetimleriyle buluşuyor tecrübelerini aktarıyor.

Yılın en iyi öğretmeni programının yöneticilerinden Jon Quam : “Michelle bir yılda 150 anlaşma yapıyor. O şimdi sınıfından epey uzak kalacak. Ama çok daha büyük bir sınıfa tüm dünyaya ders verecek.” diyerek verilen o özel ödülün ne olduğunu bize anlatıyor. Evet yılın en iyi öğretmeni kuruluşlara tecrübelerini aktarmak için anlaşmalar imzalıyor. Bu anlaşmalar  karşılığında da tabii ki azımsanamayacak ücretler. Yani kısacası sadece manevi anlamda değil maddi anlamda da ödüllendirilerek diğer öğretmenlere ilham kaynağı olmaları sağlanıyor.

Kaynak: Euronews

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Eğitim Çalıştayı Duyurusu
Eğitim Çalıştayı Duyurusu

İstanbul genelinde düzenlenen,öğretmenlere yönelik seminer ve atölye çalışmaları 05 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecektir. Başvuru için www.bilimkoleji.k12.tr (adsbygoogle

Eğitimde Digital Dönüşüm

Dünyanın en önemli Eğitim Zirvelerinden  binlerce eğitimci  Doha’da bir araya gelerek eğitimin finanse edilmesi, okullardaki yenilikler ve

İNOSAM; Türkiye’nin Acilen, Büyük Düşünen Bir ‘Göç Bakanlığı’na İhtiyacı Var!

İnovatif Stratejik Araştırmalar Merkezi (İNOSAM)  koordinesinde yürütülen “Göçmen Kayıp Nesiller  / Türkiye Vizyonu”  başlıklı çalışma

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam