1.Sınıf Velilerine Yazı Yazma Tavsiyeleri

Ana Sayfa » Bilgi Notu » 1.Sınıf Velilerine Yazı Yazma Tavsiyeleri
Paylaş
Tarih : 31 Ağustos 2013 - 19:48

1-sinif-ogrencileri

Çocuğunuzun yazısının güzel olması için neler yapmalısınız?

Yazıların güzel ya da bozuk olması aslında 1.sınıftan kaynaklanan bazı yanlış uygulamalardan kaynaklanmaktadır. Öğrencinin bir süre sonra yazısının düzeleceği düşünülse de üzerinde dikkatle durulmadığı takdirde düzeltme mümkün olmamaktadır. Sınıf öğretmenlerimizin bu konu üzerinde biraz daha gayret göstermelerinin yanında şüphesiz ailenin de takviye etkinliklerle öğretmene destek olması gerekir. Öğrencilerin tamamen öğretmene bırakılması maalesef ülkemizde yaygın görülen bir tutumdur. Öğretmenle iş birliği yapan ve evde öğretmenin direktifleri doğrultusunda çocuğuna ilgi gösteren ailelerin çocuklarının eğitim hayatı boyunca daha başarılı oldukları herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Peki aileler çocuklarının yazılarının güzel olması için nelere dikkat etmeliler?

1-      Öncelikle öğretmen ile görüşerek defter düzeni ,kalemi tutma şekli ve yazılarının düzeni hakkında ön bilgi almalısınız. Eğer öğretmen bir sorun görmüyor ise sizin üzerinde uzun vade de durmanıza gerek yoktur.

2-      Yazıya başlama döneminde harflerin yazılma şekillerini iyi analiz ederek doğru şekilde yapmalarını sağlayın. Her harfin bir başlama noktası ve bitiş noktasını olduğunu ve rasgele yazmanın yazı şeklini etkilediğini unutmayın.

3-      Kalemi tutma şekli çok önemlidir ve daha sonraları bunu düzeltmek oldukça zordur. Çocuğunuz başta kalemi nasıl tutarsa eğitim hayatı boyunca bu şekilde tutmaya devam eder. Onun için kalemi doğru tutması için başta çok dikkat edilmesi gerekir.

4-      Çocuğunuzun çok küçük kalemler ile çalışması yazılarının bozuk olmasının sebeplerindendir. Eğer çocuğunuzun kalemi küçülmüş ise kalemin tamamının kullanılması için ısrar etmeyin. En azından yazı karakterleri oturana yani 1. 2. Sınıf sonlarına kadar bu şekilde kullanmalarına müsaade etmeyin. Daha sonraki sınıflarda çocuğunuzun yazı karakteri oturacağı için küçük kalemler kullanmalarında herhangi bir engel kalmayacaktır.

5-      0.5 , 0.7 , 0.9 gibi uçlu kalemler kullanmak bu yaşlarda çocukların ince motor becerileri tam gelişmediği için uygun değildir. Kalem uçları sık sık kırılacağından dolayı çocuğunuzun dikkati dağılır ve kalem ucunu kırmamak için yazı karakterlerini değiştirmek zorunda kalabilirler. Kalem ucunu kırmamaya çalışmak yazılarının bozuk olmasına sebep olur.

6-      Kalemin deftere olan açısının doğru olması gerekir. Defteri yan tutmak , çapraz tutmak ya da kalemi deftere dik açıyla tutmaya çalışmak yazının bozuk olmasına sebep olur.

7-      Çocuğunuzu sıkmadan kendi bilgisayarınızdan hazırlayacağınız el yazısı fontlu çalışma yaprakları ile ilgili yazı yazma alıştırması yapmanız çok önemli. Yazı fontlarını bilgisayarınıza nasıl kuracağınız ve nasıl çalışma yaprağı hazırlayacağınız bu linkte anlatılmaktadır. Tatlı dilli yönergelerinizle onları yönlendirin. Kızmayın , yanlışını sert dille yüzüne vurmayın. Sabırlı olun

8-      El yazısı çalışmalarının yanında düz yazı ile ilgili yazı yazma etkinliklerine de ilerideki sınıflarda mutlaka zaman ayırın.

 

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Irkçılık içselleştiriliyor mu?
Irkçılık içselleştiriliyor mu?

Yukarıdaki videoda izlediğiniz deney insanlarda ırkçılık duygusunun nasıl içselleştirildiğini göstermek üzere bir grup çocuk üzerinde yapılmıştır.Deneyde

Nostaljik Çocuk Oyunları
Nostaljik Çocuk Oyunları

  90 yıllar çocuk oyunları : Bilye-Misket-Gülle: Bölgeden bölgeye çok değişik oynama şekilleri vardır. En bilinenleri : Duvar , üçgen

Bebeğiniz için zeka geliştirici oyunlar
Bebeğiniz için zeka geliştirici oyunlar

6-9 Aylık bebekler için zeka geliştirici oyunlar   Değerli anne babalar bebeğinizin zeka gelişimi için 0-6 yaşlar hayati önem taşımaktadır.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Protected by WP Anti Spam